Z Linuksem na pokładzie

Popularność darmowej odmiany Uniksa została w końcu dostrzeżona przez rodzimych dostawców komputerów. Przykładem może być produkt poznańskiej firmy Negocjator, noszący nazwę Specjalista Pingwin 667. Urządzenie pracuje pod kontrolą wyjątkowo prostej i intuicyjnej dystrybucji, przygotowanej przez firmę Corel. Standardowo zainstalowane w systemie polskie czcionki, a także polskojęzyczny pakiet biurowy StarOffice 5.2 firmy Sun mają za zadanie […]

Popularność darmowej odmiany Uniksa została w końcu dostrzeżona przez rodzimych dostawców komputerów. Przykładem może być produkt poznańskiej firmy Negocjator, noszący nazwę Specjalista Pingwin 667. Urządzenie pracuje pod kontrolą wyjątkowo prostej i intuicyjnej dystrybucji, przygotowanej przez firmę Corel. Standardowo zainstalowane w systemie polskie czcionki, a także polskojęzyczny pakiet biurowy StarOffice 5.2 firmy Sun mają za zadanie ułatwić użytkownikowi edycję i wymianę dokumentów – także z osobami posługującymi się Microsoft Officem. Graficzny interfejs (KDE) sprawi, że osoby pracujące do tej pory wyłącznie z Windows nie będą się czuły zagubione. Liczba zainstalowanych programów jest naprawdę imponująca. Znaleźć tu można – oprócz narzędzi biurowych – aplikacje multimedialne oraz programy służące do obsługi i diagnostyki sieci komputerowych. Dla tych, którzy nie mogą się całkowicie rozstać z Okienkami Microsoftu, producent oferuje możliwość instalacji zarówno Linuksa, jak i Windows.

Specjalista wyróżnia się nie tylko preinstalowanym domyślnie systemem operacyjnym, ale także małą, estetyczną obudową. Składa się ona z dwóch wyraźnie oddzielonych od siebie części: mniejszej, w której zamknięty został napęd CD-ROM, oraz większej, gdzie umieszczono pozostałe podzespoły komputera. Producent zastosował nietypowe rozwiązanie dla wymuszenia lepszego obiegu powietrza wewnątrz urządzenia bez zwiększania poziomu hałasu. Zrezygnował bowiem z montażu wiatraczka wewnątrz niedużego, 150-watowego zasilacza, a w zamian za to umieścił z przodu obudowy mały, aczkolwiek wydajny wentylator. Niewielkie wymiary komputera są niewątpliwą zaletą, ale idą w parze z bardzo skromnymi możliwościami rozbudowy maszyny. W przyszłości można będzie w niej zainstalować tylko dwie karty rozszerzeń.

Płyta główna firmy Micro-star, wykonana w standardzie micro ATX, wykorzystuje chipset VIA Apollo Pro 133A. Pracując w Linuksie, nie skorzystamy ze zintegrowanej z płytą główną karty dźwiękowej. Nie jest ona bowiem obsługiwana przez Linuksa. Szkoda również, że producent zdecydował się na wyposażenie komputera w dość mały, bo zaledwie ośmiogigabajtowy dysk twardy.

Komputer przeznaczony jest dla użytkowników indywidualnych. Świadczy o tym przeciętna wydajność i wybór podzespołów – np. brak karty sieciowej. Potwierdza to także wybór dystrybucji Linuksa i sama konfiguracja systemu – niski poziom zabezpieczeń. Stosunkowo prosty i łatwy w obsłudze system operacyjny adresowany jest raczej do początkujących użytkowników Linuksa. Zaawansowani administratorzy z pewnością nie byliby zadowoleni z konfiguracji preinstalowanego oprogramowania. Zastrzeżenia można mieć przede wszystkim do ustawienia zabezpieczeń oraz względnie starego oprogramowania. Dla domowego użytkownika, rozpoczynającego przygodę z Linuksem, nie powinno to mieć większego znaczenia.

Specjalista Pingwin 667
Procesor: Intel Celeron 667 MHz
Płyta główna: Microstar MS-6198
Pamięć: 64 MB SDRAM
Karta graficzna: Daytona Riva TNT2 M64 32 MB SDRAM
Pamięć masowa: HDD Quantum Fireball lct 8.4AT 8,4 GB, napęd CD-ROM Delta Electronic 44×, FDD 1,44 MB
Karta dźwiękowa: zintegrowana z płytą – AC’97
Modem: Acorp A-56PML
Obudowa: Mini Tower ATX
Akcesoria: klawiatura, mysz
System operacyjny: Corel Linux 1.0
Gwarancja: 2 lata
Cena: 2870 zł
+ bogate oprogramowanie
+ estetyczna obudowa
– małe możliwości rozbudowy
Dostarczył: Negocjator, Poznań
tel.: (0-61) 830 53 43
faks: 830 76 11
e-mail: [email protected]
http://www.negocjator.com/
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.