Kontrastowy ponad normę

Do niedawna poprawa jakości obrazu podczas wyświetlania plików avi, mpg itp. możliwa była jedynie poprzez ustawienia poszczególnych opcji programów nadzorujących lub regulację monitora. Wraz z rozpowszechnieniem standardu MPEG-2 wierność odwzorowania obrazu w plikach multimedialnych uległa znaczącej poprawie. W odpowiedzi na wzrost popularności napędów DVD firma Philips opracowała własny system korekcji parametrów obrazu pod nazwą LightFrame. […]

Do niedawna poprawa jakości obrazu podczas wyświetlania plików avi, mpg itp. możliwa była jedynie poprzez ustawienia poszczególnych opcji programów nadzorujących lub regulację monitora. Wraz z rozpowszechnieniem standardu MPEG-2 wierność odwzorowania obrazu w plikach multimedialnych uległa znaczącej poprawie. W odpowiedzi na wzrost popularności napędów DVD firma Philips opracowała własny system korekcji parametrów obrazu pod nazwą LightFrame. Zastosowanie w monitorach specjalnego układu sterującego CosmIC pozwala uzyskać wyraźny obraz o dużym kontraście i ostrości. Jednym z pierwszych modeli wykorzystujących nową technologię jest Philips 107T .

Wykonany w technologii Flat Shadow Mask, 17-calowy, płaski kineskop monitora ma plamkę o rozmiarze 0,25 mm, a dzięki korzystnemu współczynnikowi załamania światła na ekranie praktycznie nie występują odblaski. Dzięki temu wyświetlany obraz jest ostry i wyraźny w każdym miejscu ekranu.

Philips 107T należy do serii produktów z idealnie płaskim kineskopem (RealFlat). Maksymalna rozdzielczość wyświetlanego obrazu wynosi 1280×1024 punktów. Po zastosowaniu opcji zoom wzrasta ona do 1920×1440, z tym że obszar widzialny ulega zawężeniu – efekt podobny do wirtualnego pulpitu.

Maksymalna pionowa częstotliwość odświeżania 160 Hz została zawyżona przez producenta (w rzeczywistości było to około 130 herców), przy czym komfort pracy (min. 85 Hz) zapewniały jedynie rozdzielczości niższe niż maksymalna. Mimo braku funkcji regulacji zbieżności wiązki nie odczuwa się z tego powodu dyskomfortu. Jedynie w trzech z dziesięciu mierzonych punktów można było zaobserwować niewielkie rozbieżności w ciągłości wyświetlanych linii. Regulacja podstawowych parametrów geometrii obrazu (beczka, poduszka, obrót itp.) umożliwia niemal całkowite zapełnienie aktywnego obszaru monitora (efektywna przekątna to 402 mm). Wadą urządzenia jest lekkie „pompowanie” obrazu, zauważalne podczas przełączania się pomiędzy jednolitymi planszami o różnych barwach. Może to przeszkadzać osobom pracującym jednocześnie z wieloma aplikacjami. Sprzętowa redukcja efektu mory poprawia wyrazistość obrazu oraz sprawia, że dłuższa praca z monitorem nie jest uciążliwa dla wzroku.

Ekran kineskopu został pokryty specjalnymi powłokami. Przeciwdziałają one kumulowaniu się ładunków elektrycznych na jego powierzchni i niwelują zjawisko „lustrzanego” odbicia. Ponadto dzięki zastosowaniu powłoki anti-glare zwiększono kąt załamania wiązki odbitego światła, co zapobiega przejaskrawieniu wyświetlanego obrazu.

Obudowa składa się z kilku brył i jednocześnie osłania elektronikę oraz podtrzymuje kineskop. Dzięki temu udało się ograniczyć przestrzeń zajmowaną przez urządzenie.

Do monitora można dokupić podstawę multimedialną z dwoma dodatkowymi głośnikiami oraz koncentrator USB. Według dołączonej specyfikacji model 107T spełnia normę emisji promieniowania MPR-II. Zgodność z TCO’99 zapowiadana jest na przyszły rok.

Philips 107T
Częstotliwości: pozioma – 30-71 kHz, pionowa – 50-160 Hz
Pasmo przenoszenia: 108 MHz
Maks. rozdz.: 1280×1024
Kineskop: 17 cali,plamka 0,25, obszar widzialny – 16 cali
Gwarancja: 3 lata
Cena: 1650 zł
+ płaski ekran
+ technologia LightFrame
– „pompowanie” obrazu
Producent: Philips, Holandia
http://www.pcstuff.philips.com/
Dostarczył: Cadena Systems, Swarzędz
tel.: (0-61) 817 30 22, 817 30 50
e-mail: [email protected]
http://www.cadena.com.pl
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.