Bezpieczna Pajęczyna

Na pewno nieraz mieliśmy obawy przed wpisaniem numeru karty kredytowej na stronie sklepu internetowego. Dzisiejsze techniki szyfrowania połączeń gwarantują, że nikt nie jest w stanie poznać przesyłanych informacji. Powszechnie mówi się, że w Internecie żadna informacja nie jest bezpieczna. Amatorzy podsłuchu sieciowego skrupulatnie przeglądają logi w poszukiwaniu naszych haseł, hakerzy włamują się na pilnie strzeżone […]

Na pewno nieraz mieliśmy obawy przed wpisaniem numeru karty kredytowej na stronie sklepu internetowego. Dzisiejsze techniki szyfrowania połączeń gwarantują, że nikt nie jest w stanie poznać przesyłanych informacji.

Powszechnie mówi się, że w Internecie żadna informacja nie jest bezpieczna. Amatorzy podsłuchu sieciowego skrupulatnie przeglądają logi w poszukiwaniu naszych haseł, hakerzy włamują się na pilnie strzeżone serwery, a złośliwcy, gdzie tylko mogą, podkładają wirusy i konie trojańskie. Jednak w tych trudnych okolicznościach z powodzeniem radzą sobie banki, które dają swoim klientom możliwość bezpiecznego zarządzania finansami przez Sieć (patrz: CHIP 10/2000, s. 188). Instytucje te dobrze przystosowały się do warunków panujących w Internecie, a stało się to możliwe dzięki wykorzystaniu kryptografii. Wielu z nas często korzysta z bezpiecznych połączeń WWW i nie zastanawiamy się nawet, jak to się dzieje, że w tym informacyjnym gąszczu nasze tajemnice są naprawdę bezpieczne.

Info
Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#
Internet
Regulacja eksportowa USA dot. kryptografii
http://www.bxa.doc.gov/Encryption/regs.htm
Informacje o EFF DES Cracker
http://www.eff.org/descracker.html
Wystawcy certyfikatów
http://www.certum.pl/
http://www.verisign.com/
http://www.globalsign.net/products/
http://www.trustwise.com/
http://www.thawte.com/certs/personal/
Rada Bankowości Elektronicznej
http://www.rbe.pl/
Producenci tokenów
http://www.vasco.com/
http://www.rsasecurity.com/
Strona firmy Pekao Informatyka
http://www.pekao.informatyka.pl/
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.