Nadrobić stracony czas

Hegemonia Intela na rynku chipsetów do płyt głównych została silnie zachwiana dzięki... niemu samemu. Wskutek wysokich cen bądź wadliwie działających układów Intela użytkownicy nowych procesorów z jądrem Coppermine zmuszeni zostali do sięgnięcia po rozwiązania firmy VIA, np. płyty główne z chipsetem Apollo Pro 133A. Problemom Intela ma zaradzić jego najnowszy układ - Solano, dostępny w […]

Hegemonia Intela na rynku chipsetów do płyt głównych została silnie zachwiana dzięki… niemu samemu. Wskutek wysokich cen bądź wadliwie działających układów Intela użytkownicy nowych procesorów z jądrem Coppermine zmuszeni zostali do sięgnięcia po rozwiązania firmy VIA, np. płyty główne z chipsetem Apollo Pro 133A. Problemom Intela ma zaradzić jego najnowszy układ – Solano, dostępny w dwóch wersjach: i815 oraz i815E (szczegółowy opis obu wersji chipsetu znaleźć można w CHIP-ie 8/2000 s. 74).

Do niedawna tylko w konstrukcjach wiodących producentów płyt głównych można było ustawiać częstotliwość taktowania procesora w BIOS-ie. Dziś stało się to normą, a najbardziej elastyczny okazał się w tym zakresie Asus CUSL2, który pozwala na dostrajanie FSB z dokładnością do 1 MHz w przedziale od 66 do 200 MHz. Jednoczesne określenie częstotliwości taktowania FSB/PCI/AGP zapewnia stabilną pracę z „podkręconymi” procesorami. Najmniej funkcjonalnym BIOS-em dysponuje płyta główna Intela. Firmowa wersja AMIBIOS-u udostępnia jedynie ograniczony zestaw opcji konfiguracyjnych.

Niemal wszystkie platformy z wyjątkiem modeli SY-7ISM oraz D815EEA udostępniały również opcję zwiększenia napięcia zasilającego rdzeń procesora. Na uwagę zasługuje płyta Microstar MS-6337 dająca dodatkowo możliwość regulacji wartości napięcia modułów pamięci SDRAM. Brak funkcji podziału częstotliwości między FSB/PCI/AGP może jednak prowadzić do zawieszania się systemu w momencie zwiększenia taktowania zegara procesora. Atutem Microstara jest sygnalizacja wadliwie działających komponentów za pomocą czterech diod LED. W instrukcji obsługi znajdziemy wyjaśnienie znaczenia poszczególnych sygnałów o błędach.

Możliwością przejścia systemu w stan „uśpienia” z podtrzymaniem zawartości pamięci mogą poszczycić się tylko dwa urządzenia: Asus CUSL-2 oraz Intel D815EEA. Z kolei Jamicon 3SLAV udostępnia opcję zapisu na dysk (Suspend to disk). Funkcji wznowienia pracy po zaniku zasilania (AC resume) nie ma tylko płyta główna tajwańskiej firmy Soyo. Obsługa 512 MB SDRAM-u (trzy banki DIMM) przy konfiguracji 1/6/1 (AGP/PCI/ISA) to według wymogów Intela zaledwie minimum. Odstępstwem od reguły okazała się płyta główna 3SLAV, która wbrew intelowskiej specyfikacji układu i815 jest w stanie zaadresować 768 MB SDRAM.

Bardzo dobrą wydajnością, zbliżoną do platform wyposażonych w układ Intel 440BX, charakteryzują się dwa modele płyt głównych: Asus CUSL-2 oraz Microstar MS-6337. Ten ostatni okazał się czarnym koniem przeprowadzonych testów, których wyniki potwierdzały jego bardzo dużą wydajność. Z kolei płyta główna CUSL-2 potwierdziła opinie o wysokiej jakości podzespołów produkcji Asusa. Większość opisywanych modeli to produkty zaprojektowane z myślą o tunerach. Na pytanie czy warte są swojej ceny nabywca musi odpowiedzieć sobie sam.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.