Powtórka z historii

Tak silnego jak obecnie zagrożenia detronizacji z dominującej pozycji na rynku procesorów Intel nie odczuwał co najmniej od ośmiu lat - czyli od wprowadzenia przez AMD szybszych i tańszych klonów układu i486. Wówczas to "uratował się" on, wprowadzając jednostki centralne z rodziny Pentium, a następnie Pentium II. Choć oba modele nie były doskonałe, zapewniły jednak […]

Tak silnego jak obecnie zagrożenia detronizacji z dominującej pozycji na rynku procesorów Intel nie odczuwał co najmniej od ośmiu lat – czyli od wprowadzenia przez AMD szybszych i tańszych klonów układu i486. Wówczas to „uratował się” on, wprowadzając jednostki centralne z rodziny Pentium, a następnie Pentium II. Choć oba modele nie były doskonałe, zapewniły jednak Intelowi na długie lata przewagę w wyścigu technologicznym. Ostatnio jednak główny rynkowy konkurent – firma AMD – zaczął odrabiać zaległości. O ile znakomite skądinąd procesory Athlon nie przełamały zdecydowanej dominacji Intela w zastosowaniach profesjonalnych, o tyle najnowsze dziecko AMD – Duron – od razu stało się rynkowym szlagierem, mocno podkopując pozycję dotychczasowego lidera wśród procesorów „domowych” – intelowskiego Celerona.

Jednak ostatnie rynkowe sukcesy firmy AMD nie kończą się na Duronie. Nowe wcielenie Athlona o kodowej nazwie Thunderbird (na którego jądrze bazuje również wspomniany Duron) z powodzeniem pretenduje do miana najszybszego procesora zgodnego z architekturą x86. Zarówno Intel, jak i AMD prawie jednocześnie ogłosiły w marcu wprowadzenie do sprzedaży układów taktowanych zegarem o częstotliwości 1 GHz. W ciągu paru następnych miesięcy gigahercowe Pentium III zdobyło sobie miano „papierowego procesora”, gdyż przez dłuższy czas jedynym miejscem, gdzie można go było zobaczyć, były reklamy i laboratoria testowe – niestety, zakup seryjnego komputera z tym modelem CPU był po prostu niemożliwy. Wszystko wskazuje na to, że w przypadku jednostek taktowanych szybszym o 100 MHz zegarem sytuacja się powtórzy. Choć Intel 31 lipca zaprezentował Pentium III 1,13 GHz, firma AMD nie przyśpieszyła planowanej na 28 sierpnia premiery Athlona 1,1 GHz. Za to dzień później była w stanie zaoferować nowy model CPU od razu w ilościach handlowych.

Pod względem architektury Athlon 1100 MHz w niczym się nie różni od swego gigahercowego poprzednika. Jedyną zmianą jest wyższy mnożnik zegara, wynoszący 11. Podobnie jak Athlon 1000 MHz, nowy model wykonany został w sześcio- warstwowej technologii 0,18 mikrona, co pozwoliło na zintegrowanie obu pamięci cache (128 KB L1 i 256 KB L2) w jednym układzie wraz z procesorem. Chociaż połączenie wszystkich elementów umożliwiło wykonanie procesora w obudowie typu Socket A, to dla zachowania zgodności ze starszymi płytami Athlony bazujące na rdzeniu Thunderbird dostępne są również (choć tylko dla producentów OEM) w wersji Slot A.

Nowy Athlon obsługuje nowoczesne pamięci Virtual Channel DRAM, które wyposażono w dodatkowe rejestry usprawniające transmisję danych do i z pamięci. Ich zastosowanie ma podnieść wydajność systemu nawet o 30%. W praktyce okazuje się, że wydajność systemu rośnie jedynie o parę procent.

Testy wydajności przeprowadziliśmy, wykorzystując płytę Gigabyte GA-7ZM oraz kartę graficzną z układem Nvidia GeForce2 GTS. Jak można się było spodziewać, Athlon 1100 MHz jest od swego gigahercowego poprzednika lepszy dokładnie o 10%. Od intelowskiego Pentium III 1000 MHz Athlon 1100 pracuje szybciej o ponad 17%, co jest spektakularnym dowodem wydajności nowej architektury procesorów AMD. Jedynie w testach intensywnie wykorzystujących jednostkę obliczeń zmiennoprzecinkowych (FPU) gigahercowe Pentium III dorównywało nowemu Athlonowi.

Athlon 1100 MHz jest z całą pewnością najszybszym procesorem dostępnym obecnie na rynku, a dominacji układów wykorzystujących jądro Thunderbird będzie w stanie zagrozić dopiero pojawienie się Pentium 4.

Athlon 1100 MHz
Gniazdo: Socket A
Taktowanie [MHz]: 11×100 MHz
Napięcie rdzenia [V]: 1,8/2,5
Napięcie I/O [V]: 3,3
Cache L1 (I) instrukcje [KB]: 64
Cache L1 (D) dane [KB]: 64
Cache L2 [KB]: 256
Gwarancja: 1 rok
Cena: 4550 zł
+ wysoka wydajność
+ magistrala systemowa 200 MHz (w trybie DDR)
– niezbyt wydajna jednostka obliczeń zmiennoprzecinkowych
– wysoka cena
Producent: AMD USA
http://www.amd.com/
Dostarczył: AMD Polska, Głogów
tel.: (0-76) 835 21 52, faks: 835 21 44
e-mail: [email protected]
http://www.amd.pl/
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.