Ma się rozumieć!

Onet.pl przygotował po kursach języka francuskiego (CHIP 9/2000, s. 113) również kurs dla zainteresowanych nauką języka naszych sąsiadów: Niemiecki dla początkujących i Niemiecki dla średnio zaawansowanych.

Ciekawostka: wśród 25 nazw krajów nie znalazło się miejsce dla Polski…

Oddając w nasze ręce pierwszą część kursu, producent kusi obietnicą szybkiego opanowania trudnej umiejętności mówienia i rozumienia, jak również niezbędnych struktur gramatycznych oraz potrzebnych słów i zwrotów. Niestety, aplikacja nie spełnia tej obietnicy. Materiał zgromadzony na krążku podzielono na 9 grup tematycznych, które w sumie pozwalają poznać zaledwie około 400 słów, co na pewno nie wystarczy, aby sprawnie porozumiewać się po niemiecku, nawet na poziomie podstawowym. W żadnym miejscu programu nie ma słowa o regułach gramatycznych, a zwroty wybrano raczej z myślą o turystach jadących na zakupy do Görlitz. Z kolei zaletą aplikacji jest nienaganna wymowa naszych nauczycieli, którym swoich głosów użyczyli rodowici Niemcy.

Stanowczo więcej wysiłku twórcy kursu włożyli w opracowanie części przeznaczonej dla średnio zaawansowanych, mimo że również tutaj na próżno możemy szukać wyjaśnienia reguł poprawnego posługiwania się językiem niemieckim, a jedynym czasem użytym w całym programie jest teraźniejszy. Ćwiczenia sprawdzają głównie umiejętność rozumienia ze słuchu. Mimo że zadania stojące przed uczniem z pozoru wydają się różnorodne, całość sprowadza się do wskazania odpowiedniego obrazka, pasującego do wypowiedzianego przez lektora tekstu. Nie oznacza to jednak, że ćwiczenia są proste – poskładanie usłyszanego zdania z pociętych fragmentów tekstu lub wybranie pasującej do zadanego pytania odpowiedzi może sprawić trochę trudności.

Obie części kursu z pewnością nie pozwolą nam w pełni opanować języka niemieckiego, jednak część przeznaczona dla średnio zaawansowanych z powodzeniem może służyć jako materiał dodatkowy podczas lekcji w szkole lub do samodzielnej nauki w domu.

Niemiecki dla początkujących,
Niemiecki dla średnio zaawansowanych

Liczba CD: 1 (każdy program)
Język: niemiecki, Pomoc w wielu językach
Wymagania: PC 486, 16 MB RAM, napęd CD-ROM 2x, Windows 9x
+ zróżnicowany poziom trudności
+ native speakers
– ubóstwo formy i treści w części dla początkujących
– brak opisu reguł gramatycznych
– brak słownika
Producent: Onet.pl, Bielsko-Biała
tel.: (0-33) 811 87 29
faks: 812 31 41
e-mail: [email protected]
http://www.opm.pl/
Cena: 49 zł (każdy program)