Ethernet FM

Co zrobić, kiedy chcemy położyć sieć komputerową w zabytkowym budynku, a jego zarządca nie wyraża zgody na montaż okablowania? Rozwiązanie jest proste: zainstalować sieć radiową. Nie tylko posiadacze notebooków chętnie zrezygnowaliby z konieczności ciągłego przyłączania i odłączania swoich komputerów od sieci komputerowych. Coraz większe grono użytkowników pragnie swobodnego przetwarzania danych, którego zasięg nie jest ograniczony […]

Co zrobić, kiedy chcemy położyć sieć komputerową w zabytkowym budynku, a jego zarządca nie wyraża zgody na montaż okablowania? Rozwiązanie jest proste: zainstalować sieć radiową.

Nie tylko posiadacze notebooków chętnie zrezygnowaliby z konieczności ciągłego przyłączania i odłączania swoich komputerów od sieci komputerowych. Coraz większe grono użytkowników pragnie swobodnego przetwarzania danych, którego zasięg nie jest ograniczony długością kabla i dostępnością wolnego gniazdka w danym pomieszczeniu. Problem ten mogą rozwiązać bezprzewodowe sieci radiowe, czyli Wireless LAN (WLAN). Zachowują one większość zalet kablowego Ethernetu, oferując równocześnie zdalną pracę niemal w każdych warunkach. Sieci Wireless LAN należy pojmować jako sieci typu LAN, w których jako medium do transmisji danych wykorzystano fale radiowe zamiast powszechnie stosowanej skrętki czy koncentryka.

W ciągu kilku ostanich lat rynek komunikacji bezprzewodowej uległ licznym przeobrażeniom. Po ogromnym sukcesie rynkowym telefonów komórkowych trudno się dziwić, że producenci urządzeń sieciowych próbują wylansować wygodne w użyciu i konkurencyjne – wobec stacjonarnych – rozwiązania radiowe.

Do niedawna lokalne sieci komputerowe (LAN) ograniczały się do pojedynczych budynków, czasem połączonych światłowodem albo łączem stałym. Nierzadko były to nawet pojedyncze pomieszczenia.

Możliwość podłączania się do LAN-u za pomocą modemu ułatwiła życie użytkownikom często przebywającym poza miejscem stałego zatrudnienia. Jednak dopiero popularyzacja komunikacji bezprzewodowej otwiera przed użytkownikami ogromne możliwości i udogodnienia. Polegają one m.in. na swobodnym przemieszczaniu się w ramach budynku z zachowaniem przez cały czas dostępu do sieci.

Info
Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#
Internet
Sieci Wireless LAN oraz standard IEEE 802.11
http://www.computer.org/students/looking/ summer97/ieee802.html
FAQ nt. łączności bezprzewodowej
http://www.cwt.vt.edu/faq/80211.html
IEEE Standards Wireless Zone
http://standards.ieee.org/wireless/
Wireless LAN Alliance
http://www.wlana.com/
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.