Na kłopoty… Symantec

Całkiem niedawno ukazała się poprzednia wersja Norton SystemWorks, znanego zestawu programów narzędziowych firmy Symantec (patrz: CHIP 6/2000, s. 126). Wydawać by się mogło, że tak szybkie opublikowanie nowej edycji to przesada, działanie z marketingowego punktu widzenia nawet szkodliwe. Co więc sprawia, że warto spojrzeć przychylnym okiem na pakiet opatrzony numerem sugerującym krok w następne tysiąclecie? […]

Całkiem niedawno ukazała się poprzednia wersja Norton SystemWorks, znanego zestawu programów narzędziowych firmy Symantec (patrz: CHIP 6/2000, s. 126). Wydawać by się mogło, że tak szybkie opublikowanie nowej edycji to przesada, działanie z marketingowego punktu widzenia nawet szkodliwe. Co więc sprawia, że warto spojrzeć przychylnym okiem na pakiet opatrzony numerem sugerującym krok w następne tysiąclecie?

Norton SystemWorks 2001 pracuje także pod kontrolą systemu Windows 2000.

Najważniejszą zaletą nowego „Nortona” jest możliwość pracy w kilku systemach operacyjnych. Pakiet działa teraz nie tylko w Windows 9x, ale również w edycjach 2000 i NT. Użytkownicy SystemWorks, którzy uaktualnili Windows 9x do edycji Millennium, zauważyli zapewne, że niektóre składniki zestawu nie były w pełni kompatybilne z najnowszymi Okienkami. Edycja 2001 nie sprawia już żadnych problemów.

To jednak posiadacze Windows 2000, a zwłaszcza NT (Speed Disk firmy Symantec rekompensuje brak defragmentatora w tym systemie) mają najwięcej powodów do radości. Za niezbyt wygórowaną cenę otrzymują bowiem zestaw programów, które kupowane oddzielnie kosztowałyby znacznie więcej. Norton SystemWorks dostępny jest wersjach Standard i Professional. Do tej drugiej edycji dołączono dwa dodatkowe programy: Norton Ghost 2001 służący do kopiowania i klonowania dysków oraz WinFax Basic Edition – aplikację do faksowania. W skład obu wersji wchodzą pozostałe „Nortony”: AntiVirus, CleanSweep oraz Utilities. W SystemWorks brak już programu Norton 2000 (sprawdzał on odporność aplikacji na problem roku 2000), co wydaje się dość oczywiste, oraz – co ciekawe – Norton CrashGuard. Czyżby nie był już potrzebny…?

Cóż poza tym zmieniono w poszczególnych programach? Ano… niewiele. W zestawie Norton Utilities uderza po instalacji pakietu w systemie Windows 2000 brak niektórych aplikacji (są one obecne, jeśli SystemWorks działa pod kontrolą Windows 9x/Me). Nie znajdziemy zatem programów File Compare, Registry Tracker, WipeInfo oraz Registry Editor. Szkoda zwłaszcza tego ostatniego, jako że wbudowany w Windows 2000 Edytor Rejestru mimo pewnych udoskonaleń nadal nie jest zbyt wygodnym narzędziem. Norton Speed Disk pracuje – jak się wydaje – nieco szybciej, aczkolwiek jest to wyłącznie subiektywne wrażenie.

Norton AniVirus wykorzystuje technologię SmartScan, pozwalającą skanować osadzone w dokumentach obiekty OLE, które mogą zawierać niebezpieczne dane. Z kolei plug-in do Microsoft Office umożliwia sprawdzanie dokumentów pakietu także w momencie ich otwierania przez któryś z programów zestawu.

W Norton SystemWorks znajdziemy jeszcze zestaw usług internetowych, opatrzonych wspólną nazwą Symantec Web. Dzięki niemu uzyskamy m.in. dostęp do prowadzonej przez ZDnet strony zawierającej uaktualnienia różnych programów i sterowników. Warto wspomnieć również o witrynie Symantec Security Analyzer, pozwalającej sprawdzić stan zabezpieczeń naszego komputera przed sieciowymi zagrożeniami.

Jak przystało na nową wersję, pakiet SystemWorks wyposażono w nieco zmodyfikowany interfejs. Nadal dostępny jest mechanizm LiveUpdate, czuwający nad aktualnością komponentów oraz baz antywirusowych.

Czy warto zatem interesować się zestawem po liftingu? Dla użytkowników Windows 2000 i NT odpowiedź jest prosta – zdecydowanie tak. Dłużej zastanawiać się mogą wszyscy inni – tym bardziej że producent nie oferuje niższych cen przy aktualizacji do nowszej wersji Norton SystemWorks.

Norton SystemWorks 2001 Professional Edition
Wymagania: Windows 9x/Me/NT: PC Pentium 100 MHz, 32 MB RAM, ok. 100 MB na dysku; Windows 2000: PC Pentium 133 MHz, 64 MB RAM, ok. 150 MB na dysku
+ praca w Windows 2000 i NT
+ różnorodność programów
+ wysoka użyteczność narzędzi
– brak niektórych narzędzi po zainstalowaniu w Windows 2000
– brak polskiej wersji językowej
– brak uaktualnienia z wersji 2000
Producent: Symantec, USA
http://www.symantec.com/
Dostarczył: SoftPoint, Warszawa
tel.: (0-22) 635 80 03, faks: 635 69 50
e-mail: [email protected]
http://www.softpoint.com.pl/
Cena: ok. 625 zł
W dziale Aktualności | Software znajduje się 30-dniowa wersja Norton Utilities 2001, a w Aktualności | Programy antywirusowe Norton Antivirus 2001
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.