Z procesorem pod rękę

Wymawiając słowo "chipset", nawet nie zastanawiamy się, jak wiele zależy od zespołu układów potocznie określanych tym mianem. Wystarczy zauważyć, że wymiana informacji pomiędzy procesorem a pamięcią RAM czy kartą graficzną wpływa zasadniczo na szybkość działania komputera i jego możliwości techniczne. Przyjrzyjmy się zatem, dlaczego tak się dzieje. Architektura płyty głównej jest daleka od doskonałości i […]

Wymawiając słowo „chipset”, nawet nie zastanawiamy się, jak wiele zależy od zespołu układów potocznie określanych tym mianem. Wystarczy zauważyć, że wymiana informacji pomiędzy procesorem a pamięcią RAM czy kartą graficzną wpływa zasadniczo na szybkość działania komputera i jego możliwości techniczne. Przyjrzyjmy się zatem, dlaczego tak się dzieje.

Architektura płyty głównej jest daleka od doskonałości i na pierwszy rzut oka przypomina bardziej bałagan niż przemyślaną strukturę. Podstawą działania komputera jest bowiem wymiana informacji pomiędzy poszczególnymi elementami składowymi, np. procesorem i pamięcią. Jednak ze względu na różnice konstrukcyjne podzespołów dane muszą wędrować przez różnorodne interfejsy szynami systemowymi o odmiennej częstotliwości pracy, parametrach technicznych oraz przepustowości. Do tego dochodzą komunikaty wysyłane przez kontrolery urządzeń peryferyjnych, układy wejścia/wyjścia oraz sterowniki sprzętowo generowanych przerwań. A jednak nad całym tym nieporządkiem skuteczną kontrolę sprawują wyspecjalizowane struktury półprzewodnikowe ASIC (Application Specific Integrated Circuit). W przypadku płyt głównych ten zestaw układów scalonych tradycyjnie określa się jako chip-set core logic (układy logiki rdzenia), a popularnie zwany jest chipsetem.

Info
Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#
Internet
Producenci chipsetów
http://www.intel.com/
http://www.amd.com/
http://www.via.com.tw/
http://www.ali.com.tw/
http://www.sis.com.tw/
Informacje techniczne
http://www.anandtech.com/
http://www.tomshardware.com/
Na dołączonym CD-ROM-ie w dziale Hardware| Chipsety płyt głównych znajduje się specyfikacja techniczna niektórych opisywanych w artykule chipsetów
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.