Odebrane z satelity

Wysoka prędkość transmisji danych poprzez łącza satelitarne oraz atrakcyjna cena tego rodzaju usług (np. w systemie Internet via the Sky - CHIP 3/2000, s. 80) mogą skłonić wielu użytkowników do zakupu karty dekodera satelitarnego DVB. W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie rynku do sprzedaży wprowadzanych jest coraz więcej urządzeń tego typu. Jedną z najtańszych konstrukcji umożliwiających […]

Wysoka prędkość transmisji danych poprzez łącza satelitarne oraz atrakcyjna cena tego rodzaju usług (np. w systemie Internet via the Sky – CHIP 3/2000, s. 80) mogą skłonić wielu użytkowników do zakupu karty dekodera satelitarnego DVB. W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie rynku do sprzedaży wprowadzanych jest coraz więcej urządzeń tego typu.

Jedną z najtańszych konstrukcji umożliwiających odbiór danych przesyłanych za pośrednictwem satelitów jest TechniSat SkyStar 1. Jak wykazały testy, jest to w istocie karta DVBsat PCI wytwarzana dla firmy Techni- Sat przez innego niemieckiego producenta – TechnoTrend (patrz: CHIP 9/2000, s. 63). Pomimo umiarkowanej ceny urządzenie cechuje się wysoką funkcjonalnością oraz bogatym wyposażeniem. Na śledziu karty oprócz wejścia sygnału LNB z anteny satelitarnej umieszczono także podobne wyjście, umożliwiające wygodne podłączenie do jednej anteny komputera oraz tradycyjnego tunera satelitarnego. SkyStar 1 przystosowana została również do odbioru programów telewizyjnych i radiowych, nadawanych w standardzie DVB. Kompozytowe wyjście obrazu oraz dźwięku pozwala na rejestrację nagrań na magnetowidzie lub magnetofonie. Do zestawu dołączone zostało funkcjonalne oprogramowanie, służące do oglądania telewizji na ekranie komputera. Możliwe jest m.in. automatyczne przeszukiwanie satelitów Astra oraz HotBird w celu odnalezienia wszystkich nadawanych w standardzie DVB programów oraz tworzenie listy ulubionych stacji. Na podstawie danych zawartych w cyfrowym sygnale nazwy stacji rozpoznawane są automatycznie. Karta dekoduje także dodatkowe informacje towarzyszące przekazom, informujące np. o kolejnych pozycjach programu (tzw. Program Info). Odbierane audycje TV mogą być zapisywane na dysku twardym w standardzie MPEG-2. Za dodatkową opłatą sprzedawane są moduły dostępu warunkowego (CAM – Conditional Access Module), umożliwiające odbiór kodowanych stacji w systemach viaAccess, Cryptoworks, Irdeto czy Conax. W takim przypadku konieczny jest zakup interfejsu Common Interface (430 zł) oraz czytnika kluczy dekodujących (oddzielnie dla każdego systemu szyfrującego – ok. 500-650 zł).

Producentowi udało się usunąć błąd występujący w testowanej wcześniej karcie DVBsat PCI uniemożliwiający wyświetlanie obrazu telewizyjnego w trybie pełnoekranowym w komputerach wyposażonych w niektóre starsze karty graficzne. Podczas przeprowadzonych testów SkyStar 1 poprawnie współpracowała ze wszystkimi kontrolerami grafiki. Wygodny w obsłudze jest także moduł monitorujący odbiór danych z sieci Internet, udostępniający podstawowe informacje statystyczne (chwilowa prędkość transmisji, ilość pobranych danych). Wada urządzenia to dostępność sterowników jedynie dla systemów Windows 9x i NT 4.0. Choć producent zapewnia o trwających pracach nad oprogramowaniem dla Windows 2000 oraz Linuksa, data jego ukończenia nie jest znana.

Droższą i zarazem lepiej wyposażoną kartą jest Telemann SkyMedia 200, łącząca w sobie funkcje tunera telewizyjnego z dekoderem. Urządzenie wyposażono w standardowe wejście antenowe LNB oraz analogowe wyjścia obrazu (kompozytowe) i dźwięku. Niestety, SkyMedia 200 nie zawiera wyjścia antenowego, co nieco komplikuje jednoczesną instalację karty oraz tradycyjnego tunera telewizyjnego. Cechą wyróżniającą kartę Telemann jest możliwość jednoczesnego odbioru danych z Sieci oraz oglądania przekazów telewizyjnych. W tym celu konieczne jest połączenie urządzenia z kartą graficzną za pomocą gniazda Feature Connector. Atutem produktu firmy Telemann jest także obecność w standardowym wyposażeniu czytnika kluczy deszyfrujących, umożliwiającego odbiór kodowanych programów telewizyjnych. Dodatkowo w komplecie znajduje się pilot pozwalający na obsługę podstawowych funkcji tunera. W stosunku do karty SkyStar 1 aplikacja służąca do odbioru programów telewizyjnych jest nieco mniej funkcjonalna. Niestety, producent nie przewidział opcji rejestracji nagrań na dysku twardym ani regulacji parametrów obrazu (jasność, kontrast, nasycenie). Podczas odbierania danych z Sieci brakuje również jakichkolwiek informacji statystycznych, dotyczących szybkości transmisji czy objętości pobranych plików.

