Warsztat DJ-amatora

MAGIX music PlayR Deluxe : Warsztat DJ-amatora

PlayR Deluxe

jest „kombajnem” zawierającym wszystkie elementy potrzebne do tworzenia prostej muzyki na bazie gotowych próbek lub przygotowywania piosenek ze zmiksowanych i łączonych ze sobą fragmentów znanych utworów. W skład zestawu wchodzi „stół” didżeja z dwoma „gramofonami”, mikser, eksplorator plików audio i wideo, internetowa wyszukiwarka MP3 z klientem FTP, koder MP3, edytor audio umożliwiający korzystanie z plug-inów DirectX, prosty mikser filmów wideo pozwalający na dokładanie efektów specjalnych w czasie rzeczywistym (!), a nawet analizator wideo służący do odtwarzania próbek zsynchronizowanych z „żywym” obrazem z kamery.

Aby to wszystko obsłużyć, najwygodniej byłoby skorzystać z dotykowego panelu LCD.

Pierwsza rzecz, która zwraca uwagę, to oczywiście oryginalny interfejs programu – wymaga on dłuższego przyzwyczajania się. Odnoszę wrażenie, że do obsługi aplikacji najbardziej przydatny byłby dotykowy ekran LCD.

Miksowanie jest bardzo wygodne – program potrafi znaleźć wartość BPM (Beats Per Minute) piosenki, a następnie płynnie i synchronicznie przejść z jednego utworu do drugiego – np. przyśpieszając jeden i zwalniając drugi (oczywiście bez zmiany wysokości dźwięku). Zabawa mikserem oraz funkcją synchronizacji nagrań pozwala uzyskać bardzo ciekawe efekty. Istnieje również możliwość podłączenia mikrofonu do jednego z kanałów wejściowych – można wtedy do „komponowanego” utworu dodawać swoje partie wokalne. To z pewnością ucieszy także domorosłych DJ-ów, pragnących efektownie zapowiadać kolejne piosenki.

„Komponowanie” nowych utworów za pomocą programu firmy MAGIX jest sprawą dość problematyczną i w zasadzie ogranicza się do ustawiania sampli w odpowiedniej kolejności. Co więcej, trzeba się mocno napracować, aby stworzyć nadający się do słuchania zbiór próbek o tym samym BPM. Gotowe brzmienia, dostarczane wraz z programem, są niestety bardzo „plastikowe” i nie wykraczają poza poziom muzyki z małego pubu w Zagłębiu Ruhry. Możemy co prawda zakupić dodatkowe zestawy próbek przygotowanych przez firmę MAGIX, ale nie jestem pewien, czy ich poziom będzie wyższy.

Jako tło utworów można wykorzystać filmy wideo. Ciekawe jest odtwarzanie obrazu z dwóch plików AVI naraz (lub z jednego „żywego” źródła) i nakładania ich na siebie wraz z efektami w czasie rzeczywistym. Oczywiście wymagania sprzętowe zwiększają się wtedy poza granice wytrzymałości portfela, bo na moim Pentium III 600 z 256 MB RAM dwa pliki AVI odtwarzane jednocześnie (na jednym nałożony efekt) powodowały „rwanie się” muzyki. Natomiast przy odtwarzaniu dwóch plików WAVE mających po 50 MB program „zjadł” 170 MB pamięci RAM. Zapewne dlatego w instrukcji do PlayR-a podano dwa rodzaje wymagań sprzętowych: jeden do odtwarzania muzyki z playlistami (wtedy program zmienia się w aplikację podobną do Win-ampa) – Pentium 200 i 32 MB RAM-u, oraz drugi do miksowania – Pentium II 400 i 64 MB RAM-u.

Godna uwagi jest również możliwość „grabowania” utworów z płyt CD. Uzyskane w ten sposób pliki WAVE można wykorzystać w swoich własnych miksach lub zakodować w formacie MP3, MP2 czy WMA przy użyciu wbudowanego kompresora. Co prawda standardowy kompresor działa bardzo wolno, ale za 10 USD można dokupić o wiele szybszą wersję profesjonalną.

Polecam ten program wszystkim, którzy pragną sprawdzić się w roli didżeja. Można nawet spróbować poprowadzić małą imprezę taneczną. Poza tym aplikacja MAGIX-a niewątpliwie przyda się osobom nie mającym czasu na wyszukanie i wybranie kilku programów do „grabowania” muzyki z CD, edycji plików WAVE i kodowania w formacie MP3. PlayR dość dobrze spełnia wszystkie te funkcje.

MAGIX music PlayR Deluxe
Wymagania: PC Pentium; 64 MB RAM; karta dźwiękowa; Windows 9x/NT 4.0/2000; ok. 111 MB na dysku
+ zintegrowanie w jednym programie wielu narzędzi
+ interesujący interfejs
+ niska cena
– brak polskiej wersji językowej czy choćby instrukcji
– bardzo duże wymagania sprzętowe przy korzystaniu z bardziej zaawansowanych funkcji
Producent: MAGIX Entertainment http://www.magix.net/
Dostarczył: Coda, Warszawa, tel./faks: (0-22) 864 78 25
e-mail: [email protected]
http://www.coda.com.pl/
Cena: ok.119 zł