Administrator w lesie

Artykuł zawiera skondensowaną charakterystykę Active Directory.

Jeszcze długo przed oficjalną premierą serwera Windows 2000 dyskutowano o jego możliwościach. Technologia Active Directory to niewątpliwie największa innowacja wprowadzona przez twórców tego systemu.

Największy przełom w historii komputeryzacji stanowiło połączenie maszyn we wspólną sieć. Pierwsze próby zrobiono na potrzeby wojska i były one bardzo odległe od domowych czy nawet biurowych zastosowań. Jednak wraz z rozwojem systemów operacyjnych stawało się coraz bardziej oczywiste, że urządzenia na biurkach w pracy lub szkole także muszą komunikować się ze sobą. Patrząc z dzisiejszej perspektywy, od chwili połączenia kablem pierwszych dwóch komputerów nie minęło dużo czasu. Wielu czytelników na pewno jest w stanie sięgnąć pamięcią do czasów, kiedy termin „sieć” był zastrzeżony dla największych ośrodków naukowych i obliczeniowych. Dziś już nie wyobrażamy sobie, że w firmie stanowiska pracy mogłyby być nie połączone za pomocą skrętki.

Wprowadzenie na rynek systemu Windows NT było zwiastunem nadejścia nowej ery, w której tradycyjna funkcjonalność systemu operacyjnego została połączona z przyjaznym środowiskiem użytkownika i możliwością współpracy przez sieć komputerową. Nazwa New Technology miała przypominać, że system jest nowy i różni się od wcześniejszych rozwiązań. Idea sieciowego środowiska graficznego szybko przypadła użytkownikom do gustu i dziś mamy do dyspozycji systemy do zastosowań w biznesie (Windows NT) oraz w domu (Windows 9x).

Potrzeba zastosowania systemu w sieci korporacyjnej spowodowała konieczność opracowania stabilnego rozwiązania, które sprostałoby wymaganiom współczesnego biznesu. Użytkownicy domowi natomiast woleli mieć komputer z systemem, który pozwoliłby wydajnie korzystać z gier i multimediów. Dążenie Microsoftu do zaspokojenia tych oczekiwań znalazło odzwierciedlenie w obecnym stanie rzeczy. Dziś znamy kolejnych przedstawicieli rodziny z Redmond: Windows 2000 i Windows Me. O ile Windows Me stanowi kontynuację idei centrum multimedialnego, o tyle nowa wersja systemu NT (wersje beta Windows 2000 nosiły nazwę Windows NT 5.0) reprezentuje zupełnie nowe podejście do problemu współdzielenia i ochrony informacji. Podobnie jak jego poprzednik, system ten jest przeznaczony do zastosowań biznesowych. Jednak „zwiększona skalowalność i dostępność” to nie wszystko, co tym razem zaoferował Microsoft.

Info
Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#
Internet
Informacje na temat Windows 2000
http://www.microsoft.com/windows2000/guide/
/server/overview/default.aspx
http://www.microsoft.com/windows2000/library/
/howitworks/default.asp