Klawiaturą i piórem

Nic nie zastąpi książki trzymanej na brzuchu, kiedy się wypoczywa po obiedzie - tak powiedział Andrzej Sapkowski o książce w Internecie. Miał rację. Wirtualnej książki nie można wziąć do ręki, przekartkować, poplamić... A jednak jest i wszystko wskazuje na to, że na stałe zaplątała się w globalną Pajęczynę. Internet to dla niektórych twórców jedyna szansa […]

Nic nie zastąpi książki trzymanej na brzuchu, kiedy się wypoczywa po obiedzie – tak powiedział Andrzej Sapkowski o książce w Internecie. Miał rację. Wirtualnej książki nie można wziąć do ręki, przekartkować, poplamić… A jednak jest i wszystko wskazuje na to, że na stałe zaplątała się w globalną Pajęczynę. Internet to dla niektórych twórców jedyna szansa na wyciągnięcie swych tekstów z szuflady, dla autorów uznanych zaś okazja do tego, by ich książki rozeszły się w nakładzie właściwie nieograniczonym. Czy więc wbrew opinii proroków wieszczących zmierzch epoki czytania trzeba powiedzieć: książka żyć będzie tak długo, jak długo będzie w Internecie?…

Największa księgarnia w polskim Internecie – Merlin (www.merlin. com.pl) – ma w swej ofercie ok. 40 000 tytułów. Wybór książki jest przyjemnością – możemy zajrzeć do rzetelnego omówienia, poznać opinie innych klientów, a także wysłuchać lub przeczytać fragmenty niektórych tekstów. Za zakupy możemy zapłacić za pomocą karty kredytowej lub gotówką przy odbiorze przesyłki.

Jeśli ciekawi nas wszystko to, co jest związane z polską literaturą, serwis Polskie Książki (www.ksiazki.pl) jest miejscem, którego nie można ominąć. To najpełniejsza baza informacji o spotkaniach z autorami, wystawach, literackich konkursach czy targach książki. Cennym pomysłem serwisu jest elektroniczna czytelnia: spory wybór tekstów prasowych i internetowych o książce, jej rynku zbytu, wydawcach etc.

EMPiK jest ulubionym miejscem zakupów ludzi młodych – jego internetowa wersja (www.empik.com) jest dla nich równie przyjazna. W serwisie EMPiK-u codziennie dzieje się coś nowego – pojawiają się wywiady z autorami, informacje o wydarzeniach ze świata książki, zmienia się lista bestsellerów.

A wszystko zaczęło się w 1971 roku, kiedy Michael Hart umieścił w plikach zbiory tekstów i udostępnił je użytkownikom sieci komputerowych. Tak powstał Projekt Gutenberg (www.guten berg.net), pierwsza elektroniczna biblioteka. Obecnie zawiera ponad 2500 tytułów – głównie angielską klasykę. Pomysł szybko rozprzestrzenił się po całym świecie, dzięki czemu internauci mogą błyskawicznie dotrzeć do dzieł Dantego czy Hugo i przeczytać je w oryginale.

Skarbnica Literatury Polskiej (www.literatura. zapis.net.pl) to rodzimy odpowiednik Projektu Gutenberg. Nie imponuje ilością tekstów, ale ujmuje dbałością o formę prezentacji klasyki: można tu znaleźć elektroniczne wydanie „Pana Tadeusza” wraz z kompletem ilustracji Androlliego. Jeśli zaś zależy nam szczególnie na konkretnej pozycji, zajrzyjmy raczej na strony przygotowane przez naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego (monika.univ.gda.pl) – zebrano tam największą ilość arcydzieł polskiej literatury.

Wśród sieciowych propozycji znaleźć można perełkę – Wirtualną Historię Książki. Ta witryna to kompendium wiedzy o książce – od czasów najdawniejszych aż do wynalezienia druku. Przeczytamy tu o najstarszych zabytkach piśmiennictwa oraz poznamy historię wynalezienia papieru, a nawet rozwoju alfabetu. Wszystko to wzbogacone jest ilustracjami, animacjami oraz zbiorem odnośników do ciekawych miejsc związanych z dziejami książki.

