Co tu dużo klikać?

Powszechnie wiadomo, że praca z systemem Windows nie należy do skomplikowanych zadań. Większość czynności można tu wykonać za pomocą myszki. Mimo to powstają aplikacje tworzone z myślą o użytkownikach, których męczy ciągłe wskazywanie i klikanie. Bogactwo ustawień PowerPro świadczy o możliwościach tego niepozornego programu. Jednym z takich "upraszczaczy" jest PowerPro. Po pierwszym uruchomieniu programu na […]

Powszechnie wiadomo, że praca z systemem Windows nie należy do skomplikowanych zadań. Większość czynności można tu wykonać za pomocą myszki. Mimo to powstają aplikacje tworzone z myślą o użytkownikach, których męczy ciągłe wskazywanie i klikanie.

Bogactwo ustawień PowerPro świadczy o możliwościach tego niepozornego programu.

Jednym z takich „upraszczaczy” jest PowerPro. Po pierwszym uruchomieniu programu na ekranie pojawia się niepozorny pasek zawierający przyciski i wyświetlający bieżącą datę oraz godzinę. W zależności od tego, którego klawisza myszki użyjemy, poprzez pasek uzyskujemy dostęp do Panelu sterowania, Eksploratora, Notatnika bądź możemy zamknąć system lub też przełączać się między uruchomionymi aplikacjami. Funkcje te nie wnoszą nic nowego, ponieważ podobne rzeczy są standardowo dostępne na pasku zadań. Dopiero gdy otworzymy okno konfiguracyjne PowerPro, czeka nas miłe zaskoczenie. Na kolejnych zakładkach i oknach mamy do wyboru ponad sto opcji. Taka liczba dziwi, biorąc pod uwagę fakt, że sam program sprawia wrażenie bardzo prostego. W ustawieniach łatwo się pogubić, tym bardziej że cały interfejs jest w języku angielskim. Konfiguracja programu jest jednak konieczna, gdyż bez tego jest on mało przydatny. Jeśli podejmiemy wyzwanie i zmierzymy się z konfiguracją PowerPro (dołączona do programu pomoc jest tu nieoceniona), to uzyskamy dostęp do wielu przydatnych funkcji.

Zanim zaczniemy normalną pracę z programem, powinniśmy przede wszystkim zmodyfikować sam pasek. Zmiana ikon, napisów, przyporządkowanie innych funkcji oraz dodanie nowych przycisków to podstawowe możliwości. Teksty umieszczone na nich mogą zawierać dynamicznie aktualizowane informacje, takie jak data, godzina lub np. ilość wolnej pamięci i procent wykorzystania mocy procesora. Ustalenie dogodnego położenia paska także nie jest problemem. PowerPro potrafi nawet automatycznie dopasowywać się do paska tytułowego aktywnego okna, co gwarantuje, że opisywana aplikacja będzie cały czas pod ręką.

Dzięki PowerPro mamy możliwość lepszego zarządzania oknami, niż standardowo pozwala na to Windows. Nie używane okna dają się zwijać do paska tytułowego (nie chodzi tu o Pasek zadań!), minimalizować do ikony bądź zupełnie ukrywać. Inną bardzo użyteczną cechą są wirtualne pulpity znane użytkownikom Uniksa.

Kolejną funkcją oferowaną przez program są alarmy, które mogą być aktywowane jednorazowo, okresowo lub podczas bezczynności komputera. To, w jaki sposób będziemy alarmowani, zależy tylko od nas. Może to być np. wywołanie innego programu lub serii dowolnych komend. Następnym narzędziem jest zestaw 26 liczników, których uruchomienie i zatrzymanie można powiązać z różnymi zdarzeniami w systemie (np. start dowolnego programu lub nawiązanie połączenia modemowego). Po określonym czasie licznik może wywołać dowolną komendę. Przykładowo: zegar połączony z alarmami ­ zatrzymującym go przy bezczynności i resetującym codziennie rano ­ da nam wiarygodną informację o tym, ile czasu spędzamy przy komputerze.

Innym poręcznym narzędziem, dostępnym w PowerPro, jest wielokrotny Schowek na tekst. Wszelkie teksty wstawiane do Schowka są zapisywane na dysku, a dostęp do nich jest możliwy przez menu. Wybrany przez nas fragment może być wklejony do tekstu lub umieszczony w Schowku Windows.

Bardzo przydatną cechą PowerPro jest monitorowanie działania programów. Z uruchomieniem danej aplikacji można związać dowolną akcję. Na przykład start Media Playera spowoduje zminimalizowanie wszystkich okien. Innym przykładem wykorzystania monitorowania jest zapamiętywanie katalogów używanych przez aplikacje do otwierania i zapisywania plików.

PowerPro nie jest cudownym programem robiącym wszystko za pomocą jednego kliknięcia, jednak po włóżeniu odrobiny wysiłku w konfigurację jest w stanie pamiętać za nas o wielu sprawach oraz może znacznie usprawnić pracę z systemem.

PowerPro 2.7
Wymagania: PC 486; 16 MB RAM;
Windows 9x/NT/2000; ok. 4 MB na dysku
+ automatyzacja pracy
+ uproszczony dostęp do programów i plików
– trudna konfiguracja
Producent: Bruce Switzer, USA
http://www.inforamp.net/~crs2086/
Rejestracja: freeware
Na CHIP-CD w dziale Software | Nowe produkty znajduje się darmowa wersja PowerPro 2.7
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.