Czekając na trzecią odsłonę

Opis technologii EDGE i UMTS

Rzadko zdarza się, aby ktokolwiek skłonny był wydawać pieniądze na to, czego jeszcze właściwie nie ma. Takie sytuacje jednak się zdarzają. Jako dowód niech posłużą przetargi na budowę sieci telefonii komórkowej UMTS – zarówno te, które miały już miejsce, jak i te, które dopiero są zapowiadane.

Prezentowane na najróżniejszych seminariach „komórki” trzeciej generacji wyglądają naprawdę nieźle – biorąc poprawkę na fakt, że przedstawiciele firm zajmujących się wytwarzaniem sprzętu telekomunikacyjnego pokazują plastikowe atrapy nowych aparatów, a zdjęcia, które oglądamy w telewizji czy w gazetach, są w istocie fotomontażami. Podobnie jest z demonstrowaniem usług udostępnianych przez telefony – na razie zapoznajemy się z nimi tylko dzięki rzutnikom podłączonym do przenośnych komputerów.

Jednak o systemie UMTS (Universal Mobile Telephone System) po prostu nie wypada nie pisać. Zajmiemy się zatem telefonią trzeciej generacji, a przy okazji opowiemy jeszcze o technologii EDGE (Enhanced Data GSM Evolution). Ten ostatni standard jest ważny z dwóch powodów: po pierwsze dlatego, że dzięki EDGE możliwa stanie się pakietowa transmisja danych w sieciach GSM z prędkością znacznie wyższą niż w przypadku zastosowania wprowadzanej obecnie technologii GPRS (patrz: CHIP 11/2000, s. 208). Po drugie – rozwiązania zastosowane podczas udostępniania usług EDGE zostaną wykorzystane w trakcie budowy sieci UMTS. Niezbędne jest jednak dokonanie pewnego – dosyć istotnego – zastrzeżenia. Zarówno EDGE, jak i UMTS są obecnie w fazie standaryzacji i w związku z tym niektóre podane niżej informacje już za parę miesięcy mogą okazać się nieaktualne.

Info
Grupy dyskusyjne
Pytania i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#
Internet
UMTS Forum
http://www.umts-forum.org/
Alcatel
http://www.alcatel.com/mobilenetworks/ thirdgeneration/umtsoverview.htm
British Telecom
http://www.bt.com/innovation/ exhibition/umts/whitepaper.htm
Ericsson
http://www.ericsson.com/3g/how_to/fromtodays.shtml
Literatura
Krzysztof Wesołowski: Systemy radiokomunikacji ruchomej, Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, Warszawa 1999