Wypalanie na żądanie

Długi i skomplikowany proces przygotowania danych do nagrania, nierzadko związany z koniecznością wykonania ich obrazu, wydłuża czas archiwizacji wybranych zbiorów. Czy rzeczywiście za sprawą technologii "gwarantowanego zapisu", coraz szybszych nagrywarek i nowych rodzajów nośników nagranie 650 MB informacji zajmuje obecnie niewiele ponad 6 minut? Zapisywanie danych na dyskach twardych lub dyskietkach jest łatwe i proste. […]

Długi i skomplikowany proces przygotowania danych do nagrania, nierzadko związany z koniecznością wykonania ich obrazu, wydłuża czas archiwizacji wybranych zbiorów. Czy rzeczywiście za sprawą technologii „gwarantowanego zapisu”, coraz szybszych nagrywarek i nowych rodzajów nośników nagranie 650 MB informacji zajmuje obecnie niewiele ponad 6 minut?

Zapisywanie danych na dyskach twardych lub dyskietkach jest łatwe i proste. Ich nagrywanie na płyty CD uchodzi zaś za czynność skomplikowaną i obarczoną ryzykiem wystąpienia błędu oraz zniszczenia nośnika. „Zielony” użytkownik, który chce nagrać swoj pierwszy krążek, mógłby oczekiwać, że wystarczy włożyć czystą płytę do nagrywarki i przeciągnąć za pomocą myszy do okna obsługującej ją aplikacji wybrane pliki. Doświadczony „wypalacz” popatrzy na te wysiłki z politowaniem. On wie, że zapisywana płyta zostanie zniszczona, jeśli nagrywarka nie otrzyma w trakcie nagrywania danych z wystarczającą szybkością. Zależy to bowiem z jednej strony od prędkości nagrywania, a z drugiej od wydajności procesora oraz stabilnego transferu i stopnia fragmentacji dysku twardego. Trzeba przy tym pamiętać, aby nie uruchamiać jednocześnie innych aplikacji, gdyż mogą one na tyle obciążyć system, że nagrywanie nie zostanie zakończone pomyślnie.

Ta niemal „alchemiczna” wiedza już niedługo przestanie być jednak potrzebna – tak samo jak dzięki zgodności nowych urządzeń ze standardem plug and play zbędna stała się wiedza o procedurach instalacji sprzętu. Nowy wiek otwiera epokę łatwych w obsłudze i niezawodnych nagrywarek. Pierwszy krok w tym kierunku wykonany został za sprawą firmy Sanyo i jej technologii gwarantowanego zapisu o nazwie BURN-Proof.

Technologia ta wymaga użycia w nowych konstrukcjach stosunkowo precyzyjnych systemów prowadzenia i pozycjonowania lasera. Dodatkowe wymagania wnosi też zapis tzw. subchannel data, który umożliwia niektórym urządzeniom wierne kopiowanie płyt ze wszystkimi szczegółami w trybie MMC-DAO-RAW. Trzecią nowinką są płyty CD-RW najnowszej generacji, na których dane zapisywać można teraz nawet z dziesięciokrotną prędkością. Niestety, nie współpracują one ze starszymi nagrywarkami, zapisującymi płyty CD-RW maksymalnie z czterokrotną prędkością. Z tego powodu większość dostępnych obecnie urządzeń nadal będzie się cieszyła zainteresowaniem, również ze względu na malejące ceny.

Info
Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#
Internet
Strony z informacjami o napędach CD-RW
http://www.cdrinfo.pl/
http://www.fadden.com/
http://www.pctechguide.com/
Na dołączonej do numeru płycie CD w dziale Hardware | Nagrywarki CD-RW znajdują się nowe wersje firmware’ów do niektórych napędów i pliki umożliwiające współpracę nagrywarek z programami do zapisu danych
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.