Okna na wymiar

Użytkownicy Linuksa już od dawna mogą się cieszyć graficznym środowiskiem pracy z prawdziwego zdarzenia. X Window jest przy tym platformą na tyle elastyczną, że pozwala na tworzenie i używanie wielu różnych interfejsów użytkownika. Osoby korzystające z Linuksa używają często więcej niż jednego menedżera okien. Nic w tym dziwnego, gdyż konkurencyjne Window Managery charakteryzują się odmiennym […]

Użytkownicy Linuksa już od dawna mogą się cieszyć graficznym środowiskiem pracy z prawdziwego zdarzenia. X Window jest przy tym platformą na tyle elastyczną, że pozwala na tworzenie i używanie wielu różnych interfejsów użytkownika.

Osoby korzystające z Linuksa używają często więcej niż jednego menedżera okien. Nic w tym dziwnego, gdyż konkurencyjne Window Managery charakteryzują się odmiennym wyglądem i sposobem działania. Oferują też różne zestawy programów dodatkowych.

Najpopularniejszymi nakładkami na okienkowe środowisko Linuksa są opisywane dalej GNOME i KDE. Oba menedżery można zainstalować w tym samym systemie. Postaram się przedstawić sposoby dopasowania ich do indywidualnych potrzeb użytkownika, stawiając obydwu aplikacjom te same zadania.

Wszystkie przykłady dotyczyć będą KDE w wersji 1.1.2. W przypadku GNOME wymagającego do pracy „rzeczywistego” Window Managera będzie to edycja 1.0.55 programu, współpracująca z menedżerem Enlightenment 0.15.5. W niektórych przykładach wykorzystamy również konkurencyjne dla Enlightenmenta programy Sawmill 0.24 i WindowMaker 0.61.1.

Wymienione aplikacje można znaleźć na instalacyjnym krążku CD dystrybucji Red Hat 6.2, do której odnoszą się wszystkie wymienione w tekście ścieżki dostępu i nazwy plików konfiguracyjnych. Porady dotyczą jednak większości popularnych dystrybucji Linuksa. Niektóre z opisywanych tu programów dodatkowych wchodzą w skład dystrybucji Red Hat, inne umieszczono na płycie dołączonej do niniejszego numeru.

Info
Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#
Grupy dla użytkowników Linuksa i X Window:
#
#
Internet
Strony GNOME i KDE
http://www.gnome.org/
http://www.kde.org/
W dziale Software | Personalizacja KDE i GNOME znajdują się skrypty pozwalające uzyskać w środowisku X Window polską klawiaturę programisty
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.