Kręgosłup komputera

W pogoni za "megahercami" procesora czy coraz wydajniejszą kartą graficzną często zapominamy o tak ważnym elemencie, jakim jest płyta główna. Wszak to właśnie ona stanowi podstawę całego systemu. Wybór odpowiedniego urządzenia, bazującego na właściwym chipsecie, ma decydujący wpływ na to, czy komputer sprosta stawianym mu wymaganiom. Każde z sześciu przetestowanych w laboratorium urządzeń obsługiwało najnowsze […]

W pogoni za „megahercami” procesora czy coraz wydajniejszą kartą graficzną często zapominamy o tak ważnym elemencie, jakim jest płyta główna. Wszak to właśnie ona stanowi podstawę całego systemu. Wybór odpowiedniego urządzenia, bazującego na właściwym chipsecie, ma decydujący wpływ na to, czy komputer sprosta stawianym mu wymaganiom.

Każde z sześciu przetestowanych w laboratorium urządzeń obsługiwało najnowsze modele CPU, pracujące z częstotliwościami FSB 100 lub 133 MHz. Pomiary przeprowadziliśmy za pomocą procesora AMD Athlon 600 MHz (Soyo SY-K7AIA) oraz Pentium III 600 MHz dla pozostałych modeli płyt głównych.

Wśród zastosowanych chipsetów przeważał produkt firmy VIA – VIA Apollo Pro 133A. Zapewnia on obsługę magistrali systemowej (FSB) oraz magistrali pamięci (Memory Bus) pracujących z częstotliwością 133 MHz, trybu UltraATA/66 dla dysku twardego i złącza AGP 4×. Nieco starsza jego wersja – VIA Apollo Pro 133 – nie obsługująca trybu AGP 4×, znalazła się na płycie A corp 6VIA85P .

W modelu ECS P6IWP-Fe producent zainstalował intelowski układ i810. Co prawda, była to na razie jedna z najtańszych przetestowanych w naszym laboratorium płyt głównych, ale jej wydajność pozostawia wiele do życzenia. Powszechnie wiadomo, że możliwości zintegrowanego z chipsetem i810 akceleratora grafiki 3D nie są oszałamiające (patrz: CHIP 1/2000, s. 86), ale nawet w tych testach, dla których wydajność karty graficznej nie była elementem krytycznym, uzyskane przez płytę ECS P6IWP-Fe wyniki nie są najlepsze. Dodatkowym mankamentem opisywanego modelu firmy ECS jest zbyt mała liczba dostępnych slotów PCI (zaledwie dwa), praktycznie uniemożliwiająca większą rozbudowę komputera.

Jedyną w teście płytą przeznaczoną dla procesorów AMD był wspomniany na wstępie model Soyo SY-K7AIA.Konstruktorzy zastosowali w niej chipset AMD 750 składający się z dwóch kości – kontrolera systemu AMD751 (North Bridge) oraz układu AMD756 (South Bridge) odpowiedzialnego za komunikację z urządzeniami zewnętrznymi.

W testach wydajności najlepszymi rezultatami poszczycić się może płyta Lucky Star 6VA964X. Natomiast Soyo SY-7VCM pochwalić należy za funkcję precyzyjnej regulacji częstotliwości magistrali systemowej w zakresie od 66 do 166 MHz. Najsłabiej wśród prezentowanych urządzeń wypadły ECS P6IWP-Fe i Acorp 6VIA85P. Największą zaletą tych płyt głównych jest stosunkowo niska cena, która sprawiła, że oba produkty znalazły się w pierwszej dziesiątce zestawienia ECONO.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.