Rynkowa hegemonia Nvidii

Karty graficzne z chipsetami firmy Nvidia: Rynkowa hegemonia Nvidii

Czy wśród liczących się wytwórców układów graficznych została już tylko Nvidia? Na szczęście po kilku bardzo udanych premierach konkurencyjnych chipów można powiedzieć, że nie. Niemniej większość producentów kart graficznych ma w swojej ofercie co najmniej po jednym modelu wykorzystującym kości TNT2 lub GeForce firmy Nvidia.

Wśród opisywanych urządzeń najmniej wydajnym, ale za to najtańszym modelem był TNT-2 M64 mało znanej firmy Vigor. Karta wykorzystuje starszy układ RivaTNT2 M64. W tym przypadku szybkość pracy nie ma większego znaczenia, gdyż wyrób ten przeznaczony jest głównie do prostych zastosowań domowych i biurowych. Pozostałym parametrom technicznym karty – magistrala AGP 4×, 32 MB pamięci SDRAM, maks. rozdzielczość 1920×1200 pikseli przy 32-bitowej palecie barw i odświeżaniu 75 Hz – nie można nic zarzucić.

Wśród urządzeń wykorzystujących różne wersje GeForce’a na uwagę zasługuje Asus AGP–V6800 Deluxe. Model ten zbudowano na bazie kości GeForce256. Kartę wyposażono w 32 MB szybkiej pamięci DDR, wejścia wideo (Composite i S-Video) oraz wyjście S-Video, do którego za pośrednictwem dołączonej przejściówki podłączyć można również kabel ze złączem Composite. AGP-V6800 obsługuje standardy PAL, NTSC oraz SECAM.

Nieco skromniejszym wyposażeniem dysponuje karta Gigabyte GA-GF2560. Bazuje ona również na chipsecie Nvidia GeForce 256, współpracującym z 32 megabajtami wolniejszej, w porównaniu z modelem Asusa, pamięci SDRAM. Ograniczona przepustowość podsystemu pamięci wpłynęła ujemnie na osiągi karty, która w niemal wszystkich testach okazała się słabsza od modelu wyposażonego w moduły DDR. Również pod względem obsługi funkcji wideo możliwości GA-GF2560 ograniczone zostały do wyjścia S-Video.

Z trzech kart wykorzystujących najwydajniejszy obecnie układ – Nvidia GeForce2 GTS – najciekawszą nowością jest Hercules 3D Prophet II GTS 64MB. W stosunku do standardowych modeli zwiększono w nim częstotliwość pracy chipsetu i pamięci DDR: odpowiednio z 200 i 333 do 220 i 365 MHz. Urządzenie ma też dwukrotnie większą pamięć graficzną – 64 zamiast typowych 32 MB. Dzięki opisanym zabiegom nowy Hercules okazał się najwydajniejszą kartą, jaką dotychczas testowaliśmy. Dwa pozostałe modele (Asus AGP–V7700, Hercules 3D Prophet II GTS 32MB), skonstruowane na bazie kości GeForce2, uzyskały również dobre wyniki.

Do ciekawych funkcji najwydajniejszego modelu firmy Hercules zaliczyć należy także cyfrowe wyjście w standardzie P&D, które ze względu na stale rosnącą popularność wyświetlaczy LCD może w przyszłości okazać się bardzo przydatne.