Palmtop czy cyfrak?

Palmtop Palm IIIc to naprawdę niewielkie urządzenie, z łatwością mieszczące się w dłoni dorosłego człowieka. Chociaż nie wyposażono go w klawiaturę, jej funkcje pełnić może kolorowy wyświetlacz dotykowy wraz ze specjalnym rysikiem. Komunikację z urządzeniem ułatwia też oprogramowanie rozpoznające ręcznie pisane na ekranie litery i cyfry. Wytwórcę palmtopa należy pochwalić za to, że użytkownik nie […]

Palmtop Palm IIIc to naprawdę niewielkie urządzenie, z łatwością mieszczące się w dłoni dorosłego człowieka. Chociaż nie wyposażono go w klawiaturę, jej funkcje pełnić może kolorowy wyświetlacz dotykowy wraz ze specjalnym rysikiem. Komunikację z urządzeniem ułatwia też oprogramowanie rozpoznające ręcznie pisane na ekranie litery i cyfry.

Wytwórcę palmtopa należy pochwalić za to, że użytkownik nie jest zmuszony korzystać wyłącznie z dołączonego do zestawu aplikacji: kalkulatora, edytora tekstu, arkusza kalkulacyjnego oraz organizera. Z internetowych stron producenta pobrać można imponujący zbiór różnorodnego oprogramowania. Do „napełniania” pamięci palmtopa aplikacjami służy program HotSync, który należy zainstalować w stacjonarnym komputerze. Komunikacja pomiędzy urządzeniami odbywać się może poprzez port szeregowy bądź IrDA.

Palmtopy są z definicji urządzeniami o niewielkich gabarytach, dlatego też ich możliwości i funkcjonalność w porównaniu z chociażby notebookami są ograniczone. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy rozmiar palmtopa staje się jego atutem. Przykładem na poparcie tego stwierdzenia jest urządzenie firmy Kodak – PalmPix Camera. Ten niewielki moduł, podłączany do Palma IIIc, zamienia palmtopa w cyfrowy aparat fotograficzny. PalmPix dysponuje własnym zasilaniem (dwie baterie lub akumulatorki), a jedyną widoczną częścią funkcjonalną jest sam obiektyw. Resztę zadań spełniają standardowe przyciski palmtopa. Urządzenie umożliwia wykonywanie zdjęć w rozdzielczościach 320×240 lub 640×480 punktów z 24-bitową paletą kolorów. W wyższej rozdzielczości możliwe jest dwukrotne powiększenie (zoom) widoku fotografowanego obiektu. Dzięki sporej pojemności pamięci palmtopa jednorazowo przechowywać można około 70 zdjęć w wyższej i 300 w niższej jakości. Parametry te ulegają zmianie w zależności od liczby aplikacji zainstalowanych w pamięci komputerka. Istotnym mankamentem PalmPiksa jest fakt, iż chociaż sam aparat wykonuje zdjęcia barwne, na kolorowym panelu palmtopa wyświetlane są czarno-białe obrazy o niskiej jakości – widoczne są jedynie kontury uchwyconego w kadrze obiektu.

Na dołączonym do zestawu krążku CD-ROM zamieszczono kilka aplikacji służących do pracy z PalmPiksem. Podstawowym narzędziem, które należy załadować do pamięci palmtopa, jest Kodak PalmPix Software, czyli program sterujący funkcjami aparatu. Operacja ta jest stosunkowo prosta, szczególnie dla osób obeznanych z oprogramowaniem samego komputerka. Po uruchomieniu płyty CD z aplikacjami do PalmPiksa odpowiedni program kopiowany jest do katalogu, gdzie standardowo przechowywane są aplikacje dla palmtopa. Następnie po restarcie systemu, przy najbliższym zestawieniu połączenia palmtopa z pecetem, moduł sterujący kopiowany jest do komputerka. Przy każdym kolejnym połączeniu aplikacja zainstalowana na dysku komputera stacjonarnego automatycznie pobiera wszystkie pliki graficzne, wybrane wcześniej przez użytkownika, i zapisuje je w formacie BMP bądź JPEG. Przeniesione materiały można następnie poddać obróbce, wykorzystując w tym celu dołączaną aplikację Presto! Mr. Photo lub Image Carousel.

Dzięki niewielkiemu PalmPiksowi pożytecznego palmtopa Palm IIIc wzbogacić można o funkcje prostego aparatu cyfrowego, który z pewnością przyda się w trakcie wakacyjnych bądź służbowych podróży.

Palm IIIc
System operacyjny: Palm OS 3.5
Pamięć: 8 MB RAM
Wyświetlacz: dotykowy LCD TFT, 256 kolorów
Złącza: port RS-232 (115,2 kbps), IrDA (115,2 kbps)
Zasilanie: 8 MB RAM
Waga: 192 g (z akumulatorem)
Gwarancja: 1 rok
Cena: 2890 zł
+ małe wymiary
+ duża liczba dostępnych aplikacji
+ dołączona aplikacja OCR
– mała pamięć RAM
Producent: Palm, USA
http://www.palm.com/

Kodak PalmPix Camera
Format zdjęć: 640×480, 320×240 pikseli
Ogniskowa: 43 mm
Przysłona: 2,0
Migawka: 1/15-1/500 s
Pamięć: w palmtopie
Wyświetlacz: w palmtopie
Wyjścia: COM, IrDA w palmtopie
Gwarancja: 1 rok
Cena: 1280 zł
+ małe wymiary
+ duża pojemność nośnika zdjęć
– niska jakość podglądu
Producent: Kodak, USA
http://www.kodak.com/
Dostarczył: Scientific, Warszawa
tel.: (0-22) 852 11 11
faks: 641 85 47
e-mail: [email protected]
http://www.scientific.com.pl/
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.