Kasa w Sieci

Czasy, kiedy denerwowaliśmy się, stojąc w bankowej kolejce, mogą niedługo odejść w zapomnienie. Już dziś dzięki Internetowi operacje bankowe zajmują nam kilka minut, a dostęp do konta mamy o dowolnej porze i z każdego miejsca na świecie.

To, że komputery wkradają się w każdą sferę naszego życia, stwierdziliśmy już dawno, a wszechobecność Internetu też już nikogo nie dziwi. Wszyscy przywykliśmy do poczty elektronicznej, stron WWW i możliwości szybkiej wymiany informacji. Postęp sprawia, że mamy do czynienia z ciągłym rozwojem technologii i niektóre rzeczy, dawniej nieosiągalne, dziś powoli dają się realizować. Tak też było w przypadku bankowości internetowej. Dzięki doskonaleniu i sukcesywnemu odtajnianiu technik kryptograficznych mamy dziś możliwość bezpiecznego zarządzania środkami pieniężnymi poprzez publiczną sieć komputerową, jaką jest Internet.

Wolny dostęp

Bankowość internetowa ­ tak nazywa się forma usług oferowanych przez niektóre banki, która polega na zapewnieniu klientowi dostępu do jego rachunku za pośrednictwem Internetu z wykorzystaniem przeglądarki WWW. Główną cechą tej usługi jest możliwość samodzielnego dokonywania na rachunkach niektórych operacji, takich jak przelewy, składanie zleceń stałych, zakładanie lokat lub zamawianie czeków i kart płatniczych. Globalny zasięg Internetu sprawia, że mamy dostęp do naszego rachunku bankowego z dowolnego miejsca na Ziemi. Drugą najważniejszą cechą tych usług jest możliwość korzystania z nich przez 24 godziny na dobę. Wszystkie operacje są jednocześnie poufne i bezpieczne, a bank ma gwarancję, że zostały one dokonane przez upoważnione osoby. Jest to możliwe dzięki użyciu zaawansowanych algorytmów kryptograficznych i nowoczesnych technik transmisji danych. Ich połączenie zapewnia mechanizmy bezpieczeństwa, chroniące przed dokonywaniem transakcji na rachunkach przez osoby niepowołane, uniemożliwiające wprowadzanie zmian w składane zlecenia w czasie transmisji oraz wyparcie się przez klienta transakcji.

Centrum Usług Internetowych firmy Comp Rzeszów SA pozwala zobaczyć, jak funkcjonuje bank przez Internet.

Na polskim rynku usług bankowych możliwość wykorzystania Internetu w celu dostępu do rachunku jest obecna od niedawna. W momencie powstawania tego artykułu zarządzanie kontem przez Sieć proponowało 7 banków, a niektóre zapowiadały rozszerzenie swojej oferty w niedługim czasie. Wziąwszy pod uwagę wymogi rynku i presję konkurencji, należy się spodziewać, że w niedalekiej przyszłości każdy bank uzna ten rodzaj usług za obowiązujący standard.

Od czego zacząć

Jeżeli mamy już konto, to powinniśmy sprawdzić, czy nasz bank oferuje usługi bankowości internetowej. Może w tym pomóc zamieszczona w tym artykule tabela, która zawiera podstawowe informacje o dostępnych operacjach i pozwala szybko zorientować się w cenach świadczonych usług. Aby móc korzystać ze zdalnego dostępu do rachunku, musimy oczywiście mieć także komputer z dostępem do Internetu (np. poprzez modem lub ISDN) oraz zainstalowaną przeglądarkę WWW. Mając tak skonfigurowany zestaw, możemy praktycznie od zaraz, nie ruszając się z domu, przystąpić do zarządzania kontem.

Witryna Fortify for Netscape daje możliwość przetestowania mocy szyfrowania w używanej przeglądarce.

Jeżeli nie mamy jeszcze nigdzie rachunku, to sprawa jest o wiele prostsza, ponieważ możemy wybrać sobie bank i w większości przypadków za pośrednictwem Internetu złożyć w nim wniosek o otwarcie konta.

Info
Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#
Internet
Dodatki do przeglądarek
http://www.fortify.net/intro.html
http://www.microsoft.com/windows/ie_intl/pl/ download/128bit/intro.htm
http://www.microsoft.com/windows2000/downloads/ recommended/encryption/default.asp
Test przeglądarki
#
Centrum Usług Internet. Comp Rzeszów SA:
http://www.cui.pl/poczatek.htm
Producenci tokenów
http://www.rsasecurity.com/
http://www.vasco.com/
W dziale Internet | Banki w Internecie znajdują się uaktualnienia do przeglądarek IE oraz NN, umożliwiające 128-bitowe szyfrowanie przesyłanych danych