W poszukiwaniu smutnych Hindusek

Odigo 2.5, Radar Odigo, ArenaOdigo: W poszukiwaniu smutnych Hindusek

Zapewne większość czytelników CHIP-a słyszała o programie ICQ, a spora część go także używa. Jest to tzw. komunikator internetowy (ang. instant messanger). Aplikacje tego typu są częścią szerokiej rodziny programów służących do porozumiewania się przez Internet (patrz: CHIP 10/98, s. 186). Główną funkcją komunikatorów jest przesyłanie krótkich wiadomości tekstowych pomiędzy internautami. Od lat największą wśród nich popularnością cieszy się ICQ – świadczy o tym chociażby fakt coraz częstszego umieszczania na wizytówkach oprócz adresu e-mail tzw. UIN-u (numeru identyfikacyjnego w sieci ICQ).

Czy Odigo może dorównać ickowi popularnością? Chyba tylko dzięki istnieniu polskich wersji nowego komunikatora. Jednak w Radarze niektóre terminy zostały przetłumaczone przedziwnie…

Czym zatem producent kolejnej aplikacji tego typu –

Odigo 2.5 — chce przyciągnąć nowych użytkowników? Przede wszystkim łatwością nawiązywania kontaktów. Program domyślnie uruchamia się w trybie People Finder, pokazującym osoby podłączone właśnie do sieci Odigo. Już sam widok ikonek przedstawiających poszczególne osoby ułatwia orientację – inny obrazek symbolizuje kobietę, a inny mężczyznę. Szybko zawęzimy obszar poszukiwań. Wysuwane skrzydełko programu zawiera kategorie, według których poszukiwać będziemy potencjalnych rozmówców. Oprócz dość typowych kryteriów, takich jak choćby wiek, kraj pochodzenia, używany język czy zawód, znajdują się tu dodatkowe kategorie: stan cywilny, znak zodiaku, nastrój oraz intencja rozmowy (na przykład pogaduszka bądź flirt).

Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, by poszukać na przykład smutnej, samotnej Hinduski spod znaku Raka pracującej w branży drobiarskiej. Naturalnie funkcje wyszukiwania osób o zadanym profilu znajdziemy również w ICQ, jednak nie są one tak łatwo dostępne. Nie zawierają także informacji o nastroju czy stanie cywilnym rozmówcy. Obecność w Odigo większej ilości danych ułatwiająca podjęcie rozmowy zwłaszcza bardziej nieśmiałym internautom, to istotna nowość.

Nową funkcją w programach komunikacyjnych (choć znaną z innych aplikacji, np. Gooey – CHIP 8/99, s. 100; ICQ obsługuje ją poprzez specjalną wtyczkę) jest możliwość rozmowy z osobami jednocześnie odwiedzającymi daną stronę WWW. Wymaga to jednak większego rozpowszechnienia tego typu programów – na rzadziej odwiedzanych stronach trudno spotkać osobę dysponującą Odigo. Aplikacja zawiera też moduł wyświetlający strony, z którymi połączona jest w danej chwili największa liczba jej użytkowników. Stałą pozycją są tu witryny Yahoo i… producenta Odigo. Statystyka wygląda jednak zupełnie inaczej, jeśli język poszukiwanych internautów zdefiniujemy inny niż angielski. Po wybraniu polskiego w czołówce znajdują się dwa rodzime portale, o których za chwilę.

Tworzenie nowego programu, którego użytkownicy nie mieliby możliwości kontaktu z już istniejącymi komunikatorami, nie ma większego sensu. Odigo umożliwia zatem komunikację z użytkownikami ICQ, Yahoo! Messengera i AOL Instant Messengera. Wymaga to jednak pobrania ze strony producenta Odigo i zainstalowania odpowiednich, na szczęście niewielkich, dodatków. Ciekawostką jest fakt, że AOL mocno broni się przed kompatybilnością Messengera z Odigo. Blokował ją już 17 razy! Za każdym jednak razem opracowywany jest nowy dodatek, który obraca wniwecz knowania amerykańskiego giganta internetowego.

Czynnikiem, który może wpłynąć na popularność Odigo w Polsce, jest opracowanie polskich wersji tego programu. Portale Arena i Poland.com promują własne edycje pod nazwami ArenaOdigo oraz Radar Odigo. Mają jednak silną konkurencję w postaci rdzennie polskiego Gadu-Gadu, który – choć prostszy – zdobył już duże grono zwolenników.

Odigo 2.5, Radar, Arena
Wymagania: PC Pentium 100, 16 MB RAM, Windows 9x/NT/2000, ok. 6,5 MB na dysku
+ łatwość nawiązywania kontaktów
+ współpraca z ICQ, Yahoo! Messengerem i AOL Instant Messengerem
– niska jakość polonizacji polskich wersji
Producent: Odigo, USA,
http://www.odigo.com/,
http://www.arena.pl/,
http://www.poland.com/
Rejestracja: freeware
Na CHIP-CD w dziale Aktualności | Software znajduje się w pełni funkcjonalna wersja programu Radar Odigo 2.5