Cyfrowe Dolby z komputera

W jednym z poprzednich numerów opisany został zestaw składający się z głośników, dekodera Dolby Digital (AC3) i wzmacniacza - Creative Desktop Theater DTT2500. Zasada jego działania polega na tym, że z komputera do zewnętrznego dekodera przekazywany jest przez złącze SPDIF cyfrowy sygnał AC3, który następnie poddawany jest dekompresji oraz wzmocnieniu. Sposób działania zestawów Atrend Harmony […]

W jednym z poprzednich numerów opisany został zestaw składający się z głośników, dekodera Dolby Digital (AC3) i wzmacniacza – Creative Desktop Theater DTT2500. Zasada jego działania polega na tym, że z komputera do zewnętrznego dekodera przekazywany jest przez złącze SPDIF cyfrowy sygnał AC3, który następnie poddawany jest dekompresji oraz wzmocnieniu. Sposób działania zestawów Atrend Harmony 6000 i APAC Phantom 886 jest nieco inny.

Oba urządzenia są identycznie wyposażone i charakteryzują się takimi samymi możliwościami. Różnią się jednak ceną – i to aż o ponad 400 zł! W skład każdego zestawu wchodzi pięć głośników szerokopasmowych, jeden niskotonowy subwoofer oraz kable połączeniowe, których długość pozwala na wygodne rozmieszczenie kolumn nawet w dużym pokoju. Każdy pakiet zawiera także wzmacniacz dźwięku, umieszczany we wnęce o szerokości 5,25 cala obudowy komputera, i kartę dźwiękową z procesorem ForteMedia FM801.

Zarówno Atrend, jak i APAC – w odróżnieniu od Creative DTT2500 – nie dekompresują dźwięku sprzętowo w standardzie AC3. Proces dekodowania wykonywany jest w tym przypadku przez programowy odtwarzacz DVD (WinDVD w Atrendzie i PowerDVD w APAC-u). Takie rozwiązanie obniża cenę, lecz urządzenie jest przez to mniej wszechstronne. Nie można bowiem wykorzystać innego źródła dźwięku AC3 (np. pochodzącego z karty dekodującej DVD lub odtwarzacza stacjonarnego). Z drugiej strony odtwarzanie innego formatu dźwięku, stosowanego na dyskach DVD (np. DTS), wymaga jedynie uaktualnienia oprogramowania.

Jakość dźwięku generowanego przez testowane zestawy raczej nie wywoła u nabywcy zachwytu. Po dłuższym wsłuchaniu się można odczuć „obcięcie” górnego pasma oraz dudnienie subwoofera. Zestaw warto polecić użytkownikom, którzy nie wymagają dźwięku o najwyższej możliwej jakości.

Atrend Harmony 6000 APAC Phantom 886
Karta dźwiękowa: ForteMedia FM801
Moc: 10 W (głośniki boczne i centralny), 30 W (subwoofer)
Pasmo przenoszenia: 70 Hz-20 kHz (głośniki boczne i centralny), 36-145 Hz (subwoofer)
Impedancja: 4 ohmy
Gwarancja: 1 rok
Cena: 1200 zł (Atrend), 780 zł (APAC)
+ atrakcyjna cena (APAC)
+ długie przewody połączeniowe do głośników
– przeciętna jakość dźwięku
– brak sprzętowego dekodera AC3

Producent: Atrend, Tajwan
http://www.atrend.com.tw/
Dostarczył: Allcom, Wrocław
tel.: (0-71) 373 49 67, faks: 359 52 72
e-mail: [email protected]http://www.allcom.pl/

Producent: APAC, Hong Kong
http://www.amaxhk.com/
Dostarczył: Cezar, Wrocław
tel.: (0-71) 369 73 70, faks: 369 73 55
e-mail: wrocł[email protected]http://www.cezar.com.pl/

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.