Plomba, a co w środku?

Zerwałem plombę w komputerze, który mam niecałe półtora miesiąca, ponieważ w sklepie nie umieli podać mi numerów seryjnych do kart dźwiękowej i graficznej. Ponadto otrzymałem nie taką, jaką chciałem, kartę graficzną, lecz droższą. Komputer nie działa poprawnie. Czy pomimo zer-wania plomby mogę oddać go do sklepu w ramach rękojmi? Adam Grabski Mimo zerwania plomb w […]

Zerwałem plombę w komputerze, który mam niecałe półtora miesiąca, ponieważ w sklepie nie umieli podać mi numerów seryjnych do kart dźwiękowej i graficznej. Ponadto otrzymałem nie taką, jaką chciałem, kartę graficzną, lecz droższą. Komputer nie działa poprawnie. Czy pomimo zer-wania plomby mogę oddać go do sklepu w ramach rękojmi?

Adam Grabski

Mimo zerwania plomb w komputerze kupujący może korzystać ze swoich uprawnień wynikających z rękojmi za wady fizyczne rzeczy, pod warunkiem jednak że wady te tkwiły już wcześniej w komputerze i nie były spowodowane usunięciem zabezpieczeń. Zerwanie plomb ma znaczenie tylko i wyłącznie dla gwarancji, jeśli zostało to zastrzeżone w umowie kupna sprzętu.

Zawiłości prawne dotyczące komputerów sprawiają trudności nawet prawnikom. Część zagadnień nie jest bezpośrednio uregulowana przez obowiązujące przepisy. W większości przypadków niezbędne jest sprawdzenie, czy podobne sprawy były w Polsce w ogóle rozstrzygane. Udzielenie precyzyjnej odpowiedzi na pytania często wymaga od prawnika przeprowadzenia czasochłonnych poszukiwań. Dlatego likwidujemy telefoniczne porady prawne i zapraszamy do wysyłania pytań pocztą lub e-mailem: [email protected]
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.