Kinomaszyna

Aby prezentacje i szkolenia zrobiły na widzach odpowiednie wrażenie, należy zadbać o niebanalną oprawę audiowizualną. Najczęściej korzysta się przy tym z tradycyjnych rzutników. Znacznie droższym rozwiązaniem jest użycie projektora, dzięki któremu można wyświetlić na dużym ekranie obraz pochodzący wprost z komputera bądź magnetowidu. Jednym z takich urządzeń jest Sony VPL-CS1 . Model ten należy do […]

Aby prezentacje i szkolenia zrobiły na widzach odpowiednie wrażenie, należy zadbać o niebanalną oprawę audiowizualną. Najczęściej korzysta się przy tym z tradycyjnych rzutników. Znacznie droższym rozwiązaniem jest użycie projektora, dzięki któremu można wyświetlić na dużym ekranie obraz pochodzący wprost z komputera bądź magnetowidu. Jednym z takich urządzeń jest Sony VPL-CS1 .

Model ten należy do grona projektorów przenośnych. Świadczy o tym jego zwarta konstrukcja, mała masa (2,9 kg) oraz znajdująca się w zestawie torba. Sam projektor wyposażony jest w wygodny uchwyt. Instalacja nie sprawia żadnego problemu – wystarczy podłączyć zasilanie i sygnał wizyjny. Później pozostaje już tylko regulacja ostrości i powiększenia (zoom) obrazu. Przyciski znajdujące się na górnej pokrywie służą do obsługi menu zarządzającego pracą urządzenia. Wszystkie opcje pojawiają się na ekranie, korygować można m.in. jasność, kontrast, współczynnik gamma i tym podobne. Skromne są możliwości korekcji geometrii – da się jedynie kompensować zniekształcenia trapezoidalne „górne” (powstające przy uniesieniu czoła rzutnika). W urządzenie wbudowano dwa półwatowe głośniczki, jednak jakość emitowanego przez nie dźwięku jest niezadowalająca. Nie może być mowy o nagłośnieniu prezentacji bez głośników zewnętrznych.

Dołączone oprogramowanie pozwala na modyfikowanie ustawień z poziomu systemu, choć konieczne jest przy tym połączenie rzutnika z komputerem kablem USB. Wtedy działać zaczyna także bezprzewodowy pilot. Czterokierunkowy manipulator dubluje funkcje myszy, można więc prowadzić prezentację z dowolnego miejsca sali. Urządzenie pracuje w rozdzielczości 800×600 pikseli. Większy obraz jest skalowany, co wiąże się z nieuniknioną stratą jakości. Dzięki „inteligentnemu” powiększaniu wyświetlany na ekranie tekst pozostaje czytelny nawet przy rozdzielczości 1024×768. Trzeba przyznać, że optyka projektora jest wysokiej klasy. Na całej powierzchni ekranu piksele wyświetlane są ostro – patrząc z bliska, można je bez problemu rozróżnić. Czasem zawodzi system kontrolujący pracę matryc LCD i wówczas obraz składający się z poziomych linii o zbliżonym kolorze irytująco pulsuje. Jak na ironię najlepszym przykładem jest tu żółto-pomarańczowy serwis WWW firmy Sony.

Wbudowany licznik mierzy czas pracy lampy. Jej trwałość została ustalona na 2000 godzin, zanim konieczna będzie wymiana. Jest to w przybliżeniu rok pracy po 8 godzin dziennie. Choć test wykazał, że możliwe jest używanie projektora w charakterze monitora, to komfort pracy jest znacznie niższy niż przy użyciu porównywalnego cenowo panelu LCD. O wiele ciekawsze wydaje się wykorzystanie urządzenia do zbudowania kina domowego. Test taki również przeprowadzono – komfort oglądania filmu z DVD rzuconego na duży i jasny ekran był wyższy niż w niejednym „prawdziwym” kinie studyjnym. Opisane urządzenie może tworzyć wraz z notebookiem uniwersalny zestaw, przydatny do przeprowadzenia prezentacji niemal w dowolnym miejscu.

Drobną niedogodność stanowi konieczność pozostawienia zasilania przez półtorej minuty po wyłączeniu projektora. Pracuje wtedy wentylator odprowadzający ciepło.

Nie ulega wątpliwości, że projektor Sony VPL-CS1 będzie dobrze wypełniał swoje zadanie. Przed kupnem trzeba jednak sprawdzić, czy 600 lumenów to wystarczające natężenie światła. W czasie korzystaniu z projektora konieczne bedzie częściowe zaciemnienie pomieszczenia. Jeśli jednak liczy się dla nas łatwość i wygoda transportu, trzeba wysupłać gruby plik banknotów. Bardziej wymagających użytkowników zapewne zainteresuje przenośny model VPL-CX10 o rozdzielczości 1024×768 pikseli. W tym przypadku strumień światła ma natężenie 1200 lumenów. Większe możliwości są okupione większą wagą – CX10 waży już 3,5 kg.

Sony VPL-CS1
Rozdzielczość natywna:
800×600 pikseli
Jasność: 600 ANSI lumenów
Wejścia wideo: RGB D-sub, composite video, Y/C video
Obsługiwane systemy wideo: NTSC, PAL, SECAM (i ich odmiany)
Dodatki: bezprzewodowy pilot, wbudowany hub USB
Trwałość lampy: 2000 godzin
Waga: 2,9 kg
Gwarancja: 2 lata
Ceny: 15 000 zł (projektor), 2000 zł (nowa lampa)
+ wysoka jakość obrazu
+ małe wymiary i masa
– pulsowanie obrazu
Producent: Sony, Japonia
http://www.sonypresentation.com/
Dostarczył: Tornado 2000, Warszawa
tel.: (0-22) 851 24 01
faks: 851 24 07
e-mail: [email protected]
http://www.tornado.com.pl/
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.