Dobre chęci to za mało

Sukces programu Copernic spowodował pojawienie się wielu aplikacji ułatwiających odnajdywanie informacji w Sieci. "Cudowne" działanie programów tego rodzaju, nazywanych multiwyszukiwarkami, polega na jednoczesnym wysyłaniu zapytania użytkownika do setek serwisów i katalogów internetowych z całego świata. Jak łatwo się domyślić, niewiele aplikacji omawianego typu wybija się ponad poziom przeciętności. Trudno doszukać się znamion niezwykłości również w […]

Sukces programu Copernic spowodował pojawienie się wielu aplikacji ułatwiających odnajdywanie informacji w Sieci. „Cudowne” działanie programów tego rodzaju, nazywanych multiwyszukiwarkami, polega na jednoczesnym wysyłaniu zapytania użytkownika do setek serwisów i katalogów internetowych z całego świata. Jak łatwo się domyślić, niewiele aplikacji omawianego typu wybija się ponad poziom przeciętności. Trudno doszukać się znamion niezwykłości również w programie InfraNET.

Jedną z zalet InfraNET jest łatwość dostosowywania listy wyszukiwarek używanych w danej kategorii tematycznej.

Po zainstalowaniu i uruchomieniu narzędzia ujrzymy jego ikonkę w polu systemowym na Pasku zadań. Jej dwukrotne kliknięcie spowoduje otwarcie głównego okna programu. Jest ono podzielone na dwie części: w lewej znajduje się lista kategorii wyszukiwania, w prawej – okna z wynikami poszukiwań. Po wpisaniu zapytania w polu dialogowym umieszczonym na pasku narzędzi Quick SearchBar musimy wybrać zakres działania programu. Możemy przy tym określić kategorię tematyczną (wykorzystywane są wtedy wyszukiwarki serwisów specjalistycznych) bądź też skorzystać z grupy serwisów internetowych oferujących informacje w określonym języku. Na tej ostatniej liście znajdziemy pozycję.POLISH. Jednak już pierwszy rzut oka na jej zawartość sugeruje, że autorzy programu trochę losowo dobierali adresy rodzimych wyszukiwarek. Na szczęście zmodyfikowanie listy odsyłaczy wybranej kategorii nie jest zadaniem szczególnie skomplikowanym. Na pochwałę zasługuje łatwość edycji grupy aktualnie używanych wyszukiwarek – wystarczy do tego jedno kliknięcie.

Po wpisaniu szukanego wyrażenia i wciśnięciu przycisku Search InfraNET rozpocznie działanie. Jego wynikiem jest zbiór okien Explorera, umieszczonych na zakładkach okna multiwyszukiwarki. Daje to łatwy dostęp do pól dialogowych poszczególnych serwisów wyszukiwawczych. Niestety, wadą takiego rozwiązania jest brak możliwości posortowania wyników na jednej liście i wykluczenia powtarzających się adresów.

Jednym z ważniejszych parametrów multiwyszukiwarki jest liczba serwisów internetowych, wykorzystywanych do przeszukiwania Sieci. W przypadku opisywanego programu ustalenie jej jest dosyć trudne, gdyż w pliku Pomocy, oknie About oraz na stronie internetowej produktu podawane są trzy różne liczby. Nie ulega jednak wątpliwości, że program dysponuje bazą kilkuset adresów, co przy rozsądnym doborze wyszukiwarek jest zazwyczaj wystarczające. Być może jedną z przyczyn zamieszania jest fakt, iż autorzy programu twierdzą, że udostępniają do pobrania wersję 1.75 programu, podczas gdy odsyłacz na stronie InfraNET-u wskazuje uparcie plik instalacyjny przedstawiający się użytkownikowi jako edycja 1.70 narzędzia.

Program oferuje interesującą opcję otwierania wielu stron WWW jednym kliknięciem myszy. Jeśli więc codziennie czytamy najświeższe nowinki z kilku witryn, wystarczy posłużyć się poleceniem Open Web Sets | Organize Sets & Sites i utworzyć nowy zbiór odsyłaczy. Niestety, pojawi się on na liście otwieranej przyciskiem Web Sets dopiero po ponownym uruchomieniu programu.

Mimo iż producentem aplikacji jest polska firma, produkt jest spolszczony tylko częściowo. InfraNET jest niewątpliwie narzędziem o sporych możliwościach. Wrażenie psuje jednak szereg niedociągnięć. Interfejs graficzny programu nie jest zachwycający, metoda prezentacji wyników poszukiwań nie zawsze okazuje się efektywna, plik Pomocy zawiera niewiele informacji, a opcje konfiguracyjne nie pozostawiają nam wiele swobody w dostosowaniu programu do własnych potrzeb. Jego autorzy powinni w związku z tym poważnie przemyśleć dokonanie w swoim dziele kilku istotnych poprawek. Podsumowując: do Copernica InfraNET- -owi jeszcze dosyć daleko…

InfraNET 1.7
Wymagania: PC 486, 16 MB RAM, Windows 9x/2000; 8 MB na dysku, Internet Explorer 4.0
+ duża liczba używanych wyszukiwarek
– brak sortowania wyników
– skromna Pomoc
– nie do końca przemyślany zestaw wyszukiwarek
Producent: Infradev Technologies, Polska, http://www.infradev.w.pl/
Rejestracja: 25 USD
Na CHIP-CD w dziale Software | Nowe produkty znajduje się 30-dniowa wersja programu InfraNET 1.7
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.