Chronione okna

Często zdarza się, że po użyczeniu komputera koledze z pracy lub znajomemu nasz system, który do tej pory sprawował się dobrze, zaczyna odmawiać posłuszeństwa. Wynika to z faktu, iż w Windows 9x wszelkie zabezpieczenia i ograniczenia są domyślnie wyłączone. Ich konfiguracja wymaga natomiast znajomości zaawansowanych narzędzi administracyjnych lub sporej wiedzy na temat Rejestru systemowego. Autorzy […]

Często zdarza się, że po użyczeniu komputera koledze z pracy lub znajomemu nasz system, który do tej pory sprawował się dobrze, zaczyna odmawiać posłuszeństwa. Wynika to z faktu, iż w Windows 9x wszelkie zabezpieczenia i ograniczenia są domyślnie wyłączone. Ich konfiguracja wymaga natomiast znajomości zaawansowanych narzędzi administracyjnych lub sporej wiedzy na temat Rejestru systemowego. Autorzy Safe4Win ułatwili życie administratorom małych sieci i użytkownikom, oddając im do dyspozycji wygodną aplikację do zarządzania bezpieczeństwem systemu.

Safe4Win pozwala zaprowadzić porządek w zabezpieczeniach systemu Windows 9x.

W trakcie normalnej pracy systemu, przy próbie użycia wyłączonych funkcji, pojawiają się okienka informujące o ograniczeniach nałożonych przez administratora. Po zainstalowaniu program proponuje zamianę standardowej powłoki Windows na swoją, która jest wygodniejsza w użyciu i chroni przed otrzymywaniem tych domyślnych komunikatów.

W wersji jednostanowiskowej mamy możliwość narzucenia użytkownikom szeregu restrykcji, takich jak: konieczność podania hasła, bez którego nie można się dostać do systemu, udostępnienie użytkownikowi tylko jego Pulpitu oraz możliwość korzystania wyłącznie z wybranych aplikacji. Dodatkowo można ograniczyć też czas użytkownia wybranych programów. Ponadto Safe4Win pozwala na wskazanie sieciowego katalogu domowego, do którego będą trafiały pliki robocze użytkownika. Administrator systemu może określić godziny, w jakich użytkownik będzie się mógł zalogować i korzystać z komputera.

Mimo opisanych ograniczeń wciąż istnieje zagrożenie, że osoba, która uzyska dostęp do komputera, zmieni konfigurację systemu lub zainstaluje jakiś program. Safe4Win pomoże również zabezpieczyć się przed takimi niespodziankami. Aby zapobiec przypadkowemu usunięciu ważnych danych, administrator może ukryć w widoku Mój komputer napędy znajdujące się w systemie. Można także wyłączyć dostęp do konfiguracji sieci, drukarek i ustawień systemowych oraz Paska zadań. Przeniesienie ustawień właściwości Ekranu z Panelu sterowania pod kontrolę programu Safe4Win jest kolejnym zabezpieczeniem.

Bardzo przydatne może okazać się uniemożliwienie uruchamiania programów znajdujących się w Menu Start i pracujących w środowisku MS-DOS lub samego trybu MS-DOS. Aby jeszcze bardziej ograniczyć sposobność ingerencji w system, można dodatkowo zubożyć Menu Start i usunąć z niego opcje szukania i uruchamiania programów poleceniem Start | Uruchom .

Dobrym pomysłem jest uniemożliwienie zamknięcia systemu, przez co uzyskujemy pewność, że niepowołana osoba nie zrestartujue komputera i nie uruchomi go w trybie MS-DOS. Jednak w tym celu trzeba też pomyśleć o odłączeniu przycisku Reset w komputerze. Safe4Win niestety nie prowadzi statystyk logowań użytkowników, dlatego nie wiadomo, który użytkownik w danej chwili korzystał z komputera.

Aplikacja jest rozpowszechniana w dwóch wersjach: jako jednostanowiskowa i sieciowa. W sieci program działa w oparciu o architekturę klient-serwer i korzysta z protokołu TCP/IP. Pozwala to administratorom na zdalne określanie ograniczeń i zarządzanie komputerami. Dzięki temu Safe4Win jest doskonałym rozwiązanem zarówno dla komputerów domowych, jak i małych sieci.

Do poważniejszych braków programu można zaliczyć np. fakt, że restrykcje czasowe nie obowiązują po przejściu do oryginalnej powłoki Windows, oraz niemożność ukrycia wszystkich napędów znajdujących się w systemie. Program na pewno nie stanowi bariery dla bardziej zaawansowanych użytkowników, ale mimo to jest w stanie zaoszczędzić administratorom wiele pracy, gdy z różnych powodów nie opłaca się skonfigurowanie domeny Windows NT.

Safe4Win 1.00.139
Wymagania: PC 486, 16 MB RAM, Windows 9x/NT, 1,2 MB na dysku
+ duże możliwości ograniczania i kontroli dostępu
+ polska wersja językowa
– nie dopracowany instalator programu
– drobne błędy i niedociągnięcia w działaniu programu
Producent: KaMai Computertechnologie, Niemcy
http://www.safe4win.com/
Rejestracja: 26 USD
Na CHIP-CD w dziale Software | Nowe produkty znajduje się 30-dniowa wersja Safe4Win 1.00.139
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.