Brzęcząca korespondencja

O możliwości przeprowadzania operacji finansowych przez Internet pisaliśmy wielo- krotnie. Pierwsza pojawiła się możliwość płacenia za zakupy sieciowe. Choć jest to najstarsza forma "przelewania" pieniędzy przez Internet, w Polsce dopiero niedawno opracowano rozwiązania gwarantujące bezpieczeństwo takich operacji (patrz: CHIP 8/2000, s. 48). Przez Sieć możemy też dokonywać operacji bankowych (patrz: CHIP 10/2000, s. 188), które […]

O możliwości przeprowadzania operacji finansowych przez Internet pisaliśmy wielo- krotnie. Pierwsza pojawiła się możliwość płacenia za zakupy sieciowe. Choć jest to najstarsza forma „przelewania” pieniędzy przez Internet, w Polsce dopiero niedawno opracowano rozwiązania gwarantujące bezpieczeństwo takich operacji (patrz: CHIP 8/2000, s. 48). Przez Sieć możemy też dokonywać operacji bankowych (patrz: CHIP 10/2000, s. 188), które pozwalają nam na wiele: zakładanie stałych zleceń, płacenie rachunków czy… przelanie koledze pieniędzy, które ten nam pożyczył. Aby to zrobić, musimy – niestety – znać numer konta naszego wierzyciela. Poza tym przy drobnych kwotach opłata za przelew może czynić taką operację nieopłacalną.

Sposobem na rozwiązanie opisanych problemów może być przekazywanie pieniędzy e-mailem, nazywane płatnościami P2P (ang. Person-to-Person payments). Dzięki usługom funkcjonującym obecnie tylko w USA i Kanadzie można pocztą elektroniczną wysyłać pieniądze do rodziny czy przyjaciół. Bezpieczeństwo transakcji opiera się na zaufaniu do jednego pośrednika – firmy takiej jak BillPoint czy eMoneyMail (patrz: ramka „Info”).

Aby móc nadać elektroniczny przekaz pieniężny, wystarczy znać tylko adres poczty elektronicznej osoby, której chcemy wypłacić pieniądze. Najpierw rejestrujemy się u wybranego usługodawcy i udostępniamy mu informacje o naszej karcie kredytowej. Następnie na stronie WWW podajemy adres pocztowy odbiorcy, kwotę i tzw. pytanie zabezpieczające razem z oczekiwaną odpowiedzią, którą uzgadniamy z adresatem inną drogą, np. przez telefon. Osoba o podanym adresie dostaje list z informacją, że otrzymała pieniądze. W treści wiadomości zawarty jest odnośnik do strony WWW, na której należy podać odpowiedź na pytanie zabezpieczające oraz numer swojego rachunku lub karty kredytowej. Jeżeli odpowiedź na pytanie jest taka, jakiej oczekiwał nadawca, firma pośrednicząca zasili konto osobiste lub rachunek VISA odbiorcy pieniędzmi ściągniętymi z naszego konta. Tak jak inne płatności bezgotówkowe, P2P nic nas nie kosztuje. Usługa ma kilka wariantów, wśród których jest m.in. możliwość płacenia w sklepach sieciowych oraz aukcjach E-Buy.

Zaletą nowego systemu jest zapewnienie wszystkim poufności. Nikt nie musi przekazywać swoich danych osobom, którym nie ufa. Wyeliminowanie powolnej poczty, papierowych przekazów i czeków oraz ochrona przed nadużyciami to cechy wpływające na atrakcyjność tego pomysłu. Czas pokaże, czy zadomowi się on również w naszym kraju.

Info
Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#
Internet
Firmy oferujące usługi P2P
http://www.x.com/
http://www.emoneymail.com/
http://www.ecount.com/
#
#
#
#
#
http://www.propay.com/
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.