Nowy procesor w starszej płycie głównej

Mam płytę główną Shuttle HOT-661 zakupioną w XII 1998. Producent podaje, że maks. mnożnik to 5, a maks. częstotliwość magistrali - 133 MHz. Wynika z tego, że najszybszy procesor, jaki mogę zamontować, to 500 MHz (bez podkręcania). Słyszałem jednak od kilku fachowców, że jest możliwość instalacji szybszego procesora. Mam w związku z tym pytanie: jaki […]

Mam płytę główną Shuttle HOT-661 zakupioną w XII 1998. Producent podaje, że maks. mnożnik to 5, a maks. częstotliwość magistrali – 133 MHz. Wynika z tego, że najszybszy procesor, jaki mogę zamontować, to 500 MHz (bez podkręcania). Słyszałem jednak od kilku fachowców, że jest możliwość instalacji szybszego procesora. Mam w związku z tym pytanie: jaki najszybszy procesor mogę zamontować na mojej płycie (chodzi mi o wszystkie możliwe typy procesorów powyżej 400 MHz)? Czy upgrade BIOS-u coś tutaj zmieni? A może są jakieś przejściówki umożliwiające zamontowanie np. procesora AMD?

Piotr

W pytaniu nie ma precyzyjnie określonego modelu płyty, a są trzy typy (i kilka odmian w obrębie każdego typu) Shuttle HOT-661: jedna z chipsetem BX, druga oparta na VIA693 i trzecia z ZX. We wszystkich modelach istnieje możliwość regulacji parametrów pracy procesora z poziomu BIOS-u (zworki ustawione w pozycji automatycznej konfiguracji). Można też na stałe ręcznie wymusić taktowanie, przy czym maksymalny mnożnik wynosi 7,5; a FSB 133 lub 150 MHz.

Dokładne informacje na temat ustawienia zworek są dostępne na stronie WWW firmy Shuttle (http://www.spacewalker.com/). Najważniejsza jest jednak informacja pochodząca z listy zmian w kolejnych wersjach BIOS-u: płyta obsługuje procesory pracujące z zegarem o częstotliwości maks. 900 MHz. Adres serwera FTP: #.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.