Need for speed

W chwili gdy ten numer CHIP-a trafi do kiosków, będą ważyły się losy polskich koncesji na sieć telefonii UMTS. Pierwsze aparaty trzeciej generacji nie zaczną jednak działać nad Wisłą wcześniej niż w 2002-2003 roku. Operatorzy sieci komórkowych przygotowują się tymczasem do wprowadzenia nowej usługi w ramach istniejącego już systemu GSM. Oczywiście chodzi o GPRS (General […]

W chwili gdy ten numer CHIP-a trafi do kiosków, będą ważyły się losy polskich koncesji na sieć telefonii UMTS. Pierwsze aparaty trzeciej generacji nie zaczną jednak działać nad Wisłą wcześniej niż w 2002-2003 roku.

Operatorzy sieci komórkowych przygotowują się tymczasem do wprowadzenia nowej usługi w ramach istniejącego już systemu GSM. Oczywiście chodzi o GPRS (General Packet Radio Services) – pakietową transmisję danych, dzięki której posiadacze „komórek” będą mogli np. przesyłać pliki ze stosunkowo dużą szybkością. Co prawda, zaimplementowanie usług GPRS nie odbywa się bezproblemowo (patrz: s. 42), ale prędzej czy później należy oczekiwać pojawienia się zupełnie nowych aparatów. A zanim skorzystamy z dobrodziejstw oferowanych przez GPRS, zastanówmy się, dlaczego właściciele telefonów komórkowych mogli dotąd jedynie prowadzić rozmowy telefoniczne oraz przesyłać faksy. Wypada zapytać, z jakiej to przyczyny udostępnienie pakietowej transmisji danych ma tę sytuację zmienić – na przykład pozwolić na łączenie się z Internetem w ten sposób, aby zbytnio nie nadwerężać własnych zasobów finansowych.

Info
Grupy dyskusyjne
Pytania i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#
Internet
GPRS w sieciach GSM
http://www.gsmworld.com/technology/yes2gprs.html
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.