Dla każdego coś…

Test dwóch nowych kolorowych drukarek atramentowych firmy Hewlett--Packard - DeskJet 640C oraz DeskJet 990Cxi. Pierwsza z nich jest prostym urządzeniem przeznaczonym dla domowego użytkownika, druga zawansowaną technicznie drukarką - potrafiącą wydrukować

W chwili obecnej na rynku drukarek atramentowych dostępnych jest bardzo wiele urządzeń przeznaczonych do pracy w małym biurze lub w domu. Sprzęt taki zazwyczaj cechuje się dużo gorszymi parametrami technicznymi oraz znacznie niższą ceną w po-równaniu z bardziej zaawansowanymi produktami przeznaczonymi dla średniej wielkości biura.

Już od dawna w czołówce produktów domowo-biurowych znajdują się urządzenia firmy Hewlett-Packard, która regularnie wzbogaca swój asortyment o coraz nowsze modele. Użytkowników planujących w najbliższym czasie zakup drukarki do domu powinny szczególnie zainteresować dwa spośród najnowszych produktów spod znaku HP invent.

Pierwszy z nich – model

DeskJet 640C — jest urządzeniem adresowanym do mniej wymagających odbiorców. Doskonale nadaje się do tworzenia wydruków roboczych oraz redagowania tekstu. Znacznie gorzej radzi sobie ona z drukowaniem grafiki czy zdjęć. Istnieje wprawdzie możliwość dokupienia opcjonalnego kartridża typu photo, ale jest to tylko półśrodek, na dodatek niezbyt skuteczny. Powodem nie najlepszej jakości kolorowych wydruków HP DeskJet 640C jest to, iż zaimplementowano w niej starą, pierwszą wersję technologii ulepszania jakości, tzw. HP PhotoREt. Zachwytu nie wzbudza także szybkość drukowania – czasami przy ustawionej wysokiej jakości druku na jedną stronę tekstu czekać trzeba nawet kilka minut. Na słowa uznania zasługuje natomiast różnorodność obsługiwanych nośników: poczynając od zwykłego papieru, poprzez folie, na kopertach zaś kończąc.

Drukarka wyposażona została w dwa złącza komunikacji: równoległe oraz USB. Pewną rekompensatą za nie najlepsze parametry techniczne może być wysoka kompatybilność – produkt ten został przystosowany do współpracy niemal z każdą wersją systemu Windows, systemem DOS oraz Mac OS od wersji 8.1. DeskJet 990Cxi (w porównaniu z 640C) jest urządzeniem skierowanym na nieco inny obszar rynku. Z zewnątrz drukarka nie wyróżnia się niczym szczególnym. Jednak model ten zaskakuje swoją szybkością druku, która jak na urządzenie tej klasy jest naprawdę imponująca – dochodzi do 17 str./min podczas drukowania dokumentów tekstowych. Dzięki zastosowaniu technologii PhotoREt III otrzymujemy bardzo efektowne wydruki w kolorze – zarówno na papierze zwykłym, jak i fotograficznym. W zestawie oprócz samej drukarki użytkownik otrzymuje także zewnętrzny moduł druku dwustronnego – duplex. Jest to bardzo wygodne urządzenie, które doskonale sprawdza się np. podczas drukowania książek.

Specjalny czujnik optyczny, umieszczony obok wkładów z tuszem, pozwala drukarce identyfikować typ nośnika, który ma zostać zadrukowany. W praktyce oznacza to, że w podajniku może znajdować się wiele różnych rodzajów papieru, a urządzenie samo precyzyjnie je rozpozna i odpowiednio dobierze parametry wydruku. Sterownik dostarczany razem z drukarką oprócz wielu zaawansowanych opcji wyposażony został także w funkcję kontroli poziomu atramentu w naboju. Po stwierdzeniu jego niedoboru użytkownik zostanie poinformowany o tym specjalnym komunikatem.

Oprócz standardowych portów (równoległy i USB) HP DeskJet 990Cxi wyposażono także w złącze do transmisji bezprzewodowej. W tym przypadku funkcję nośnika informacji spełnia wiązka podczerwieni. Rozwiązanie takie pozwala na współpracę tego produktu z urządzeniami, których nie wyposażono w tradycyjne złącza (np. palmtopy).

Decydując się na zakup drukarki, należy przede wszystkim dokładnie przemyśleć zadania, które będą jej stawiane. Jeżeli mają to być głównie tekstowe wydruki czarno-białe, to HP DeskJet 640C wydaje się optymalnym rozwiązaniem. Jeśli jednak oczekujemy wysokiej wydajności oraz jakości druku, na pewno warto zainteresować się modelem HP DeskJet 990Cxi.

HP DeskJet 640C
Format: A4
Pamięć: 512 kB
Interfejs: równoległy, USB
Wydajność tuszu: 455 stron cz.-b., 155 stron kolorowych
Gwarancja: 1 rok
Cena: 450 zł
+ możliwość drukowania na wielu rodzajach nośników
+ niska cena
– długi czas drukowania
– niska jakość kolorowych wydruków

HP DeskJet 990Cxi
Format: A4
Pamięć: 8 MB
Interfejs: równoległy, USB, IrDA
Wydajność tuszu: 833 stron cz.-b., 450 stron kolorowych
Gwarancja: 1 rok
Cena: 1600 zł
+ olbrzymia szybkość druku
+ bardzo dobra jakość wydruków
– wysoka cena

Producent: Hewlett-Packard, USA
http://www.hp.com/
Dostarczył: HP Polska, Warszawa
tel.: (0-22) 608 77 00, faks: 608 76 00
http://www.hp.pl/
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.