Megabajty dla nomadów

Oferta dodatkowego wyposażenia do notebooków bywa skromna, a ceny firmowych akcesoriów często zniechęcają ewentualnych nabywców. Firma Archos postanowiła zmienić ten stan rzeczy i zaoferowała szereg ciekawych urządzeń peryferyjnych dla komputerów przenośnych. Pierwszym z przetestowanych urządzeń jest Archos MiniCD — napęd płyt kompaktowych podłączany do portu USB. Jego główną zaletą jest to, iż nie wymaga on […]

Oferta dodatkowego wyposażenia do notebooków bywa skromna, a ceny firmowych akcesoriów często zniechęcają ewentualnych nabywców. Firma Archos postanowiła zmienić ten stan rzeczy i zaoferowała szereg ciekawych urządzeń peryferyjnych dla komputerów przenośnych.

Pierwszym z przetestowanych urządzeń jest

Archos MiniCD — napęd płyt kompaktowych podłączany do portu USB. Jego główną zaletą jest to, iż nie wymaga on żadnego dodatkowego kabla zasilającego. Jeśli jednak hub USB jest obciążony innymi energochłonnymi urządzeniami, można skorzystać ze specjalnej przejściówki doprowadzającej prąd z gniazda PS/2. Instalacja napędu nie sprawiła jakichkolwiek kłopotów. O wymienionej na pudełku prędkości 24× nie może oczywiście być mowy, gdyż przepustowość portu USB (12 Mbit/s) umożliwia transfer z szybkością napędu 10×. Przeprowadzone testy wykazały, że odczyt płyt tłoczonych i CD-R przebiega ze średnią prędkością do 5,5× (825 KB/s), CD-RW zaś – 4,5× (675 KB/s). Zaskakuje bardzo mała prędkość zgrywania ścieżek audio 40 KB/s – około 0,25×. W czasach gdy praktycznie wszystkie notebooki wyposażone są w „cedeka”, model MiniCD znajdzie nabywców głównie wśród posiadaczy starszych laptopów.

Inną propozycją firmy Archos jest

MiniDVD — przenośny napęd DVD, podłączany przez gniazdo PC-Card (PCMCIA). Jego mobilność jest znacznie ograniczona, gdyż zasilacz musi być podłączony do gniazdka sieciowego. Szybki interfejs PC-CARD pozwala na odczyt płyt tłoczonych i CD-R z 15-krotną prędkością. CD-RW odczytywane były z prędkością zaledwie czterokrotną. Bardzo sprawnie przebiegało za to czytanie płyt DVD (średni transfer wynosił ok. 2600 KB/s, czyli DVD 1,9×). Dzięki temu MiniDVD stanowi interesującą propozycję dla posiada-czy notebooków nie wyposażonych w napęd tego typu.

Trzecim z testowanych urządzeń jest Zip100 MiniDrive, czyli napęd typu Zip, przeznaczony do notebooków. Urządzenie podłącza się do komputera za pośrednictwem interfejsu PC-Card (model USB opisano w CHIP-ie 6/99) i – podobnie jak MiniCD nie wymaga ono użycia zewnętrznego zasilacza. Pod względem wydajności jednoznacznie góruje nad wersją USB. Dane czytane były z prędkością 1,5 MB/s, a przy zapisie wydajność spadała do 0,85 MB/s. Napędy Zip znane są od wielu lat i zdobyły zasłużoną popularność. Szkoda tylko, że model Zip100 MiniDrive nie obsługuje „zipkietek” o pojemności 250 MB.

Wszystkie wymienione urządzenia są estetycznie wykonane i mają zwartą konstrukcję. Sprawiają wrażenie wytrzymałych i odpornych na trudy podróży. Ich ceny są dość wysokie, jednak niższe od sporej części akcesoriów firmowych. Trudno wskazać faworyta – najbardziej atrakcyjny MiniDVD kosztuje jednocześnie najwięcej (1310 zł). Osoby użytkujące na co dzień napędy Zip docenią z pewnością zalety tej wersji, zwłaszcza gdy nie lubią przezroczystych obudów stylizowanych na iMaca (tak właśnie wyglądają firmowe napędy ZipUSB firmy Iomega). Jedy-nie MiniCD wydaje się konstrukcją niezbyt trafną, gdyż chyba wszystkie komputery przenośne wyposażone w USB mają też wbudowany napęd płyt CD-ROM.

Archos MiniCD
Prędkość: 24x
Interfejs: USB
Zasilanie: USB lub przejściówka PS/2
System operacyjny: Windows 98 i nowsze, MacOS 8.1
Gwarancja: 1 rok
Cena: 690 zł
+ zasilanie z USB
– niskie osiągi

Archos MiniDVD
Prędkość DVD:
Interfejs: PC-Card (PCMCIA)
Zasilanie: zasilacz sieciowy
System operacyjny: Windows 95 i nowsze
Gwarancja: 1 rok
Cena: 1310 zł
+ wysoka wydajność
– wolny odczyt płyt CD-RW
– zasilanie wyłącznie z sieci elektrycznej

Archos Zip100 MiniDrive
Typ napędu: ZIP 100
Pojemność nośników: do 100 MB
Interfejs: PC-Card (PCMCIA)
Zasilanie: PC-Card lub przejściówka PS/2
System operacyjny: Windows 3.1 i nowsze, Linux, DOS
Gwarancja: 1 rok
Cena: 690 zł
+ zasilanie z karty PC-Card
+ szybszy od wersji USB
– brak obsługi dyskietek 250 MB

Producent: Archos, Francja
http://www.archos.com/
Dostarczył: Assmann, Wrocław
tel.: (0-71) 328 84 44, faks: 328 90 11
e-mail: [email protected]
http://www.assmann.pl/
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.