Napęd DVD w Windows 95

Problemy ze sprzętem (Napęd DVD w Windows 95)

Piszę z prośbą o pomoc w następującej sprawie: niedawno kupiłem DVD Samsung SD–606F i zainstalowałem go w moim komputerze (Celeron 333 416 MHz, Win 95 OSR2). Wszystko wydawało się w porządku (DVD jest widoczny w systemie, odtwarza płyty CD), ale przy próbie odtworzenia płyty DVD z filmami pojawiły się problemy. Używam ATI Playera 3.10 i karty graficznej ATI Rage Pro. Po uruchomieniu ATI Playera pojawia się następujący komunikat: „Playback has failed due to the one of the following problems: 1) Audio device is in use or is not installed. 2) Display overlay is not available. 3) Not enough video memory”. Karta dźwiękowa JEST zainstalowana (Sound Blaster 16) i działa, co więcej – DVD poprawnie odtwarza płyty audio. Nie jestem pewien, co może oznaczać informacja w punkcie 2, więc mogę tylko powiedzieć, że karta graficzna działa bez żadnych problemów (po zainstalowaniu nowych sterowników jest co prawda widziana przez system jako All-in-Wonder Pro AGP 2×, ale dotychczas nie było z nią żadnych kłopotów). Nie sądzę też, żeby problemem była zbyt mała ilość pamięci (4 MB).

Michał Kordek

Błąd zgłaszany przez ATI Playera najprawdopodobniej nie jest związany z niewłaściwym działaniem jakiegokolwiek sprzętu. Karta ATI Rage Pro wspomaga odtwarzanie DVD, obsługuje tryb overlay (jest wtedy zdolna do wyświetlania niezależnych okien pracujących w różnych trybach reprezentacji kolorów, a informacje o zdekodowanym obrazie umieszczane są bezpośrednio w pamięci karty graficznej), 4 MB pamięci wystarczają zaś do wyświetlania filmów.

Problem może tkwić w braku bibliotek DX Media. Aby wyeliminować tę możliwość, należy przeprowadzić ponowną instalację DirectX. Drugą przyczyną występowania opisywanego problemu może być sam system operacyjny. Według oficjalnych informacji podanych przez firmę Microsoft żadna wersja Windows 95 nie potrafi obsługiwać płyt DVD, ponieważ nie ma zaimplementowanej obsługi standardu UDF (format zapisu danych na płytach DVD). Stwierdzenie to nie dotyczy sytuacji, kiedy nośnikiem jest płyta CD-Audio lub CD-ROM. Wtedy DVD–ROM traktowany jest jak zwyk-ły napęd CD.

Przeprowadzony przez nas test wykazał, że, tak jak twierdzi Microsoft, w starszej wersji Windows 95 (4.00.950) nie można uzyskać dostępu do płyty DVD. Edycja 4.00.950 B (Windows 95 OSR 2) nie sprawiała nam natomiast jakichkolwiek problemów (jako software’owy odtwarzacz wykorzystaliśmy program PowerDVD). W sytuacji gdy na komputerze z Windows 95 OSR 2 nie można obejrzeć filmu z płyty DVD, warto spróbować innego dekodera programowego lub zmienić sterownik karty graficznej. Gdyby i te zabiegi nie pomogły, pozostaje reinstalacja systemu operacyjnego, najlepiej przy użyciu programu setupcor, który przeinstaluje wyłącznie system, bez naruszania zainstalowanych wcześniej aplikacji.