Tworzenie i edycja pliku HOSTS

Słyszałem, że w Windows 98 można zrobić taki plik, w którym będą zapisane adresy IP różnych komputerów, co przyśpieszy łączenie się z nimi. Podpowiedzcie, co i gdzie wrzucić, żeby to było możliwe. Robert Plik, o którym mowa w pytaniu, nosi nazwę hosts (nie ma rozszerzenia) i powinien znajdować się w katalogu, w którym został zainstalowany […]

Słyszałem, że w Windows 98 można zrobić taki plik, w którym będą zapisane adresy IP różnych komputerów, co przyśpieszy łączenie się z nimi. Podpowiedzcie, co i gdzie wrzucić, żeby to było możliwe.

Robert

Plik, o którym mowa w pytaniu, nosi nazwę hosts (nie ma rozszerzenia) i powinien znajdować się w katalogu, w którym został zainstalowany system Windows. Domyślnie w folderze systemowym jest plik przykładowy o nazwie hosts.sam, który jest tam kopiowany podczas instalacji protokołu TCP/IP.

Aby np. przeglądarka WWW mogła połączyć się z dowolnym komputerem (ang. host) w Internecie, musi znać adres IP (np. 213.25.69.43) docelowej maszyny. Ponieważ adresy IP są trudne do zapamiętania, stworzono tzw. system nazw domenowych (ang. Domain Name System) i każdemu serwerowi w Sieci przypisano nazwę symboliczną (np. www.chip.pl). Systemy DNS przechowują tablice nazw symbolicznych wraz z odpowiadającymi im adresami IP. W celu uzyskania połączenia użytkownik wpisuje nazwę symboliczną hosta w swojej aplikacji sieciowej (np. w przeglądarce WWW, kliencie FTP lub programie pocztowym). Aby zestawić połączenie, protokół musi znać docelowy adres IP i dlatego nazwa zrozumiała dla człowieka musi być zamieniona (przetłumaczona) na odpowiedni ciąg cyfr za pomocą systemu DNS. System operacyjny, jeszcze zanim odwoła się do serwera DNS (zauważmy, że adres serwera DNS podajemy w konfiguracji protokołu TCP/IP zawsze w postaci cyfrowej), automatycznie przegląda zawartość pliku hosts. Obecność odpowiedniego wpisu w tym zbiorze może znacznie skrócić czas nawiązywania połączenia z poszukiwanym hostem oraz w razie awarii obsługującego nas DNS-a umożliwia niezakłócone korzystanie z zasobów wyszczególnionych w pliku komputerów.

Każdy może otworzyć istniejący, przykładowy plik hosts. sam, poddać go edycji z zachowaniem kilku reguł i zapisać pod nazwą hosts. W zbiorze rozróżniane są małe i wielkie litery. Każdy wpis musi być w oddzielnej linii. Zaczynamy od adresu IP, później co najmniej po jednej spacji umieszczamy nazwę symboliczną, a po znaku # możemy wpisać komentarz. Przykładowy plik hosts może mieć postać:

127.0.0.1 localhost 212.77.96.2 www.wp.pl #kom. 212.77.96.2 WWW.WP.PL

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.