Najlepsze na rynku

Zestawienie Top 10 zostało przygotowane w celu wyłonienia produktów oferujących największe możliwości lub charakteryzujących się najkorzystniejszym stosunkiem możliwości do ceny. Co miesiąc w wielu rankingach pojawiają się nowe produkty, przetestowane przez CHIPLab w ramach krótkich testów. Pomimo wielu zapowiedzi zahamowania rozwoju procesorów z powodu ograniczeń technologicznych producenci wciąż oferują nowsze, lepsze i wydajniejsze rozwiązania. Magiczna […]

Zestawienie Top 10 zostało przygotowane w celu wyłonienia produktów oferujących największe możliwości lub charakteryzujących się najkorzystniejszym stosunkiem możliwości do ceny. Co miesiąc w wielu rankingach pojawiają się nowe produkty, przetestowane przez CHIPLab w ramach krótkich testów.

Pomimo wielu zapowiedzi zahamowania rozwoju procesorów z powodu ograniczeń technologicznych producenci wciąż oferują nowsze, lepsze i wydajniejsze rozwiązania.

Magiczna wartość 1 GHz częstotliwości taktowania procesora została osiągnięta, a Intel i AMD już sprzedają szybsze układy. Obaj giganci zapowiadają także kolejne modele. Intel obiecuje Pentium 4 oraz wykonaną w technologii 0,13 mikrona odmianę Pentium III, działającą z FSB 200 MHz. Z fabryk AMD pod koniec roku ma wyjechać procesor o kodowej nazwie Mustang w wersjach wyposażonych w od 512 KB do 2 MB pamięci cache L2, a wkrótce Thunderbird z zegarem 1,5 GHz.

Podobnie wygląda sytuacja na rynku pamięci masowych, gdzie całkiem jeszcze młody standard UltraATA/66 doczekał się następcy w postaci UltraATA/100. Obsługujące ten tryb pracy dyski twarde IBM Deskstar 75GXP z serii DTLA są już dostępne na rynku. Napędy te nabyć można w wersjach o pojemności od 15 do 75 GB (15 GB danych na talerz). Konkurencja nie zamierza zostawać w tyle – firma Quantum stworzyła serię lct20 dysków adresowanych do użytkowników, którym zależy na cichej pracy napędu. Dzięki prędkości obrotowej 5400 obr. /min oraz technologii QDT (Quiet Drive Technology) nowe dyski pracują ciszej niż przeciętny napęd.

Skanery

Na rynku skanerów coraz większą popularność zdobywają modele wyposażone w złącze USB, wypierając urządzenia wykorzystujące do komunikacji z komputerem interfejs równoległy (LPT) lub szeregowy (RS-232). W rankingu Top 10 POWER pozycję lidera zajmuje model Hewlett-Packard 6300C. Do jego zalet zaliczyć można wysoką rozdzielczość optyczną (1200×2400 dpi) podczas skanowania oraz obsługę zarówno interfejsu USB, jak i SCSI.

Wśród modeli o najlepszym stosunku możliwości do ceny połowa to urządzenia nadal wykorzystujące złącze równoległe. Wybór w przedziale cenowym od 300 do 400 zł jest duży, więc użytkownicy o mniejszych wymaganiach mają większą szansę, by znaleźć urządzenie dostosowane do ich potrzeb.

Płyty główne

Pomimo pięcioletniego „stażu” stworzony dla procesora Pentium II chipset Intel 440BX dzielnie stawia czoła nie tylko konkurencji ze strony firmy VIA, ale nawet rodzimym produkcjom z serii 8xx. Choć w rankingu Top 10 POWER pierwsze miejsce zajmuje płyta główna bazująca na chipsecie Intel 820, jej wadą jest konieczność stosowania bardzo drogich pamięci RAMBUS.

Kłopoty Intela z dopracowaniem układu 820 i opóźnienia premiery 815 i 815E sprawiły, że na rynku umocniła się pozycja firmy VIA. Jej produkty, choć nieco mniej wydajne, podbiły rynek dzięki niższej cenie oraz obsłudze trybu AGP 4× i UltraDMA/66.

Wybór płyt głównych dla procesorów AMD jest coraz większy i trudno już znaleźć producenta, który takich płyt nie oferuje.

Karty graficzne 3D

Czołowe miejsce na liście Top 10 POWER kart graficznych zajmuje Hercules 3D Prophet II GTS, wyposażony w 32 lub 64 MB pamięci. W obu wersjach zarówno rdzeń układu GeForce2 GTS, jak i pamięć taktowane są częstotliwością wyższą niż standardowa. Zajmujący drugą lokatę Asus AGP-V6800 Deluxe, bazujący na układzie GeForce 256, godny jest polecenia ze względu na wyposażenie w liczne wejścia i wyjścia wideo.

Ranking Top 10 ECONO zdominowany został przez debiutujące na rynku karty z układem GeForce2 MX. Tańsza odmiana szybkiego GeForce2 GTS dzięki wysokiej wydajności i przystępnej cenie zdominuje zapewne segment rynku opanowany dotychczas przez urządzenia oparte na różnych wersjach układu Riva TNT 2.

Dyski twarde EIDE

Na rynku komputerowym przewagę zdobywa ten, kto pierwszy wprowadzi do masowej produkcji najnowsze rozwiązanie. Bieżącą listę Top 10 POWER dysków twardych zdominowały urządzenia z rodziny Deskstar 75GXP. Nowe modele IBM-a o pojemności 15 GB danych na talerz oferowane są w wersjach od 15 do 75 GB. Do zalet serii DTLA, obok niskiego kosztu zakupu w przeliczeniu na 1 MB, należy zaliczyć zgodność ze standardem UltraATA/100 oraz dwumegabajtowy bufor danych.

W rankingu Top 10 ECONO oprócz wspomnianych już dysków IBM DTLA w czołówce znalazły się dwa dyski o pojemności 10 GB. Ich główną zaletą jest niska cena, dzięki której świetnie nadają się do zastosowania w niskobudżetowych konfiguracjach.

Procesory

W rankingu Top 10 POWER procesorów niepodzielnie królują układy taktowane zegarem o częstotliwości 1 GHz. Choć 1000-megahercowy Pentium III okazał się najszybszym spośród dotychczas testowanych układów Intela, to jednak nie zdołał wyprzedzić swojego odpowiednika z AMD. W niektórych zadaniach okazał się wprawdzie wydajniejszy, ale ocena łączna zdecydowanie wskazuje na Athlona.

W dziesiątce procesorów charakteryzujących się najlepszym stosunkiem możliwości do ceny nadal niepokonany pozostaje AMD Duron. Po ostatnich obniżkach cen i niedostatku Celeronów na rynku powiększył on jeszcze przewagę nad konkurencją. W rankingu zabrakło starszych wersji intelowskiego Celerona, których produkcję i dystrybucję już zakończono.

Info
Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#
Internet
Dynamiczny ranking Top 10: http://topten.chip.pl/
Na dołączonym do tego numeru CHIP-a CD-ROM-ie w dziale Hardware | Top 10 znajduje się aplikacja umożliwiająca tworzenie zestawień Top 10 bazujących na indywidualnych preferencjach Czytelników
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.