Uaktualnianie BIOS-u

Problemy ze sprzętem (Uaktualnianie BIOS-u)

Mam kłopoty ze swoją kartą graficzną (TNT2), która nie chce dobrze działać na płycie z chipsetem VIA KX-133 (i tak pracuje tylko jako AGP 2×). Próbowałem wielu rzeczy: wymiany sterowników do płyty, do karty graficznej (różne Detonatory), instalacji Windows od nowa, ktoś doradził mi reset pamięci CMOS na płycie głównej – wszystko na nic, bo karta jak „się wieszała”, tak „wiesza się” nadal. Został mi tylko upgrade BIOS-u, ale nie za bardzo wiem, jak się dobrze do tego zabrać. Znajomi mówią, że to jest proste (mimo że sami też tego nie robili), ale gdy pytam o szczegóły, to nikt nie potrafi mi wyjaśnić, w jaki sposób dobrze to zrobić. W CHIP-ie też nie znalazłem pełnego opisu, więc proszę o pomoc.

Marek Jędrzejczak

Uaktualnienie BIOS-u nie jest czynnością skomplikowaną, jednak ze względu na to, że operacja ta dotyczy jednego z kluczowych elementów systemu, trzeba przeprowadzić ją wyjątkowo starannie.

Na początku należy dokładnie ustalić model płyty głównej, musimy bowiem wgrać właściwy plik. Najlepiej zajrzeć do dołączonej do płyty instrukcji. Gdy na podstawie posiadanej dokumentacji nie uda się rozpoznać modelu, wówczas trzeba posłużyć się tzw. BIOS ID. Jest on wyświetlany w czasie startu komputera, gdy na ekranie pojawiają się informacje o procesorze, zainstalowanej pamięci itp. BIOS ID to ciąg znaków rozpoczynający się najczęściej od daty i zawierający informację o typie chipsetu. Gdyby wyświetlanie tych informacji było zablokowane, wówczas można skorzystać z programu Ctbios, który ustali, z jakim sprzętem mamy do czynienia, i poda adres WWW producenta płyty.

Posługując się BIOS ID, na stronie http://www.ping.be/bios/ ustalamy wytwórcę płyty (jest tam zamieszczona rozbudowana baza identyfikatorów wraz z adresami w Sieci), co pozwoli na ściągnięcie właściwego BIOS-u. Do przeprowadzenia upgrade’u potrzebny jest jeszcze program, który tę czynność wykona, oraz dyskietka startowa. Tę ostatnią przygotowuje się albo pod DOS–em (polecenie format a:/s), albo w Windows, gdzie przy formatowaniu trzeba zaznaczyć opcję kopiowania plików systemowych. Na tak przygotowaną dyskietkę należy teraz nagrać nową wersję BIOS-u (zazwyczaj jest to plik z rozszerzeniem ROM, BIN lub AWD; jeśli jest on spakowany, koniecznie musimy wcześniej go rozpakować!) i program do jego zapisu (np. AwardFlash dla BIOS-u Awarda, AMI Flash dla AMI, możemy też użyć wersji oprogramowania pochodzącego od producenta płyty). Aby uniknąć kłopotów wynikających z ewentualnego braku pamięci, ustawiamy w BIOS-ie na Disable opcje System BIOS Cacheable i

Video BIOS Cacheable

(podmenu

Chipset Features Setup

). Należy także pamiętać o zmianie sekwencji bootowania (

Boot Sequence

), tak aby na pierwszym miejscu znalazła się dyskietka.

Uruchamiamy ponownie kom- puter ze spreparowanej do upgrade’u dyskietki. Następnie wywołujemy aplikację do aktualizacji BIOS-u i podajemy lokalizację pliku z nowym BIOS–em. Program poinformuje nas o sumie kontrolnej pliku (powinna być identyczna z podawaną przez producenta). Jeśli wszystko jest OK, to na pytanie o zachowanie starego BIOS-u (tylko Award) odpowiadamy twierdząco i zapisujemy jego kopię na dyskietce.

Teraz dotarliśmy do najistotniejszego momentu – na ekranie pojawi się pytanie, czy na pewno chcemy zrobić upgrade. Jeśli zatwierdzimy ten etap, to nie ma już odwrotu – zobaczymy tylko pasek postępu i końcowy komunikat mówiący o tym, czy „flashowanie” skończyło się pomyślnie. Zgodnie z sugestią na ekranie restartujemy komputer (klawisze [Ctrl]+[Alt]+[Delete]) i jeśli wszystko poszło dobrze, to maszyna się uruchomi.

Najczęstszym błędem jest próba dokonania aktualizacji z sesji DOS-a pod Windows – jest to absolutnie niedopuszczalne! Jeśli mamy taką możliwość, to na czas aktualizacji lepiej podłączyć komputer do UPS-a, by zabezpieczyć się przed zanikiem napięcia. Sam proces aktualizacji trwa bardzo krótko (kilkanaście sekund), ale jakiekolwiek jego zakłócenie może mieć fatalne skutki.