Wybierz kolor i wypal!

Nagrywanie własnych płyt CD-R stało się już chlebem powszednim. Czy jednak wszystkie krążki są identyczne? W laboratorium sprawdziliśmy 30 nośników, zarówno markowych, jak i tych mniej znanych producentów. Złote, zielone, niebieskie albo srebrne - na temat barw jednokrotnie zapisywalnych płyt CD-R krąży wiele plotek. Mówi się, że odtwarzacze muzycznych płyt kompaktowych nie chcą czytać zielonych […]

Nagrywanie własnych płyt CD-R stało się już chlebem powszednim. Czy jednak wszystkie krążki są identyczne? W laboratorium sprawdziliśmy 30 nośników, zarówno markowych, jak i tych mniej znanych producentów.

Złote, zielone, niebieskie albo srebrne – na temat barw jednokrotnie zapisywalnych płyt CD-R krąży wiele plotek. Mówi się, że odtwarzacze muzycznych płyt kompaktowych nie chcą czytać zielonych krążków, a niebieskie nośniki są szczególnie wrażliwe na czynniki zewnętrzne. Wprawdzie pojedyncze przypadki tego rodzaju mogą się zdarzyć, jednak nie powinniśmy na ich podstawie wyciągać ogólnych wniosków.

Odcień: kolor jest odciskiem palca płyty CD-R

W wyniku kombinacji metalicznej warstwy odbijającej i warstwy barwnej (budowa płyty CD-R – patrz strona 134) powstają różne odcienie powierzchni odczytywanej przez laser. Współczesne płyty występują w trzech kolorach, które są efektem stosowania barwników o nazwach: cyjanina (błękitny), ftalocyjanina (bezbarwny) i azocyjanina (ciemnoniebieski). Warstwa odbijająca może mieć kolor złoty lub srebrny.

Jeśli na złotą powierzchnię odbijającą zostanie nałożona cyjanina, płyta będzie miała kolor ciemnozielony. Kombinacja cyjaniny ze srebrną warstwą metaliczną da w efekcie jasnoniebieską barwę z lekkim odcieniem zieleni.

Srebro – znakomicie odbija światło, ale szybko koroduje

Jeżeli warstwa odbijająca zostanie pokryta bezbarwną ftalocyjaniną, płyta CD-R uzyska srebrną lub złotą barwę. Chociaż srebro lepiej niż złoto odbija światło, a przy tym jest tańsze, producenci płyt CD-R bardzo długo używali złota, aby uniknąć problemów z korozją. Skorodowane srebro staje się czarne i traci swoje dobre właściwości odbijające, a w efekcie płyty CD-R nie można ani zapisać, ani odczytać.

Przeglądając tabele na stronach od 128 do 131 z opisami 30 porównywanych nośników zauważymy, że większość płyt ma srebrną warstwę odbijającą. Dzięki stosowaniu nowych technologii producenci próbują zapanować nad korozją srebrnej powłoki. Kupując srebrne płyty – musimy jednak pamiętać o tym, że nie wszystko złoto – co się świeci. Tak jak to widać na zdjęciu z prawej strony, płyty CD-R mogą być wykonane w różny sposób. Na górnym krążku lakier ochronny nałożony jest niemal do samej krawędzi, podczas gdy dolna płyta ma zupełnie zbędny pierścień ozdobny. Tymczasem im bliżej krawędzi sięga ochronna powłoka lakieru tym lepiej warstwa odbijająca światło zabezpieczona jest przed korozją, a tym samym trwałość nośnika zwiększa się.

Co jest grane? Moja nagrywarka nie zapisuje niektórych płyt

W przypadku płyt CD-R często pojawiają się dwa pytania. Po pierwsze, dlaczego niektóre nagrywarki radzą sobie znacznie lepiej ze złotymi i srebrnymi nośnikami niż z zielonymi i niebieskimi. Po drugie, z jakiego powodu jedne płyty przechowują dane tylko przez dziesięć lat, podczas gdy trwałość innych określana jest na cały wiek. Odpowiedzi na te pytania należy szukać w fizycznych właściwościach użytego barwnika.

Krawędź krawędzi nierówna: od jakości oraz dokładności położenia warstwy ochronnej na brzegach nośnika zależy trwałość płyty CD-R. Ma to bezpośredni wpływ na niezmienność zapisanych na krążku informacji.

Cyjanina jest znacznie bardziej niż inne barwniki wrażliwa na promieniowanie ultrafioletowe. Niewłaściwie przechowywane nośniki z trudnością dają się zapisać i odczytać, ponieważ warstwa barwna ulega wypaleniu w sposób nierównomierny. Z drugiej strony cyjanina jest niewrażliwa na moc lasera zapisującego, dzięki czemu wszystkie nagrywarki bez problemu zapisują płyty z tym barwnikiem.

Z zupełnie inną sytuacją mamy do czynienia w przypadku nośników, w których zastosowana została ftalocyjanina. Płyty te wymagają, aby w procesie wypalania moc strumienia lasera była dokładnie dopasowana do szybkości zapisu. Z tego powodu nie są one przystosowane do współpracy ze wszystkimi nagrywarkami. Dla nowych 8- lub 12-krotnych napędów CD-RW krążki z ftalocyjaniną nie stanowią problemu. Płyty zawierające tę substancję są niewrażliwe na promieniowanie ultrafioletowe i podczerwone, a ich gwarantowana żywotność porównywalna jest z czasem życia człowieka. Płyty te przypominają wyglądem tłoczone CD-ROM-y.

Info
Grupy dyskusyjne
Pytania, uwagi i komentarze do artykułu: #
Pytania techniczne do tekstu:
#
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.