TeX-nologia dokumentu

Pisanie tekstów w TeX-u to dla wielu użytkowników komputerów osobistych czarna magia. Jednak po poznaniu podstaw obsługi tego programu przekonamy się o jego ogromnych możliwościach w zakresie tworzenia plików PDF. Niezwykle popularny format dokumentów elektronicznych, jakim stał się w ciągu ostatnich lat PDF (Portable Document Format), oferuje wiele ciekawych mechanizmów, pozwalających na zwiększenie jego atrakcyjności […]

Pisanie tekstów w TeX-u to dla wielu użytkowników komputerów osobistych czarna magia. Jednak po poznaniu podstaw obsługi tego programu przekonamy się o jego ogromnych możliwościach w zakresie tworzenia plików PDF.

Niezwykle popularny format dokumentów elektronicznych, jakim stał się w ciągu ostatnich lat PDF (Portable Document Format), oferuje wiele ciekawych mechanizmów, pozwalających na zwiększenie jego atrakcyjności i funkcjonalności. Mowa tu o umieszczanych w dokumentach elementach interaktywnych (odsyłaczach, przyciskach itp.) oraz skryptach wykonywanych podczas przeglądania programu.

Do tworzenia PDF-ów można używać wielu różnych narzędzi. Jednym z nich jest TeX (wym. „tech”), którego użyję do opisania podstaw generowania dokumentów elektronicznych. O wyborze tego właśnie programu zadecydowała jego ogólna dostępność dla większości popularnych systemów operacyjnych.

Info
Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#
Grupy dla użytkowników TeX-a:
#
#
Internet
Pragma
http://www.pragma-ade.com/
GUST
http://www.gust.org.pl/
W dziale Software | Interaktywne dokumenty PDF znajduje się uaktualnienie ConteXta do wersji 2000.10.3.14.46 oraz przykładowe pliki omawiane w artykule
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.