Jedną z najistotniejszych cech urządzenia jest dostępność sterowników dla praktycznie wszystkich popularnych systemów operacyjnych. Choć korzystanie z tunera telewizyjnego jest możliwe tylko w Windows 9x, to oprogramowanie kontrolujące transmisję danych jest dostępne także dla Windows 2000, NT oraz Linuksa. Sterowniki dla tego ostatniego systemu dostarczane są częściowo w postaci kodu źródłowego (dostępny jest zarówno program konfigurujący dla środowiska tekstowego, jak i jego wersja dla X Window), co pozwala na użycie driverów w praktycznie wszystkich popularnych dystrybucjach Linuksa.

Najdroższą wśród testowanych kart jest BroadLogic Satellite Express 2030. Pomimo wysokiej ceny urządzenie przystosowano jedynie do odbioru danych. O przeznaczeniu karty na rynek profesjonalny świadczy także obecność na grzbiecie jedynie wejścia sygnału LNB. Dostępne są sterowniki dla Windows 9x, NT, 2000 oraz Linuksa. Wysoko ocenić można jakość oprogramowania sterującego. Prezentowane są m.in. rozbudowane informacje statystyczne, dotyczące wielu zaawansowanych parametrów odbioru, takich jak np. stosunek sygnał/szum oraz ilość błędów wykrytych i poprawionych. Ciekawą opcją jest tworzenie pliku dziennika (logu) zawierającego informacje o zachodzących w systemie zdarzeniach, związanych z pracą karty.

Sterowniki dla systemu Linux przeznaczone są dla dystrybucji RedHat oraz Debian. Konfiguracji urządzenia dokonuje się w trybie tekstowym z linii poleceń lub za pomocą systemu menu. Wygodną opcją jest zdalne zarządzanie kartą poprzez serwer WWW – jeżeli w systemie zainstalowany jest któryś z serwerów http (np. Apache), administrator może konfigurować urządzenie z dowolnego miejsca na świecie. Należy podkreślić, że oprogramowanie dla Linuksa niczym nie ustępuje, a nawet przewyższa funkcjonalnością (np. pod względem dostępnych informacji o parametrach pracy karty) wersje przeznaczone dla Windows. Wadą urządzenia podczas pracy w Linuksie jest ograniczenie jego przepustowości z 45 Mbit/s do 2 Mbit/s. Dla większości użytkowników nie będzie to miało jednak istotnego znaczenia ze względu na podobne ograniczenie pasma, nakładane przez operatora systemu Internet via the Sky.

BroadLogic Satellite Express 2030
Maks. przepustowość: 45 Mbit/s
Wejście: antenowe LNB
Wyjście: brak
Sterowniki: Linux, Windows 9x/NT 4.0/2000
Gwarancja: 1 rok
Cena: 2380 zł
+ duża wydajność
+ sterowniki dla Linuksa
+ dopracowane oprogramowanie
– wysoka cena
Producent: BroadLogic, USA
http://www.broadlogic.com/
Dostarczył: Yansat, Gorzów Wielkopolski
tel.: (0-95) 72 05 777, faks: 72 05 777
e-mail: [email protected]
http://www.yansat.page.pl/

TechniSat SkyStar 1
Maks. przepustowość: 45 Mbit/s
Wejście: antenowe LNB
Wyjście: antenowe LNB, kompozytowe wideo, liniowe audio
Sterowniki: Windows 9x/NT 4.0
Gwarancja: 1 rok
Cena: 1180 zł
+ duża wydajność
+ wyjście antenowe LNB
+ wygodne oprogramowanie tunera telewizyjnego
– brak sterowników dla Linuksa i Windows 2000
Producent: TechniSat, Niemcy
http://www.technisat.de/
Dostarczył: Yansat, Gorzów Wielkopolski
tel.: (0-95) 72 05 777, faks: 72 05 777
e-mail: [email protected]
http://www.yansat.page.pl/

Telemann SkyMedia 200
Maks. przepustowość: 45 Mbit/s
Wejście: antenowe LNB
Wyjście: kompozytowe wideo, liniowe audio
Sterowniki: Linux, Windows 9x/NT 4.0/2000
Gwarancja: 1 rok
Cena: 1950 zł
+ duża wydajność
+ sterowniki dla Linuksa
– brak możliwości zapisu obrazu telewizyjnego na dysku
Producent: Telemann, Korea
http://www.telemann.com/
Dostarczył: Globit, Kielce
tel.: (0-41) 361 11 31, faks: 303 18 30
e-mail: [email protected]
http://www.satbit.com.pl/
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.