Pobaw się z psem

Reksio i przyjaciele: Pobaw się z psem

Najbardziej znany polski kundel po raz kolejny zabawia skomputeryzowane dzieci. Na program Reksio i przyjaciele składa się kilka części. W klasycznej „odkrywance” należy znaleźć pary wiewiórek o jednakowych kolorach. Dostępne są trzy poziomy trudności gry przeciwko komputerowi oraz tryb rywalizacji z inną osobą. Maluch zyskuje wówczas okazję wykazania, że ma lepszą pamięć wzrokową od rodzica. Spostrzegawczość rozwija kolejna gra, polegająca na znajdowaniu szczegółów różniących bardzo podobne pary obrazków. Niewłaściwie sformułowane polecenie („Znajdź wszystkie szczegóły ukryte na obrazku” zamiast „znajdź szczegóły, którymi różnią się te obrazki”) nie stanowi tu dużego utrudnienia – można się łatwo domyślić, o co chodzi.

Na rysunku można umieścić przeróżne elementy i dowolnie je pokolorować.

Lektor komentuje dobór barw w kolorowankach, nie zmuszając jednak dziecka do stosowania konwencjonalnej kolorystyki. Po pomalowaniu Reksia na niebiesko usłyszymy sugestię: „Reksio najlepiej wygląda w kolorze białym”, ale po dorysowaniu lwu fioletowej grzywy dowiemy się tylko, że jest to „ciekawy kolor włosów”. Dziecko zostaje poinformowane o barwach właściwych dla danej rzeczy, lecz jego fantazja nie jest ograniczana.

Największą atrakcją programu jest możliwość skomponowania obrazka z gotowych teł oraz elementów takich jak postaci znane z bajek z Reksiem, przedstawione w różnych pozach oraz przedmioty z jego podwórka: pieniek, skrzynki, kwiaty itp. Gotową ilustrację warto pokolorować, a następnie zrobić z niej puzzle. Przy okazji nasz mały Matejko może się nauczyć, jak zmieni się wygląd tego samego krajobrazu, jeśli np. przemaluje niebo na różowo.

Każdy sukces dziecka jest nagradzany pochwałami lub animacją prezentującą pełnego radości Reksia. Rozgoryczenie z niepowodzenia łagodzą płynące z głośników zapewnienia, że następnym razem pójdzie lepiej. Warto podkreślić, że obsługa programu nie wymaga umiejętności czytania. Każde polecenie i objaśnienie jest wygłaszane przez lektora. Wszystko to sprawia, że Reksio i przyjaciele to bardzo sympatyczna propozycja dla najmłodszych.

Reksio i przyjaciele
Liczba CD: 1
Język: polski
Wymagania: PC Pentium, 16 MB RAM, CD-ROM 2x, Windows 9x/2000, ok. 15 MB na dysku
+ znani z „dobranocek” bohaterowie
+ sympatyczna oprawa graficzna
+ pole do popisu dla fantazji dziecka
+ lektor wyjaśniający znaczenie każdego elementu
Producent: Aidem Media, Gdańsk,
tel./faks: (0-58) 552 88 25
e-mail: [email protected]
Cena: 19,90 zł