Ukryj swoje myśli

Zanim poczta elektroniczna dotrze do odbiorcy, przemierza w Internecie długą drogę, podczas której hakerzy mają szansę przechwycenia zawartości maila. Jednak za pomocą odpowiedniego oprogramowania można zabezpieczyć przesyłane wiadomości przed ich podglądaniem. PGP to skrót od angielskiego terminu Pretty Good Privacy. Jest to nazwa programu służącego do szyfrowania informacji (głównie poczty elektronicznej) oraz generowania i obsługi […]

Zanim poczta elektroniczna dotrze do odbiorcy, przemierza w Internecie długą drogę, podczas której hakerzy mają szansę przechwycenia zawartości maila. Jednak za pomocą odpowiedniego oprogramowania można zabezpieczyć przesyłane wiadomości przed ich podglądaniem.

PGP to skrót od angielskiego terminu Pretty Good Privacy. Jest to nazwa programu służącego do szyfrowania informacji (głównie poczty elektronicznej) oraz generowania i obsługi elektronicznych kluczy uwierzytelniających. Algorytmy szyfrujące wykorzystane w programie są tak mocne, że ich złamanie przez osoby prywatne będzie praktycznie niemożliwe jeszcze przez długi czas. Inną zaletą PGP, dającą mu przewagę nad pozostałymi programami do szyfrowania informacji, jest fakt istnienia aplikacji realizujących ten standard w większości popularnych systemów operacyjnych. Należą do nich wszystkie edycje Windows, DOS, MacOS, OS/2, BeOS oraz wiele platform uniksowych. Nawet starsze komputery typu Amiga czy Atari umożliwiają używanie PGP. Istnieje także wersja PGP przeznaczona dla palmtopów Psion. Program firmy Network Associates zdecydowanie zwyciężył w teście programów szyfrujących CHIP-a (nr 10/99).

Dla wielu osób korzystających z różnych odmian komputerów osobistych ważną zaletą PGP jest opcja bezpłatnego stosowania tego programu do zastosowań niekomercyjnych. Można go pobrać z witryny producenta (http://www.pgp.com/) lub z innych stron poświęconych PGP, wymienionych w ramce Info na końcu artykułu. Szczególnie godna polecenia jest strona internetowa http://www.pgpi.org, której zaletą jest brak konieczności żmudnej rejestracji przed pobraniem plików.

Info
Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#
#
Grupy związane z PGP:
#
#
#y
Internet
Network Associates
http://www.nai.com/
Strony dotyczące PGP
http://www.pgp.com/
http://www.pgpi.org/
pgp.icm.edu.pl/
http://www.infonet.com.pl/pgp/
Serwery kluczy
http://pgp.icm.edu.pl/pks/
Polskie mirrory PGP
#
#
Na CHIP-CD w dziale Internet | Zastosowania PGP znajduje się program PGPfreeware 6.5.8 oraz 30-dniowa wersja PGP 7.0
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.