Z papryczką lub bez

Eudora przez długi czas stanowiła wzór do naśladowania dla wielu programistów tworzących aplikacje obsługujące pocztę elektroniczną. Duże możliwości oraz ergonomia obsługi tej aplikacji stały się niemal przysłowiowe w komputerowym światku. Obecnie dostępna jest już piąta wersja programu. Czy projektantom z firmy Qualcomm po raz kolejny udało się sprostać oczekiwaniom użytkowników poczty elektronicznej?

Eudora przez długi czas stanowiła wzór do naśladowania dla wielu programistów tworzących aplikacje obsługujące pocztę elektroniczną. Duże możliwości oraz ergonomia obsługi tej aplikacji stały się niemal przysłowiowe w komputerowym światku. Obecnie dostępna jest już piąta wersja programu. Czy projektantom z firmy Qualcomm po raz kolejny udało się sprostać oczekiwaniom użytkowników poczty elektronicznej?

Oprócz interfejsu użytkownika podobnego do stosowanego w poprzednich edycjach programu nowa wersja Eudory oferuje wiele innych, sprawdzonych rozwiązań.

Po uruchomieniu aplikacji osoby korzystające dotychczas z Eudory 4.x zauważą jedynie kosmetyczne zmiany w stosunku do poprzedniej wersji. Układ menu, skróty klawiaturowe oraz ogólna koncepcja działania programu pozostawiono bez większych zmian.

Nowości w Eudorze 5.0 jednak istnieją. Jedną z głównych jest mechanizm ESP, czyli Eudora Shared Groups. Pozwala on na definiowanie na dysku twardym folderów, których zawartość jest automatycznie synchronizowana z podobnymi katalogami innych użytkowników programu, zaproszonych, rzecz jasna, do korzystania z tych zasobów. Dzięki temu mechanizmowi możliwa jest łatwa wymiana informacji, zdjęć itp. Ponieważ do przesyłania danych jest wykorzystywana poczta elektroniczna, ESP z całą pewnością nie jest alternatywą dla serwerów warezowych czy grup dyskusyjnych.

Kolejna nowinka, zaimplementowana w tej edycji klienta pocztowego Qualcommu, to funkcja MoodWatch. Autorzy programu postanowili uchronić nas przed urazem psychicznym, jaki może spowodować otrzymanie wiadomości pocztowej o treści cechującej się agresywnością lub przesyconej erotyzmem. Odpowiedni moduł programu porównuje zawartość e-maila z „czarną listą” niepożądanych słów i zwrotów. W uzasadnionych – zdaniem twórców aplikacji – przypadkach obok nagłówka danej wiadomości wyświetlana jest ikonka czerwonej papryczki, symbolizująca niebezpieczną zawartość listu. Niestety, ten moduł, podobnie jak funkcja sprawdzania pisowni, ma do dyspozycji wyłącznie słownik języka angielskiego.

Przydatną ciekawostką jest natomiast automatyczne tworzenie statystyk dotyczących odbieranej i wysyłanej poczty oraz częstotliwości używania programu. Dowiemy się z nich m.in., ile wiadomości i załączników odebraliśmy w ciągu ostatniego tygodnia oraz jaką liczbę e-maili otrzymujemy średnio w ciągu dnia.

Oprócz wymienionych nowych funkcji Eudora 5.0 ma wszystkie zalety poprzedniej edycji programu. Należy do nich zaliczyć np. wygodny i estetyczny interfejs użytkownika. Konfiguracja aplikacji jest efektywna i intuicyjna. Eudora pozwala na szybkie tworzenie filtrów służących do sortowania wiadomości. Opcja PureVoice umożliwia wysyłanie i odbieranie wiadomości głosowych, przesyłanych w formie załącznika tradycyjnego listu elektronicznego.

Eudora 5.0 oferowana jest w trzech wersjach licencyjnych: Sponsored, Paid i Lite. Domyślnie program instalowany jest w trybie Sponsored. Aplikacja jest wtedy w pełni funkcjonalna, jednak zmuszeni jesteśmy do oglądania umieszczonych w niewielkim okienku banerów reklamowych. Możemy usunąć reklamy na dwa sposoby: płacąc za program (tryb Paid) lub rezygnując z części zaawansowanych funkcji aplikacji (wersja Lite).

Jednocześnie z typowym klientem pocztowym działającym w systemie Windows lub MacOS oferowany jest pakiet EIS 2.0, przeznaczony dla palmtopów wyposażonych w PalmOS. EIS zawiera przy tym nie tylko program pocztowy, ale i przeglądarkę stron WWW.

Kolejna wersja Eudory nie przyniosła przełomowych zmian, z wyjątkiem być może technologii ESP. O popularności tego mechanizmu zadecydują jednak sami użytkownicy aplikacji. Nie zmienia to natomiast faktu, że za cenę niewielkiego obrazka reklamowego uzyskujemy solidny produkt, powstały w oparciu o wieloletnie doświadczenie grupy doskonałych fachowców.

Eudora 5.0
Wymagania: PC 486, 16 MB RAM, Windows 9x/2000; 10 MB na dysku
+ dodatkowe mechanizmy (PureVoice, ESP)
– niepoprawnie obsługuje standard ISO-8859-2
Producent: Qualcomm, http://www.qualcomm.com/
Rejestracja: freeware, adware lub 50 USD
Na CHIP-CD w dziale Software | Nowe produkty znajduje się Eudora 5.0 w wersji Sponsored
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.