Album rodzinny

Multimedialna prezentacja materiałów archiwalnych i współczesnych związanych z tymi miastami, jak również z regionem leżącym między nimi. Całość została przygotowana w języku polskim i niemieckim.

Bracia Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie (czyt. Krzyżacy) kojarzą się Polakom zdecydowanie źle – jako bezlitośni najeźdźcy, którym dopiero król Jagiełło utarł nosa pod Grunwaldem. Zapominamy, że Krzyżacy pozostawili po sobie wiele miast i wspaniałych zamków, które do dziś zachwycają swym rozmachem. W grudniu 1997 zespół staromiejski Torunia oraz zamek krzyżacki w Malborku zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Wydawnictwo ARKA z Poznania zebrało w formie multimedialnej prezentacji materiały archiwalne i współczesne związane z tymi miastami, jak również z regionem leżącym między nimi. Całość została przygotowana w języku polskim i niemieckim.

Budowę zamku krzyżackiego w Malborku rozpoczęto w roku 1275, a dzięki opiece polskich konserwatorów zabytków możemy go podziwiać również dzisiaj

Twórcy programu zadbali o różnorodność zgromadzonego materiału. Na CD-ROM-ie Między Toruniem a Malborkiem znalazły się stare fotografie i pocztówki, zdjęcia mieszkańców regionu, plany Torunia i Malborka oraz trzy fragmenty filmu z 1943 roku. Współczesny wygląd zabytków możemy podziwiać na slajdach, interaktywnych panoramach oraz dwóch filmach pokazujących toruńską starówkę i malborski zamek. Najlepiej przygotowaną częścią aplikacji są fotografie i pocztówki. Każda opatrzona jest dokładnym opisem zawierającym datę utrwalenia i dodatkowe informacje związane z oglądanym obiektem.

Na płycie znajdziemy dwie animacje wnętrz muzealnych i obiektów z toruńskiego ratusza oraz zamku w Malborku. Są one, niestety, świetnym przykładem, jak można zepsuć dobry pomysł. Brak bowiem planu pomieszczeń, co utrudnia poruszanie się po muzeum, oraz jakiejkolwiek informacji o prezentowanych eksponatach. Wszystkie obiekty można obejrzeć w powiększeniu, jednak nie uwydatniają one szczegółów, a wręcz zamazują obraz.

Dla miłośników regionu płyta jest ciekawą kolekcją starych i nowych fotografii, rodzajem uzupełnienia rodzinnego albumu. Dodanie w kilku miejscach opisów zdjęć z pewnością sprawi, że także dla osób postronnych to niewątpliwie interesujące opracowanie stanie się pasjonującą wędrówką po pięknych miejscach.

Między Toruniem a Malborkiem
Liczba CD: 1
Język: polski i niemiecki
Wymagania: PC Pentium, 16 MB RAM, napęd CD-ROM 16x, Windows 9x
+ bogactwo zgromadzonego materiału
+ historia każdego miasta i regionu
– brak opisów slajdów
– niedociągnięcia w opracowaniu wędrówki po muzeach
Producent: Wydawnictwo Szkolne Romy Koper ARKA, Poznań
tel.: (0-61) 848 04 33, faks: 848 02 55
e-mail: [email protected] com.pl
http://www.wydawnictwoarka. com.pl/
Cena: 50 zł
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.