Gigaherc czystej mocy

Od światowej premiery układu Intel Pentium III 1000 MHz minęło już kilka miesięcy, lecz jeszcze na początku sierpnia gigahercowy Coppermine dostępny był wyłącznie na terenie USA, i to w bardzo ograniczonym "nakładzie". Niemniej w połowie sierpnia pierwsze jego egzemplarze trafiły już do Europy, w tym także do Polski. Najnowszy Pentium III produkowany jest na razie […]

Od światowej premiery układu Intel Pentium III 1000 MHz minęło już kilka miesięcy, lecz jeszcze na początku sierpnia gigahercowy Coppermine dostępny był wyłącznie na terenie USA, i to w bardzo ograniczonym „nakładzie”. Niemniej w połowie sierpnia pierwsze jego egzemplarze trafiły już do Europy, w tym także do Polski.

Najnowszy Pentium III produkowany jest na razie tylko w obudowie typu FCPGA, choć Intel zapowiada także jego odmianę „slotową”. Najprawdopodobniej dostępne będą wyłącznie modele procesorów przystosowane do pracy z częstotliwością magistrali FSB równą 133 MHz. Podobnie jak w CPU z zegarem 933 MHz, rdzeń gigahercowego Pentium III zasilany jest napięciem 1,7 V, czyli o 0,05 wolta większym niż starsze modele Coppermine’a. Użytkownikom, którym nieobce są arkana podkręcania procesorów, taki sposób uzyskiwania wyższych częstotliwości zegara wyda się zapewne dziwnie znajomy.

W przypadku nowego modelu procesora parametrem wzbudzającym szczególne zainteresowanie jest z pewnością jego szybkość. Pod tym względem Pentium III 1 GHz nie zawiedzie oczekiwań entuzjastów najwydajniejszych układów. W testach niskopoziomowych i w SYSmarku 98 nowy model ma o ok. 7% wyższe osiągi niż wersja z zegarem 933 MHz – dokładnie tyle wynosi różnica częstotliwości zegara obu kości. Wyniki porównania wydajności w zastosowaniach multimedialnych wykazały 11-procentową przewagę najszybszego układu. Gorzej wypada porównanie gigahercowego Pentium III z konkurencyjnym Athlonem. Jedynie w testach intensywnie wykorzystujących rozkazy MMX i SSE „sprinter ze stajni AMD” musiał uznać wyższość produktu Intela. W pozostałych sprawdzianach – testach niskopoziomowych oraz przy renderingu w 3D Studio Max – noty lepsze o ok. 10% uzyskał jednogigahercowy Athlon.

Wyścig trwa – obaj procesorowi giganci już przedstawili kolejne modele z zegarem o częstotliwości przekraczającej 1,1 GHz, jak zwykle obniżając przy tej okazji ceny wolniejszych układów. Wkrótce kolejny etap rywalizacji rozegra się z pewnością na wyższym poziomie wraz z pojawieniem się układów Intel Pentium 4 i AMD Mustang.

Pentium III 1000 MHz
Gniazdo: Socket 370
Taktowanie [MHz]: 7,5×133
Napięcie rdzenia [V]: 1,7
Cache L1 [KB]: 32
Cache L2 [KB]: 256
Gwarancja: 3 lata
Cena: 3500 zł
+ duża wydajność
+ magistrala FSB 133 MHz
– wysoka cena
Producent: Intel, USA
http://www.intel.com/
Dostarczył: JTT Computer, Wrocław
tel.: (0-71) 347 58 00,
faks: 347 58 05
e-mail:[email protected]http://www.jtt.com.pl/
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.