Jowisz udaje Greka

Rzeczą wręcz niemożliwą jest zrozumienie literatury, sztuk plastycznych, a także muzyki, teatru i filmu bez znajomości mitologii greckiej i rzymskiej. Uniwersalność prawd wyrażonych w mitach i ich walory estetyczne od tysięcy lat fascynują artystów, dzięki czemu wiele postaci i wątków mitycznych znalazło swoje stałe miejsce w literaturze i sztuce. Kto zatem nie miał jeszcze okazji […]

Rzeczą wręcz niemożliwą jest zrozumienie literatury, sztuk plastycznych, a także muzyki, teatru i filmu bez znajomości mitologii greckiej i rzymskiej. Uniwersalność prawd wyrażonych w mitach i ich walory estetyczne od tysięcy lat fascynują artystów, dzięki czemu wiele postaci i wątków mitycznych znalazło swoje stałe miejsce w literaturze i sztuce. Kto zatem nie miał jeszcze okazji poznać greckich bogów i ich niekiedy fantastycznych przygód lub chciałby je sobie przypomnieć, może sięgnąć po Mitologię starożytnej Grecji i Rzymu, która w wersji multimedialnej właśnie ukazała się na naszym rynku. Francuski program firmy Acta-EMME do polskich warunków dostosował bielski Onet.pl.

Dzięki tablicy genealogicznej dowiemy się, który bóg z którą boginią lub śmiertelniczką powiększył szeregi panteonu.

Swoją przygodę z mitologią warto rozpocząć od poznania trzynastu najważniejszych bogów władających światem dawnych greckich wierzeń. Twórcy aplikacji w encyklopedyczny sposób opisują pochodzenie danego boga, atrybuty jego boskości, najważniejsze czyny oraz miłosne spotkania. W każdym opisie znajdziemy kilka odnośników, które skierują nas do danych o innym bogu lub alfabetycznego indeksu, dostępnego zresztą w niemal każdym miejscu programu. Po zdobyciu podstawowych informacji o mieszkańcach Olimpu czas na poznanie związanych z nimi mitów. Na krążku znajdziemy 36 historii, które przyporządkowano poszczególnym bóstwom. I tak np. chcąc lepiej poznać Zeusa, możemy wybrać mit o tytanomachii, czyli walce bogów z tytanami o władzę nad światem, mit o Prometeuszu oraz dwie opowieści obrazujące skłonność najpotężniejszego z równych do miłostek ze śmiertelniczkami (Ledą i Io). Wszystkie mity opowiada lektor. Oprawa graficzna towarzysząca tej części programu jest nieudana. Przed naszymi oczami falują nałożone na siebie fragmenty dzieł sztuki przedstawiające wątki z mitów utrwalone rękami malarzy i rzeźbiarzy, które jednak pozbawione są opisów czy jakiejkolwiek wzmianki o ich twórcach i okresie powstania. A szkoda, gdyż powiązanie tych informacji z ilustracjami zwiększyłoby walor edukacyjny aplikacji. Wprawdzie znajdziemy w programie niewielkie porcje danych bibliograficznych oraz ikonograficznych, jednak bez przyporządkowania poszczególnym reprodukcjom. Już nie żal, ale szczerą irytację powoduje umieszczenie przycisków nawigacyjnych ( Cofnij, Koniec itp.) w trzech różnych miejscach okna aplikacji – niemal w każdym dziale gdzie indziej!

W mitologii, oprócz opowieści o powstaniu świata i nieśmiertelnych bogach, istotne miejsce zajmują cykle mitów o herosach i zwykłych śmiertelnikach. Sławne są mity wspominające pierwsze wielkie wyprawy morskie podejmowane przez Hellenów, jak również niezwykłe czyny boskich potomków. W opcji Podróże znajdziemy cztery takie historie: o Odyseuszu, Eneaszu, Jazonie (wyprawa Argonautów) i Heraklesie (znanym bardziej jako Herkules). O każdej podróży opowiada lektor, a opowieści towarzyszy animacja ilustrująca trasę wędrówki. Po kliknięciu wybranego punktu na mapie możemy wysłuchać (i przeczytać) opowieści o niezwykłych przygodach naszych bohaterów.

Aplikacja zawiera także mapę, na której zaznaczono wszystkie ważniejsze miejsca, wyspy i miasta związane z mitologią. Po najechaniu kursorem na wybrany punkt wyświetlone zostają ikonki odsyłające nas do mitów i podróży związanych z tą nazwą geograficzną lub odsyłacz do słownika.

Mity to nie tylko baśniowo brzmiące historyjki o bogach i ich czynach. W czasach starożytnych stanowiły one przede wszystkim integralną część religii. Autorzy programu zupełnie pominęli tę kwestię. Przy opisach bogów znajdziemy jedynie skąpe informacje o ich atrybutach, ale żadnych o tym, za co byli czczeni oraz nad jakimi elementami świata i życia ludzkiego sprawowali pieczę. Nie dowiemy się również, jak byli przedstawiani w sztuce i jakiego rodzaju świątynie dla nich budowano. A przecież dwa z siedmiu sławnych cudów świata (posąg Zeusa Olimpijskiego i Artemizjon w Efezie) oraz wiele innych dzieł sztuki i architektury, do dzisiaj podziwianych w Grecji i we Włoszech, jest ściśle związanych z religią tamtego okresu.

Życiorys w pigułce: opis każdego boga przypomina notę biograficzną.

Tytuł programu sugeruje, że znajdziemy w nim mity greckie i rzymskie. Po zapoznaniu się z całą zawartością płytki można odnieść wrażenie, że mitologia rzymska to swoisty rodzaj plagiatu mitologii greckiej, a jedyną nowością są zmienione imiona bogów. I tak grecki Zeus to rzymski Jowisz, a Posejdon to nikt inny jak Neptun. Jest w tym stwierdzeniu dużo prawdy, jednak religia obecna w starożytnym Rzymie to nie tylko czysta kopia mitologii greckiej. W programie zabrakło informacji o bóstwach obecnych w Rzymie, a nie mających swoich odpowiedników w Grecji. Takim pominiętym bogiem jest np. Janus, którego znawcy tematu uważają za jednego z pierwszych bogów czczonych przez Rzymian. Właśnie od jego imienia pochodzi nazwa pierwszego miesiąca roku w wielu współczesnych językach zachodnich (Ianaurius – ang. January). Zaskakujące jest także to, że na wcześniej wspomnianej mapie politycznej nie znajdziemy Rzymu.

„Mitologia…” może służyć jako kompendium wiedzy o mitach starożytnych Greków i w bardzo małym stopniu o wierzeniach Rzymian. Na początek jednak dobre i to. Wiedza zapisana w formie cyfrowej nie wyparła jeszcze tej spisanej na papierze, zawsze można zatem sięgnąć po opracowania tematu, przygotowane w formie książkowej.

Mitologia starożytnej Grecji i Rzymu
Liczba CD: 1
Język: polski
Wymagania: PC 486 DX, 16 MB RAM, napęd CD-ROM 2x, Windows 9x, ok. 3 MB na dysku
+ dobrze przygotowane odsyłacze oraz indeks haseł
– usterki interfejsu
– marginalnie potraktowane mity rzymskie
Producent: Onet.pl, Bielsko-Biała
tel.: (0-33) 811 75 71
faks: 812 31 41
e-mail: [email protected]
http://www.opm.pl/
Cena: 99 zł
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.