Kropla za kroplą

Od kilku lat drukarki atramentowe stanowią najpopularniejszy dodatek do domowych zestawów komputerowych. Producenci nie poprzestają jednak na obniżaniu cen i nadal ulepszają technologię druku. W laboratoriach wielkich firm, takich jak Canon, HP czy Lexmark, projektowane są kolejne modele, doskonalsze od swoich poprzedników. Potwierdzeniem tego jest pokaźnych rozmiarów drukarka formatu A3 - Canon BJC-6500, pracująca z […]

Od kilku lat drukarki atramentowe stanowią najpopularniejszy dodatek do domowych zestawów komputerowych. Producenci nie poprzestają jednak na obniżaniu cen i nadal ulepszają technologię druku. W laboratoriach wielkich firm, takich jak Canon, HP czy Lexmark, projektowane są kolejne modele, doskonalsze od swoich poprzedników.

Potwierdzeniem tego jest pokaźnych rozmiarów drukarka formatu A3 – Canon BJC-6500, pracująca z maksymalną rozdzielczością 1440×720 dpi. Głowica drukująca, wykonana w technologii zwanej Drop Modulation Technology, może być zastąpiona opcjonalną głowicą skanującą o rozdzielczości 720 dpi. Dołączony sterownik pozwala na kontrolę wielu ustawień – między innymi rozdzielczości, szybkości, a co za tym idzie: jakości druku – oraz informuje o kończących się zasobach atramentu. Drukowanie testowego wzorca AGFA z jakością fotograficzną (patrz: CHIP 4/2000, s. 97) trwało niecałe 15 minut, co można uznać za wynik słaby. Szybkość drukowania tekstu wynosiła 2,6-3,3 str./min., natomiast kolorowej grafiki prezentacyjnej 0,4-1,1 str./min. Niewątpliwą zaletą urządzenia jest umieszczenie atramentów o różnych kolorach w oddzielnych pojemnikach.

Wydruki tekstowe są czytelne, wypełnienie liter jednolite, a ich krawędzie ostre. Niestety, wydruk graficznego wzorca testowego zawierał parę drobnych nieprawidłowości. Dużym mankamentem były nieostre krawędzie czarnych liter na białym tle i białych na czarnym tle.

Dla użytkowników note-booków HP przygotował mobilną „atramentówkę”. DeskJet 350CBi drukuje z rozdzielczością 600×300 dpi. Korzysta ona z technologii HP ColorSmart II, która optymalizuje ustawienia drukarki, co przyczynia się do polepszenia jakości wydruków. Jak na urządzenie przenośne jej szybkość druku nie powinna budzić zastrzeżeń (0,4-1 str./min. dla tekstu i 0,2-0,6 str./min. w przypadku grafiki prezentacyjnej). Niestety, nie można jednoczesne użyć czarnego i kolorowego atramentu. „Plujka” została wyposażona w przenośny, odłączany podajnik papieru, który jest w stanie pomieścić 30 arkuszy formatu A4. Na pochwałę zasługuje szczegółowa instrukcja obsługi w języku polskim.

Stosunkowo małe wymiary, dołączony automatyczny podajnik papieru, akumulator oraz adapter podczerwieni sprawiają, że korzystanie z tej drukarki w czasie podróży nie sprawia problemów.

Nowy model Lexmarka, oznaczony symbolem Z52, dzięki kropli o objętości zaledwie 7 pikolitrów charakteryzuje się maksymalną rozdzielczością druku 2400×1200 dpi. W czasie przeprowadzonych testów prędkość druku wynosiła 2,6-3,3 str./min. dla tekstu oraz 0,4-1,1 str./min. dla grafiki prezentacyjnej. Prawie 11 minut zaję-ło najnowszemu Lexmarkowi wydrukowanie testowej grafiki w jakości fotograficznej. Niestety, sterownik przeznaczony do komunikacji drukarki z komputerem przez USB często odmawiał posłuszeństwa. Problemy nie występowały podczas pracy z wykorzystaniem złącza równoległego LPT.

Otrzymane wydruki tekstowe są czytelne, a krawędzie liter wyraźne. Zadowalającą ocenę możliwości graficznych obniżają drobne wady, z których najważniejsza to zbyt widoczny raster.

HP DeskJet 350CBi
Format: A4
Maks. rozdz.: 600×600 dpi
Interfejs: LPT
Podajnik: tacka na 30 kartek
Sterowniki: Windows (wszystkie wersje), MacOS, DOS
Gwarancja: 1 rok
Cena: 1400 zł
+ dołączony podajnik
+ dołączony akumulator i adapter podczerwieni
– brak złącza USB
Producent: Hewlett-Packard, USA
http://www.hp.com/
Dostarczył: HP Polska, Warszawa
tel.: (0-22) 519 06 00, faks: 519 06 01
http://www.hp.com.pl/

Lexmark Z52
Format: A4
Maks. rozdz.: 2400×1200 dpi
Interfejs: LPT, USB
Podajnik: tacka na 100 kartek
Sterowniki: Windows 9x/NT 4.0
Gwarancja: 1 rok
Cena: 1000 zł
+ wysoka rozdzielczość
+ niskie koszty eksploatacji
– problemy ze złączem USB
Producent: Lexmark, USA
http://www.lexmark.com/
Dostarczył: PrintMark Polska, Kraków
tel.: (0-12) 290 14 00, faks: 290 14 04
e-mail: [email protected]
http://www.lexmark.com.pl/

Canon BJC-6500
Format: A3
Maks. rozdz.: 1400×720 dpi
Interfejs: LPT, USB
Podajnik: tacka na 100 kartek
Sterowniki: Windows 9x/NT 4.0
Gwarancja: 1 rok
Cena: 1950 zł
+ druk na papierze formatu A3
+ rozdzielone zasobniki z tuszem
-wysoka cena
Producent: Canon, Japonia
http://www.canon.com/
Dostarczył: Canon Polska, Warszawa
tel.: (0-22) 572 30 00, faks: 572 30 00
e-mail: [email protected]
http://www.canon.com.pl/
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.