WD 1394 Hard Drive

Interfejs FireWire (IEEE-1394) wykorzystywany jest najczęściej do łączenia komputera z cyfrową kamerą DV przy montażu filmów wideo. Funkcjonalnie przypomina magistralę USB, a podobieństwa to m.in. obsługa do 63 urządzeń przyłączonych do jednego kontrolera, pełny plug and play, możliwość jednoczesnego używania urządzeń w różnym stopniu obciążających łącze i szeroka paleta zastosowań. Duża przepustowość (400 Mbit/s) pozwala […]

Interfejs FireWire (IEEE-1394) wykorzystywany jest najczęściej do łączenia komputera z cyfrową kamerą DV przy montażu filmów wideo. Funkcjonalnie przypomina magistralę USB, a podobieństwa to m.in. obsługa do 63 urządzeń przyłączonych do jednego kontrolera, pełny plug and play, możliwość jednoczesnego używania urządzeń w różnym stopniu obciążających łącze i szeroka paleta zastosowań.

Duża przepustowość (400 Mbit/s) pozwala jednak na konstruowanie takich urządzeń opartych na FireWire, dla których USB jest zbyt mało wydajne. Przykładem są dyski twarde serii Western Digital 1394 Hard Drive. W laboratorium CHIP-a przetestowano wersje 10 i 30 GB. Oba napędy zasilane są z sieci elektrycznej. Ich podłączenie do obecnego w komputerze kontrolera FireWire nie było kłopotliwe, sterowniki z dołączonej płyty CD zainstalowały się automatycznie. Charakterystyczną cechą tej klasy urządzeń jest możliwość ich podłączania i odłączania w trakcie normalnej pracy systemu (hot-swap). W obu przypadkach podczas testów wydajności mogliśmy zaobserwować niecodzienną sytuację: odczyt danych (5 MB/s) przebiegał wolniej od ich zapisu (9 MB/s). Prawdopodobnie „winę” za taki rzeczy ponoszą nietypowe mechanizmy buforowania.

Z racji małego rozpowszechnienia kontrolerów FireWire użyteczność dysku dla większości z nas jest znikoma, a dodatkowo konieczność zasilania z gniazdka elektrycznego ogranicza mobilność. Biorąc pod uwagę bardzo wysoką cenę urządzenia, warto rozważyć, czy nie lepiej kupić klasyczny dysk twardy o znacznie większej pojemności.

Interfejs: FireWire (IEEE 1394)
System operacyjny: Windows 98 SE i nowsze, Mac OS 8.6 i nowsze
Pojemność: 10 GB
Gwarancja: 1 rok
Cena: 1610 zł (10 GB), 1800 zł (20 GB), 1880 zł (30 GB)
+ mechanizm hot-swap
– wysoka cena
– zasilanie sieciowe

Producent: Western Digital, USA
http://www.westerndigital.com/
Dostarczył: California Computer, Warszawa
tel.: (0-22) 668 02 00, faks: 668 02 40
e-mail: [email protected]
http://www.california.pl/

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.