Śnieżko, gdzie jesteś?

Karkonosze 2000: Śnieżko, gdzie jesteś?

Jeśli ktoś nie wie, gdzie znajduje się Droga Jubileuszowa, Skalny Stół czy Dolina Pięciu Potoków, albo zaplanował wycieczkę w Karkonosze i chciałby sprawdzić możliwość zakwaterowania np. w Michałowicach, to z pewnością ucieszy się z CD-ROM-u prezentującego jeden z najpiękniejszych zakątków Dolnego Śląska, zatytułowanego Karkonosze 2000 .

Pinezka oznacza pensjonat (dane w polu Info), gruba czarna linia to szlak turystyczny, czerwony okręg to wynik użycia funkcji W odległości.

Po włożeniu płyty do napędu nie uruchomi się nam nic oprócz Eksploratora Windows, ale nazwy plików EXE mówią same za siebie: możemy wybrać Start, Setup albo Karkonosze. Gdy zdecydujemy się na Start, wystartujemy program bezpośrednio z płyty lub zainstalujemy aplikację na dysku twardym. Instalator okazuje się anglojęzyczny, co z pewnością jest niedopatrzeniem autorów, podobnie zresztą jak brak jakiejkolwiek drukowanej informacji na temat przygotowania programu do pracy. Do poprawnego działania wymagany jest także Internet Explorer 4.0 lub nowszy (mówi o tym informacja na okładce płyty) oraz ukrycie Paska zadań – nie wszyscy użytkownicy mogą być z tego zadowoleni.

Po uruchomieniu Karkonoszy 2000 nie ma jednak wątpliwości: mamy do czynienia z – na pierwszy rzut oka trochę mało intuicyjnym, ale to tylko chwilowe wrażenie – interfejsem, za którym kryją się przebogate zasoby płyty. Intencją twórców programu było zachowanie stałego wyglądu okna programu, stąd też brak możliwości skalowania jego rozmiarów (na stałe jest to 800×600). Na ekranie widzimy menu, pasek narzędzi i trzy pola: głównej mapy, podglądu i skróconej informacji. W menu najważniejsze są cztery pozycje: It (zakwaterowanie, gastronomia itp.), Turystyka (szlaki turystyczne, narciarskie, trasy wycieczkowe itd.), Ciekawe miejsca (m.in. szczyty górskie, wodospady, zabytki) oraz Indeks (niezwykle bogaty – jeśli czegoś tu nie znajdziemy, to z pewnością nie ma tego w Karkonoszach).

Jeśli zainteresowały nas np. Zbójeckie Skały (wszystkie listy można sortować według nagłówków kolumn), to po kliknięciu ikony lub wybraniu skrótu klawiaturowego (jednoklawiszowego – trzeba uważać, żeby czegoś niechcący nie włączyć) zobaczymy, gdzie na mapie znajduje się dane miejsce. Jeśli interesuje nas dłuższy opis (krótki pojawia się w polu skróconej informacji) – także wybieramy odpowiedni skrót. W tym momencie objawia się nam dobrodziejstwo rodem ze stron WWW: szczegółowe informacje wraz ze zdjęciami i odsyłaczami – można w ten sposób kroczyć od jednego do drugiego okienka, zapoznając się z coraz to nowymi miejscami.

Mapa także jest obiektem aktywnym, więc kursor zmienia się w łapkę w chwili, gdy najedziemy na punkt opisany szerzej. Jedną z najciekawszych opcji z tym związanych jest możliwość zawężenia dostępnych z menu informacji tylko do obiektów zawartych w interesującym nas fragmencie mapy bądź planu miasta. Możemy to zrobić, zaznaczając wybrany obszar myszką, wybierając z menu kontekstowego W odległości lub Pokaż obiekty przy trasie. Znakomicie ułatwia to planowanie wycieczki czy poszukiwanie np. miejsca noclegu. Załóżmy, że nasza lista życzeń obejmuje pokój dwuosobowy z łazienką, pełne wyżywienie, możliwość zabrania psa i siłownię. Wyświetlamy wykaz miejsc noclegowych i, wykorzystując opcję Standard zakwaterowania, na przedstawionym panelu wybieramy odpowiednie pola. Od razu możemy obserwować efekt naszego filtrowania: spis hoteli, pensjonatów i kwater stopniowo się zmniejsza. Wystarczy teraz tylko kliknąć jedną z pozostałych pozycji, żeby poznać wszystkie szczegóły dotyczące wybranego miejsca. Żeby nie zniknęło nam ono z oczu, możemy w mapę wbić wirtualną pinezkę, która – niestety – nie jest dostępna przy następnym uruchomieniu programu, ponieważ nie wyposażono go w opcję zapisu. Jedyne, co nam zaoferowano, to umieszczenie na pasku narzędzi skrótu do systemowego Notatnika – tylko w ten sposób zapiszemy swoje uwagi. Na szczęście można wydrukować interesujące nas informacje (w pliku pomocy nie ma o tym wzmianki; drukowanie jest możliwe w okienkach z plikami HTML, bo dostępne jest menu kontekstowe IE).

Jeśli przedstawiony opis uzupełnimy informacją, że w programie można m.in. przeczytać opisy tras rowerowych (wraz z profilem wysokościowym przebiegu trasy), poznać kalendarz imprez sezonowych, obejrzeć prezentacje artystów związanych z regionem i uaktualnić dane przez Internet, to każdy przyzna, że mimo drobnych niedociągnięć twórcy Karkonoszy 2000 wywiązali się ze swojego zadania bardzo dobrze.

Karkonosze 2000
Liczba CD: 1
Język: polski
Wymagania: PC 486 DX2 100, 24 MB RAM, napęd CD-ROM 2x, Internet Explorer 4x/5x, Windows 9x PL, ok. 5 MB na dysku
+ bardzo bogata treść
+ możliwość uaktualniania przez Internet
– anglojęzyczny instalator
– konieczność posiadania Internet Explorera 4.0 lub nowszego
Producent: Grupa eSA, Jelenia Góra, tel.: (0-75) 764 94 09
faks: 764 62 62
e-mail:[email protected]
http://www.karnet.pl/
Cena: 43 zł, 46 zł za zaliczeniem pocztowym