Witryna wydawnictwa Pascal (www.pascal.pl) jest stroną niemal doskonałą. Barwna i żywa oprawa plastyczna przyciąga wzrok, a pomysłowe prezentacje książek sprawiają, że od razu mamy ochotę wrzucić jedną z nich do wirtualnego koszyka. Pascal hojnie udostępnił internautom nie tylko wiele cennych informacji o prawie każdym zakątku świata, ale także obszerną galerię fotografii.

Serwis Wydawnictwa Prószyński i S-ka to nie tylko prezentacja poszczególnych tytułów i nowości, ale także wiele ciekawych informacji zebranych w „przytulonych” do witryny serwisach tematycznych. Serwis jest bogaty w treści i przejrzysty, a księgarenka Klub Książki Księgarni Krajowej (www.kkkk.com.pl) umożliwia zamówienie wszystkich zaprezentowanych tu książek.

Niewiele jest w polskiej Sieci stron poświęconych konkretnym autorom czy tytułom. Na tym tle najżywiej prezentuje się nurt literatury science fiction, a w nim – Andrzej Sapkowski Zone (www.sapkowski.pl). Miłośnicy sagi o Wiedźminie znajdą tu sporą liczbę wywiadów z autorem, ciekawe głosy z listy dyskusyjnej, a także przewodnik po postaciach, wydarzeniach i miejscach wykreowanych w książkach Sapkowskiego.

Dzięki witrynie wydawnictwa Simon&Schuster (www.simonsays.com) przeczytamy książkę, której nigdy nie weźmiemy do ręki – jest dostępna tylko za pośrednictwem Internetu, po uiszczeniu opłaty 2,50 USD. Na elektroniczną publikację swej książki „Riding the Bullet” zdecydował się jeden z najpopularniejszych pisarzy amerykańskich – Stephen King.

Info
Grupy dyskusyjne
Pytania, uwagi i komentarze do artykułu:
#
Grupa poświęcona książkom:
#
Internet
Serwisy informacyjne
http://www.ksiazki.pl/
http://www.ksiazki.pol.pl/
http://www.ksiazka.pl/
http://wirtualnywydawca.pl/
http://www.polska2000.pl/
http://www.fantastyka.pl/
Księgarnie internetowe
http://www.amazon.com/
http://www.merlin.com.pl/
http://www.empik.com/
http://www.gkn.krakow.pl/
http://www.gkn-prus.com.pl/
http://www.art-ed.com/
http://www.compart.lodz.pl/
http://www.pkw.pl/
http://www.ksiegarnia.com.pl/
http://www.medbook.com.pl/
Wydawnictwa
http://www.rebis.com.pl/
http://www.swiatksiazki.pl/
http://www.wiz.com.pl/
http://www.pwn.com.pl/
http://www.czytelnik.pl/
http://www.proszynski.pl/
http://www.piw.com.pl/
http://www.muza.com/
http://www.znak.com.pl/
http://www.zysk.com.pl/
http://www.pascal.pl/
http://www.jsantorski.com.pl/
Biblioteki sieciowe
Project Gutenberg
http://www.gutenberg.net/
Projekt Gutenberg-DE
http://gutenberg.aol.de/
ABU – la Bibliothe`que Universelle
http://abu.cnam.fr/
Electronic Text Center – University of Virginia
http://etext.lib.virginia.edu/
Great Books Online
http://www.bartleby.com/
Bibliomania
http://www.bibliomania.com/
Biblioteka Literatury Polskiej w Internecie
http://monika.univ.gda.pl/~literat/index.htm/
Skarbnica literatury polskiej/
http://www.literatura.zapis.net.pl/
Biblioteka Sieciowa
http://biblioteka.sieciowa.to.jest.to/index2.htm
Netografia polska
http://homepages.ihug.co.nz/~antora/netograf/ netograf.htm
Inne
Wirtualna Historia Książki
http://www.wsp.krakow.pl/kbin/index_whk.html
WIEM: Wielka Internetowa Encyklopedia Multimedialna
http://www.encyklopedia.pl/wiem/
Wydawnictwo Simon&Schuster
http://www.simonsays.com/stephenking/
Oficjalna strona Joanny Chmielewskiej
http://www.chmielewska.art.pl/
Oficjalna strona Stanisława Lema
http://www.lem.pl/
LemNET
http://lem.mcs.net.pl/
Andrzej Sapkowski Zone
http://www.sapkowski.pl/
J.R.R. Tolkien
http://www.tolkien.px.pl/
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.