Bit za bitem

Rozwój technologiczny modemów jest od kilku lat prawie niedostrzegalny, jednak producenci cały czas wprowadzają na rynek nowe modele swoich produktów. Wśród przetestowanych urządzeń znalazły się cenione modemy firm Zyxel i Elsa, jak również modele tańsze i mniej zaawansowane, oferowane przez Lucky Star i Pentagram. Lucky Star 56000bps PCI oraz Pentagram Dark 56L potwierdzają niepochlebne opinie […]

Rozwój technologiczny modemów jest od kilku lat prawie niedostrzegalny, jednak producenci cały czas wprowadzają na rynek nowe modele swoich produktów. Wśród przetestowanych urządzeń znalazły się cenione modemy firm Zyxel i Elsa, jak również modele tańsze i mniej zaawansowane, oferowane przez Lucky Star i Pentagram. Lucky Star 56000bps PCI oraz Pentagram Dark 56L potwierdzają niepochlebne opinie dotyczące tzw. softmodemów. Są to uproszczone technicznie wewnętrzne modemy, których część zadań realizuje procesor komputera. Mogą pracować wyłącznie w systemie Windows. Dla niektórych chipsetów opracowano eksperymentalne sterowniki pod Linuksa, jednak nie gwarantują one poprawnego działania. Oba modemy były mało odporne na zakłócenia. Podłączenie do linii telefonicznej generatora szumu (patrz: procedura testowa – CHIP 8/99, s. 68) powodowało, że łączność realizowana była z prędkością 19,2-28,8 kbit. Najgorzej radził sobie Lucky Star – co druga próba połączenia kończyła się fiaskiem, a zrywanie transmisji było na porządku dziennym. Co gorsza, zdarzało się to również na „czystej” linii, na której Pentagram łączył się prawie zawsze z prędkością 53 kbit/s. Tego typu niespodzianek nie sprawiał wewnętrzony modem Elsa Microlink 56K PCI, który wydajnością połączeń na linii zaszumionej ustąpił wyłącznie modelowi Microlink Office. ZyXEL zaprezentował bliźniacze urządzenia Omni 56K oraz Omni 56K Plus. To ostatnie oprócz gniazda szeregowego ma wbudowany port USB. Testy wykazały jednak, że transfer danych przez interfejs USB jest znacznie wolniejszy niż przy użyciu portu szeregowego.

Elsa Microlink Office potrafi nagrywać i odtwarzać wiadomości głosowe nawet przy wyłączonym komputerze, ma też możliwość samodzielnego odbierania faksów. Jego dość wysoka cena nie jest wygórowana, gdyż może on z powodzeniem zastąpić stacjonarny faks i automatyczną sekretarkę. Przyciski na obudowie dają natychmiastowy dostęp do nagranych wiadomości, a dołączone do zestawu oprogramowanie Communicate! Pro 2.0 pozwala w pełni wykorzystać potencjał urządzenia.

Następnym krokiem w rozwoju modemów będzie prawdopodobnie wprowadzenie standardu V.92. Umożliwi on transfer danych od użytkownika z prędkością do 48 kbit/s (teraz maksymalnie 33,6 kbit/s), szybszą negocjację przy zestawianiu połączenia (technologia QuickConnect) oraz wstrzymywanie transferu danych na czas obsługi połączenia przychodzącego. Choć pojawiają się już pierwsze modele obsługujące V.92, na upowszechnienie nowego standardu trzeba będzie trochę poczekać.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.