Coś więcej niż walkman

Test przenośnych odtwarzaczy MP3 - Creative D.A.P. Jukebox i A-max NAPA DAV310. Pierwszy z nich wyposażony w 6 GB dysk twardy potrafi pomieścić 150 albumów z muzyką, drugi odtwarza plyty CD-R i CD-RW z nagranymi plikami MP3. NAPA obsługuje również standar

Creative D.A.P. (Digital Audio Player) Jukebox i NAPA DAV310 należą do zdobywających coraz większą popularność przenośnych urządzeń multimedialnych. Co więcej, potrafią one odtwarzać muzykę zapisaną w takich formatach lub na takich nośnikach, z którymi do niedawna radziły sobie jedynie komputery osobiste.

Pierwsze urządzenie – Jukebox – nie jest, jak mogłoby się wydawać, zwykłym odtwarzaczem MP3. Po jego uruchomieniu użytkownik ma do dyspozycji graficzny interfejs widoczny na wyświetlaczu LCD i kilka przycisków na przednim panelu. Mimo że oprogramowanie ma rozbudowaną strukturę, to jego obsługa jest intuicyjna i nie sprawia większych problemów. Funkcje większości guzików są oznaczone odpowiednimi symbolami (np. play, stop) lub są opisane w dolnej części ekranu LCD.

Do urządzenia dołączane jest oprogramowanie Creative PlayCenter2, które przeznaczone jest do instalacji na komputerze. Pozwala ono w łatwy sposób uporządkować bibliotekę nagrań. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć własne kolejki (playlisty) i zapisać je w archiwum. Po podłączeniu Jukeboksa możemy tak pogrupowane utwory przetransportować nie tyle do jego pamięci Flash (jak w typowych rozwiązaniach), co wewnętrznego dysku twardego o pojemności 6 GB. Transfer przy użyciu łącza USB jest stosunkowo szybki – przeciętny album kopiuje się od 1,5 do 2 minut, a urządzenie może pomieścić 150 LongPlayów, czyli ponad 100 godzin muzyki! Aktualnie odtwarzana muzyka kopiowana jest do ośmiomegabajtowego bufora, a dysk jest wyłączany (do czasu opróżnienia bufora). Zapewnia to znaczną oszczędność energii i chroni urządzenie przed uszkodzeniem. Oprócz odtwarzania dźwięk można również nagrywać. Sygnał podawany na wejście liniowe Jukeboksa zapisywany jest (niestety) tylko w formacie WAV – dopiero po przeniesieniu nagrania do komputera poddaje się go ewentualnej kompresji. Co ciekawe, w Jukeboksie oprócz standardowego wyjścia słuchawkowego zainstalowane są dwa wyjścia pozwalające skorzystać z czterokanałowego systemu nagłaśniającego (dwa głośniki przednie i dwa tylne).

Również NAPA DAV310 nie jest typowym MP3 Playerem. Nośnikiem danych są bowiem płyty CD, Video CD (można odtwarzć filmy w tym formacie – na zewnątrz wyprowadzone są wyjścia audio i wideo), CD-R oraz CD-RW. Krążek z nagraniami MP3 po włożeniu do napędu jest skanowany – tzn. wszystkie pliki, również te z podkatalogów, są odnajdywane i numerowane. Na wyświetlaczu pojawia się informacja o rodzaju odtwarzanej płyty (CD Audio, MP3) oraz numer i licznik czasu utworu. Wszystkie „kawałki” na krążku CD widziane są jako kolejne ścieżki, analogicznie jak w zwykłych odtwarzaczach CD Audio. Utwory odtwarzane są w kolejności nagrania na nośniku (można co najwyżej przeskoczyć utwór lub za pomocą pilota wybrać pozycję o zadanym numerze). Dostępne są różne tryby odtwarzania – repeat, repeat all, random itp. Dzięki zastosowaniu systemu Anti-Shock muzyka odtwarzana jest w sposób ciągły nawet podczas wstrząsania urządzenia. Podobnie jak w Jukeboksie, w czasie odgrywania zawartości bufora napęd CD jest wyłączany.

Mimo deklaracji producenta, że DAV310 współpracuje z płytami CD-RW, to jednak w czasie testu pojawiły się z tym rodzajem nośnika niewielkie kłopoty – przy odtwarzaniu z nich muzyki można było usłyszeć niepożądane trzaski. Podobnie błędy (dotyczące obrazu i dźwięku) występowały na własnoręcznie przygotowanych krążkach w formacie Video CD.

Zarówno Jukebox, jak i DAV310 są urządzeniami umożliwiającymi wygodne odsłuchiwanie dobrej jakości dźwięku z plików MP3 praktycznie w każdym miejscu. Niestety, ze względu na wysoką cenę jest to oferta dla klientów dysponujących grubszym portfelem.

D.A.B Jukebox
Pojemnośc pamięci: 8 MB RAM + dysk twardy 6 GB
Obsługiwane formaty plików: MP3, WMA, WAV
Interfejs: USB
Cena: 2490
Gwarancja: 2 lata
+ bardzo dobra jakość dźwięku
+ duża pojemność nośnika
+ łatwa, intuicyjna obsługa
+ możliwość nagrywania
– wysoka cena
Producent: Creative Labs
http://www.creative.com/
Dostarczył: Creative Labs Polska, Warszawa
tel.: (0-22) 853 02 66, faks: 843 22 83
e-mail: [email protected]
http://www.europe.creative.com/

NAPA DAV310
Akceptowane nośniki: płyta CD, CD-R, CD-RW
Sygnał TV: PAL/NTSC
Cena: 920
Gwarancja: 1 rok
+ obsługa standardu Video CD
+ skanowanie podkatalogów nośnika w poszukiwaniu plików MP3
– brak mechanizmów kolejkowania nagrań
Producent: A-Max Technology
http://www.amax.com/
Dostarczył: ZHU-SAS, Zielona Góra
tel.: (0-68) 320 80 70, faks: 320 80 70
e-mail: [email protected]
http://www.sas-zhu.com.pl/
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.