Najlepsze na rynku

Zestawienie Top 10 zostało przygotowane w celu wyłonienia produktów oferujących największe możliwości lub charakteryzujących się najkorzystniejszym stosunkiem możliwości do ceny. Co miesiąc w wielu rankingach pojawiają się nowe produkty, przetestowane przez CHIPLab w ramach krótkich testów.

Okres przedświąteczny to już tradycyjnie czas wzmożonych zakupów. Wiedzą o tym doskonale także producenci sprzętu komputerowego i zawsze starają się przygotować specjalną, świąteczną ofertę. Wśród zapowiadanych tegorocznych nowości wymienić wypada chociażby procesor Pentium 4, który po kłopotach Intela z chipsetem i850 ma trafić do sklepów na przełomie listopada i grudnia. Firma Creative zaplanowała premierę nowej wersji cenionej karty dźwiękowej Sound Blaster Live!, przystosowanej do obsługi sześciokanałowego dźwięku przestrzennego.

Podążając za tą tendencją, CHIP rozwija strategię publikacji wyników testów, aby umożliwić czytelnikom szybszy dostęp do materiałów traktujących o nowościach.

Począwszy od bieżącego numeru, w rankingu Top 10 pojawiać się będą urządzenia, które zostały przetestowane w CHIP Lab, ale z różnych powodów artykuł o nich nie trafił do aktualnego wydania czasopisma.

Także na stronie internetowej http://www.chip.pl/topten/ ranking będzie aktualizowany o nowe produkty bezpośrednio po skończonych testach, a nie, jak dotychczas – jednocześnie z ukazaniem się czasopisma. Mamy nadzieję, że zmodyfikowana forma zestawienia Top 10 zadowoli czytelników CHIP-a oraz będzie stanowiła lepszy i bardziej aktualny przegląd oferty rynkowej.

Monitory 17- i 19-calowe

Z powodu zbyt małej popularności płaskich wyświetlaczy LCD tradycyjne monitory wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie sytuacja ta uległa zmianie. Wśród monitorów o największych możliwościach wyróżnia się model Nokia 447PRO, którego mimo stosunkowo atrakcyjnej ceny, cechuje wysoka jakość i ergonomia obrazu.

W obu rankingach znalazło się urządzenie optymalizowane pod kątem zastosowań w domowym zestawie kina domowego. Monitor Philips 107T wyposażono w kineskop z technologią LightFrame, zapewniającą znakomity kontrast i nasycenie obrazu. Niestety, jak dotąd funkcje poprawy jego jakości działają tylko w oknie aplikacji odtwarzającej animacje, filmy lub pliki graficzne.

Płyty główne

Rynek płyt głównych przeżywa w ostatnich tygodniach zalew urządzeń wykorzystujących chipset Intel 815/815E. Do atutów tego ostatniego zaliczyć można zintegrowany kontroler graficzny, który dzięki obecności złącza AGP łatwo zastąpić można dowolną kartą graficzną. Także płyty z chipsetem Intel 440BX rozbudowane o kontroler UltraATA/100 dotrzymują kroku liderom rywalizacji.

Ranking CHIP Top 10 ECONO tradycyjnie zdominowały urządzenia bazujące na niedrogich rozwiązaniach firmy VIA. Jednak po ostatnich obniżkach cen do ich grona dołączać zaczęły płyty główne bazujące na chipsecie z układami 815/815E oraz na nieco już wysłużonym, ale nadal wystarczająco wydajnym, i – co ważniejsze – sprawdzonym 440BX produkcji Intela.

Modemy

Po ponad dwóch latach zastoju znowu zanosi się na wielkie zmiany. Nowy protokół V.92 zwiększa maksymalną szybkość przesyłania danych (do 48 Kb/s), skraca czas negocjacji podczas nawiązywania połączenia oraz pozwala na prowadzenie rozmowy telefonicznej i ściąganie danych. Bardzo istotną innowacją jest również możliwość przerwania i ponownego wznowienia połączenia w przypadku gdy trwa transmisja danych, a ktoś zechce do nas zadzwonić. Wprowadzenie nowego protokołu zależy od przychylności dostawców usług internetowych, gdyż wymaga to unowocześnienia sprzętu zarówno u nich, jak i po stronie użytkownika. Zanim jednak nowy standard na dobre zagości w modemach, dobrym rozwiązaniem może być zakup urządzenia wyposażonego w możliwość wymiany firmware’u.

Reklama

Drukarki atramentowe

W rankingu Top 10 POWER kolorowych drukarek atramentowych na czołowych miejscach plasują się urządzenia firmy Hewlett-Packard. Stosowana przez nią technologia PhotoREt III zwiększa jakość kolorowych wydruków bez obniżenia szybkości pracy drukarki. Większość modeli z pierwszej dziesiątki wyposażono w wygodne w obsłudze złącze USB, umożliwiające podłączanie drukarki bez konieczności wyłączania zasilania komputera.

Wybór taniej drukarki nie jest wbrew pozorom sprawą prostą. Zazwyczaj lekceważy się koszty eksploatacji urządzenia, które w wielu przypadkach szybko przekroczyć mogą wydatki związane z samym zakupem. Często bowiem do modelu oferowanego w cenie 400 zł dokupić trzeba drogie (30% ceny drukarki) materiały ekspolatacyjne.